Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Grób Pański. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Grób Pański. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Raz na kilka, kilkanaście lat obchody Wielkanocy u chrześcijan zachodnich i obrządku wschodniego pokrywają się. Tak było w 2014 roku i tak jest również dziś.
Katolicy rzymscy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, po 21 marca.

Z czego bierze się różnica w dacie świętowania chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu? - Przyczyn jest kilka - tłumaczy ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej w Szczecinie . - Pierwszą i podstawową przyczyną jest to, że w wyliczeniach prawosławnych czy wschodnich Paschy dodany jest jeden element do tego, którym posługują się przedstawiciele kościołów zachodnich. Pascha musi być w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, ale musi odbyć się też po Passze żydowskiej. Fakt jest taki, że Pascha kościołów wschodnich może odbywać się wspólnie albo maksymalnie pięć tygodni po Passze zachodniej - wyjaśnia.

I chociaż zarówno Kościół prawosławny, jak i Kościół rzymskokatolicki 21 marca uznaje za dzień przesilenia wiosennego, to używa przy tym różnych kalendarzy: juliańskiego i gregoriańskiego.

Czy jest szansa na ustalenie wspólnej daty Wielkanocy? - Wierzę, że kiedyś możemy dojść do porozumienia. Wiem na pewno, że dla prawosławnych te Paschalia są ogromnie ważne i być może będzie taka możliwość, żebyśmy przyjęli kalendarz gregoriański i po reformie zostawili Paschalia bez zmiany, według kalendarza wschodniego - odpowiada ks. Stefanowski.

Kalendarza gregoriańskiego używają katolicy rzymscy i protestanci, natomiast juliańskiego prawosławni i grekokatolicy.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2017-01-13, godz. 21:55 Kolędy z całego świata w Azoty Arenie [ZDJĘCIA] Gwiazdy polskiej sceny estradowej zaśpiewały w Azoty Arenie. Podczas koncertu 'Betlejem w Szczecinie' na scenie wystąpili m.in. Piotr Cugowski, Natalia Niemen, Kuba Badach czy Marika. » więcej 2017-01-13, godz. 07:59 Koncert kolęd z różnych stron świata „Betlejem w Szczecinie' czyli koncert kolęd z różnych stron świata rozpocznie się w piątek o godzinie 19 w Azoty Arenie. » więcej 2017-01-06, godz. 20:42 Chrześcijanie wschodni już po wigilijnej wieczerzy Chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą 6 stycznia Wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. » więcej 2017-01-06, godz. 13:03 Dziś Trzech Króli. "Święto, w którym Bóg daje się rozpoznać" 6 stycznia chrześcijanie zachodni obchodzą uroczystość Objawienia Pańskiego. Tego dnia katolicy rzymscy przejdą ulicami miast w Orszakach Trzech Króli. » więcej 2016-12-26, godz. 12:48 Abp Dzięga: Módlmy się za polskich polityków My najwięcej możemy pomóc politykom modlitwą - tak o konflikcie politycznym w polskim parlamencie mówi abp Andrzej Dzięga. » więcej 2016-12-26, godz. 11:39 Kolędnicy z misją w Polsce Kolędnicy misyjni to dzieci, które pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych. Tym razem w Tajlandii. » więcej 2016-12-25, godz. 12:27 Abp Andrzej Dzięga: Niech pokój wigilijny niesie się na cały świat [WIDEO] Rodziny się spotykają, a niektórzy podążają wiele kilometrów, żeby być razem pośród bliskich, bo Bóg chce być pośród nas i chce nas na nowo zgromadzić - świąteczne życzenia na Boże Narodzenia przekazuje metropolita szc… » więcej 2016-12-25, godz. 08:24 Bp Henryk Wejman: Ratunkiem dla świata jest powrót do Chrystusa [ZDJĘCIA] Radio Szczecin przeprowadziło transmisję pasterki z Bazyliki Archikatedralnej. Szczecinianie wypełnili świątynię, a mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henryk Wejman. » więcej 2016-12-24, godz. 13:23 Transmisja Pasterki z Bazyliki Archikatedralnej w Radiu Szczecin Mszy św. będzie przewodniczył bp Henryk Wejman. A przybyłych po liturgii czeka mała niespodzianka. » więcej 2016-12-24, godz. 07:54 Dziś wigilia Bożego Narodzenia. Czas oczekiwania Wigilia w tradycji chrześcijańskiej to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, który kończy również okres Adwentu. » więcej
137138139140141142143