Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Grób Pański. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Grób Pański. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Raz na kilka, kilkanaście lat obchody Wielkanocy u chrześcijan zachodnich i obrządku wschodniego pokrywają się. Tak było w 2014 roku i tak jest również dziś.
Katolicy rzymscy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, po 21 marca.

Z czego bierze się różnica w dacie świętowania chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu? - Przyczyn jest kilka - tłumaczy ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej w Szczecinie . - Pierwszą i podstawową przyczyną jest to, że w wyliczeniach prawosławnych czy wschodnich Paschy dodany jest jeden element do tego, którym posługują się przedstawiciele kościołów zachodnich. Pascha musi być w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, ale musi odbyć się też po Passze żydowskiej. Fakt jest taki, że Pascha kościołów wschodnich może odbywać się wspólnie albo maksymalnie pięć tygodni po Passze zachodniej - wyjaśnia.

I chociaż zarówno Kościół prawosławny, jak i Kościół rzymskokatolicki 21 marca uznaje za dzień przesilenia wiosennego, to używa przy tym różnych kalendarzy: juliańskiego i gregoriańskiego.

Czy jest szansa na ustalenie wspólnej daty Wielkanocy? - Wierzę, że kiedyś możemy dojść do porozumienia. Wiem na pewno, że dla prawosławnych te Paschalia są ogromnie ważne i być może będzie taka możliwość, żebyśmy przyjęli kalendarz gregoriański i po reformie zostawili Paschalia bez zmiany, według kalendarza wschodniego - odpowiada ks. Stefanowski.

Kalendarza gregoriańskiego używają katolicy rzymscy i protestanci, natomiast juliańskiego prawosławni i grekokatolicy.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2016-01-17, godz. 16:42 W tym ośrodku dorośli mogą przygotować się do chrztu Dziewięć osób dorosłych przygotowuje się do chrztu w specjalnym ośrodku przy szczecińskiej katedrze. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny działa od pięciu lat, ale dorośli często nie wiedzą, że jest takie miejsce w Szczec… » więcej 2016-01-17, godz. 00:48 Polsko-żydowski dialog u szczecińskich dominikanów Modlitwa, wykłady i koncert pieśni żydowskiej w wykonaniu Chóru Kameralnego Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium” w Szczecinie pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke złożyły się na sobotni wieczór w kościele dominikanów. » więcej 2016-01-07, godz. 07:09 Boże Narodzenie w Kościele wschodnim Prawosławni i grekokatolicy świętują Boże Narodzenie. Różnica w dacie świętowania wynika z kalendarza. » więcej 2016-01-06, godz. 14:09 Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Szczecina [WIDEO, ZDJĘCIA] Orszak Trzech Króli przeszedł w środę z placu Armii Krajowej na plac Lotników. » więcej 2016-01-06, godz. 10:03 Trzej Królowie odwiedzą Szczecin Chrześcijanie zachodni obchodzą w środę Uroczystość Objawienia Pańskiego, w Kościele Rzymskokatolickim potocznie nazywaną świętem Trzech Króli. » więcej 2016-01-06, godz. 09:26 Różne języki świata zabrzmiały w szczecińskiej katedrze W katedrze św. Jakuba odbyła się msza święta za obcokrajowców mieszkających w Szczecinie, a także ich rodziny. » więcej 2016-01-03, godz. 15:39 Abp Dzięga: Nie bójmy się i módlmy się za Polskę Obchody 1050-lecia Chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka to wydarzenia, które zdominują życie Kościoła w Polsce w 2016 roku. » więcej 2016-01-03, godz. 09:29 Czym żył Kościół w minionym roku? Krótkie podsumowanie 2015 Pierwsza w Szczecinie misja ewangelizacyjna na ulicach miasta oraz wizyta prymasa Polski - to ważniejsze wydarzenia minionego roku w Kościele na Pomorzu Zachodnim. » więcej 2015-12-30, godz. 10:57 "Człowiek pasji i czynu". Wspominają o. Jana Górę To był człowiek charyzmatyczny i chodził swoimi drogami - tak zmarłego ponad tydzień temu o. Jana Górę wspomina przeor szczecińskich dominikanów. » więcej 2015-12-25, godz. 10:17 Żywe szopki przyciągają szczecinian [ZDJĘCIA] Na wspólne kolędowanie przy żywych szopkach zapraszają trzy szczecińskie parafie - dwie na Lewobrzeżu, trzecia po drugiej stronie Odry. » więcej
156157158159160161162