Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Grób Pański. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Grób Pański. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Raz na kilka, kilkanaście lat obchody Wielkanocy u chrześcijan zachodnich i obrządku wschodniego pokrywają się. Tak było w 2014 roku i tak jest również dziś.
Katolicy rzymscy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, po 21 marca.

Z czego bierze się różnica w dacie świętowania chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu? - Przyczyn jest kilka - tłumaczy ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej w Szczecinie . - Pierwszą i podstawową przyczyną jest to, że w wyliczeniach prawosławnych czy wschodnich Paschy dodany jest jeden element do tego, którym posługują się przedstawiciele kościołów zachodnich. Pascha musi być w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, ale musi odbyć się też po Passze żydowskiej. Fakt jest taki, że Pascha kościołów wschodnich może odbywać się wspólnie albo maksymalnie pięć tygodni po Passze zachodniej - wyjaśnia.

I chociaż zarówno Kościół prawosławny, jak i Kościół rzymskokatolicki 21 marca uznaje za dzień przesilenia wiosennego, to używa przy tym różnych kalendarzy: juliańskiego i gregoriańskiego.

Czy jest szansa na ustalenie wspólnej daty Wielkanocy? - Wierzę, że kiedyś możemy dojść do porozumienia. Wiem na pewno, że dla prawosławnych te Paschalia są ogromnie ważne i być może będzie taka możliwość, żebyśmy przyjęli kalendarz gregoriański i po reformie zostawili Paschalia bez zmiany, według kalendarza wschodniego - odpowiada ks. Stefanowski.

Kalendarza gregoriańskiego używają katolicy rzymscy i protestanci, natomiast juliańskiego prawosławni i grekokatolicy.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2020-03-14, godz. 14:20 Kustosz sanktuarium Serca Jezusowego: Skorzystajmy z dyspensy [ZDJĘCIA] Proszę o korzystanie z radiowych i telewizyjnych mszy świętych - mówi ks. Jarosław Staszewski, proboszcz Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. » więcej 2020-03-12, godz. 21:41 Rzym zamyka wszystkie kościoły i miejsca kultu W związku z pandemią koronawirusa, do 3 kwietnia zamknięte zostaną wszystkie kościoły i miejsca kultu na terenie diecezji rzymskiej. Poinformował o tym papieski wikariusz kardynał Angelo De Donatis. » więcej 2020-03-12, godz. 19:09 Episkopat rekomenduje dyspensę od uczestnictwa we mszy Rada Stała Episkopatu w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie części wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej. » więcej 2020-03-10, godz. 17:26 Plac Świętego Piotra zamknięty W związku z epidemią koronawirusa władze Watykanu postanowiły zamknąć Plac Świętego Piotra i ograniczyć dostęp do bazyliki. Poinformowało o tym watykańskie Biuro Prasowe. » więcej 2020-03-09, godz. 16:01 Modlitwy za chorych na koronawirusa i ich opiekunów Od poniedziałku w dwóch kościołach w Szczecinie rozpoczęły się modlitwy za chorych na koronawirusa. Decyzja metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi zapadła po informacji o pogorszeniu się stanu zdrowia jednej… » więcej 2020-03-08, godz. 08:46 Postawa kościoła katolickiego w latach 1979–1989/1990 Objęcie diecezji przez biskupa Kazimierza Majdańskiego, postawa kościoła katolickiego wobec porozumień sierpniowych, wizyta Ojca Świętego w Szczecinie, czy utworzenia arcybiskupstwa. O tych wydarzeniach można przeczytać w niedawno… » więcej 2020-03-07, godz. 08:54 Rzecznik Episkopatu zachęca do udziału w rekolekcjach wielkopostnych Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca do wzięcia udziału w wielkopostnych rekolekcjach. Jak powiedział duchowny, rekolekcje są doskonałą okazją do spojrzenia na życie z innej perspektywy i dokonania… » więcej 2020-03-02, godz. 08:01 Watykan udostępni dokumenty dotyczące pontyfikatu Piusa XII W poniedziałek archiwa watykańskie udostępnią dokumenty dotyczące Piusa XII - papieża czasów II wojny, oskarżanego o obojętność i milczenie wobec Holokaustu. » więcej 2020-02-26, godz. 07:00 Rozpoczyna się Wielki Post Środą Popielcową rozpoczyna się 40-dniowy czas Wielkiego Postu, czyli bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych, najważniejszych dla chrześcijan. Popielec to dzień, w którym katolicy uczestniczą we mszy św. a także… » więcej 2020-02-24, godz. 10:45 Uczczenie pamięci niemieckiego księdza, który walczył z nazizmem To męczennik, który wciąż czeka na bliższe poznanie - tak o byłym proboszczu parafii w Podjuchach mówił ks. arcybiskup Andrze Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Chodzi o ks. Alberta Willimsky'ego, niemieckiego księdza… » więcej
85868788899091