Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Grób Pański. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Grób Pański. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Raz na kilka, kilkanaście lat obchody Wielkanocy u chrześcijan zachodnich i obrządku wschodniego pokrywają się. Tak było w 2014 roku i tak jest również dziś.
Katolicy rzymscy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, po 21 marca.

Z czego bierze się różnica w dacie świętowania chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu? - Przyczyn jest kilka - tłumaczy ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej w Szczecinie . - Pierwszą i podstawową przyczyną jest to, że w wyliczeniach prawosławnych czy wschodnich Paschy dodany jest jeden element do tego, którym posługują się przedstawiciele kościołów zachodnich. Pascha musi być w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, ale musi odbyć się też po Passze żydowskiej. Fakt jest taki, że Pascha kościołów wschodnich może odbywać się wspólnie albo maksymalnie pięć tygodni po Passze zachodniej - wyjaśnia.

I chociaż zarówno Kościół prawosławny, jak i Kościół rzymskokatolicki 21 marca uznaje za dzień przesilenia wiosennego, to używa przy tym różnych kalendarzy: juliańskiego i gregoriańskiego.

Czy jest szansa na ustalenie wspólnej daty Wielkanocy? - Wierzę, że kiedyś możemy dojść do porozumienia. Wiem na pewno, że dla prawosławnych te Paschalia są ogromnie ważne i być może będzie taka możliwość, żebyśmy przyjęli kalendarz gregoriański i po reformie zostawili Paschalia bez zmiany, według kalendarza wschodniego - odpowiada ks. Stefanowski.

Kalendarza gregoriańskiego używają katolicy rzymscy i protestanci, natomiast juliańskiego prawosławni i grekokatolicy.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2018-12-25, godz. 12:51 Polski chrystusowiec o świętach w USA: Są zachęty, żeby przeżywać je z Jezusem Tu czuję się Polskę - tak o Chicago mówi ks. Mariusz Sokołowski, który na co dzień posługuje w Stargardzie. Chrystusowiec jest od trzech tygodni w Ameryce i prowadził już rekolekcje w 'Wietrznym Mieście', a także w Tacomie niedaleko… » więcej 2018-12-25, godz. 12:39 "To edukacyjne dla dzieci". Żywa szopka w Żydowcach [WIDEO,ZDJĘCIA] Osiołek, kozy czy indyki do zobaczenia 'na żywo' przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w szczecińskich Żydowcach. » więcej 2018-12-25, godz. 10:17 Świąteczne życzenia metropolity [WIDEO] Pozdrawiam was wszystkich ludzie dobrej woli i życzę radości waszego serca i satysfakcji, że jesteście z Chrystusem narodzonym na dobrej drodze i wśród dobrych dzieł - powiedział abp Andrzej Dzięga. » więcej 2018-12-25, godz. 09:20 Szopka Bożonarodzeniowa i zmiana w katedrze Tradycja szopki sięga czasów św. Franciszka z Asyżu. Wcześniej w trakcie mszy św. w rzymskiej Bazylice urządzono Grotę Narodzenia. Dziś odwiedzanie szopek w kościołach wpisało się w tradycję świąt Bożego Narodzenia. » więcej 2018-12-25, godz. 09:01 "Boże Narodzenie łączy w sobie wymiar rodzinny i religijny" Dziś katolicy rzymscy, podobnie jak protestanci obchodzą Boże Narodzenie. To najbardziej rodzinne święta, chociaż w hierarchii ważności w Kościele ustępują Świętom Wielkanocnym. » więcej 2018-12-25, godz. 08:19 Polonijna Wigilia w Chicago W Chicago odbyła się polonijna Wigilia dla osób samotnych i bezdomnych. Uczestniczyło w niej ponad 500 osób. » więcej 2018-12-25, godz. 02:35 Abp Dzięga: Bądź wolontariuszem Boga Bądź człowiekiem dobrej woli, bądź wolontariuszem Boga i niech także przez Ciebie dobry Bóg odnawia i uzdrawia i zachowuje oblicze tej ziemi - mówił w homilii abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył… » więcej 2018-12-24, godz. 14:35 Wigilia na pół tysiąca osób przy katedrze [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad 500 osób wzięło udział w szczecińskiej Wigilii dla Ubogich. W wielkim namiocie ustawionym przed Bazyliką Archikatedralną św. Jakuba potrzebujący śpiewali wspólnie kolędy, dzielili się opłatkiem i kosztowali świątecznych… » więcej 2018-12-24, godz. 10:37 Szczecińska Wigilia dla potrzebujących Wigilia dla 600 bezdomnych i potrzebujących mieszkańców Szczecina rozpocznie się w południe przy szczecińskiej katedrze. Dla wszystkich organizatorzy przygotowali paczki świąteczne, a całej inicjatywie błogosławi papież Franci… » więcej 2018-12-24, godz. 08:42 Wieczorna Pasterka na żywo w Radiu Szczecin O północy w nocy z poniedziałku na wtorek Radio Szczecin przeprowadzi transmisję Pasterki z Bazyliki Archikatedralnej. Po mszy św. tradycyjnie już księża zapraszają na wspólne kolędowanie przy szopce. » więcej
103104105106107108109