Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

18 lat temu Jan Paweł II w Warszawie ogłosił błogosławionymi 108 męczenników II wojny światowej. W tym gronie była też "Poznańska Piątka". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
18 lat temu Jan Paweł II w Warszawie ogłosił błogosławionymi 108 męczenników II wojny światowej. W tym gronie była też "Poznańska Piątka". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
We wtorek po Wiadomościach o 22 Radio Szczecin wyemituje słuchowisko "Świadectwo - piątka z Poznania". To historia pięciu wychowanków Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu, którzy za walkę w obronie ojczyzny zostali straceni w czasie II wojny światowej.
18 lat temu Jan Paweł II w Warszawie ogłosił błogosławionymi 108 męczenników II wojny światowej. W tym gronie była też "Poznańska Piątka".

Wszyscy urodzili się w dwudziestoleciu międzywojennym. Bóg, honor i ojczyzna były dla nich najwyższymi wartościami. Zaprzyjaźnili się jako dzieci w ośrodku salezjańskim, który był dla nich praktycznie drugim domem. W trakcie wojny wstąpili do Narodowej Organizacji Bojowej i właśnie pod zarzutem przygotowań do zdrady stanu, czyli przynależności do tajnej organizacji gestapo aresztuje ich w 1940 roku.

Po torturach i więzieniu wszyscy zostali straceni przez zgilotynowanie w Dreźnie 24 sierpnia 1942 roku.

Poznańska Piątka to: Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik oraz Jarogniew Wojciechowski. Pierwszy z nich w liście pożegnalnym w więzieniu napisał "Nie rozpaczajcie, Bóg tak chciał".

- Do końca pozostali wierni Bogu - mówi ks. Mariusz Wencławek, salezjanin z parafii św. Jana Bosko w Szczecinie. - Każdy z nich w pewnym sensie w tym duchu wyraził swoją wiarę, miłość do Boga, gotowość na śmierć. Oni wiedzieli, że to życie się zmieni, ale się nie skończy. Mieli taką prostą, zwyczajną wiarę, która stała się dla nich fundamentem w decydującym momencie próby, którym była męczeńska śmierć.

Słuchowisko to wspólna produkcja Radia Szczecin i Radia Merkury. Autorem scenariusza i reżyserem jest Sylwester Woroniecki. Realizatorem słuchowiska jest Aleksandra Mazur-Woroniecka. Wystąpili w nim m.in. uczniowie jednego z poznańskich liceów.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2016-11-24, godz. 14:00 Maraton z Biblią w Szczecinie Od 6 rano w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy trwa Maraton Biblijny w Szczecinie. Ponad 80 osób zapisało się do czytania wybranych ksiąg Pisma Świętego. » więcej 2016-11-20, godz. 12:05 Papież zamknął Drzwi Święte Papież Franciszek zamykając w niedzielę Drzwi Święte w Watykanie zakończył Rok Miłosierdzia w Kościele Katolickim. » więcej 2016-11-20, godz. 08:30 Ważny akt polskich katolików we wszystkich kościołach Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana zostanie odczytany w niedzielę we wszystkich kościołach w Polsce, w tym także na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. » więcej 2016-11-19, godz. 23:30 Zaduszki Poetyckie na Wzgórzu Hetmańskim. "Ks. Karol wycisnął łzy z moich oczu" Piosenki Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Czesława Niemena czy Bułata Okudżawy wybrzmiały w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej na szczecińskich Pomorzanach. W sobotni wieczór słuchacze wzięli udział w Zaduszkach Poetyc… » więcej 2016-11-19, godz. 10:53 Katecheci motywują się przed lekcjami religii Jak sobie radzić ze stresem czy wypaleniem zawodowym? To niektóre tematy warsztatów motywacyjnych dla katechetów. » więcej 2016-11-19, godz. 09:05 Historyczne wydarzenie dla wierzących To nie akt polityczny czy społeczny, ale bardzo osobisty, pod którym może podpisać się każdy - tak Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana komentuje abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. » więcej 2016-11-11, godz. 10:56 Wielkie otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej [ZDJĘCIA] To bardzo ważne dzieło duchowe - mówi metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga o wybudowanej w Warszawie na Polach Wilanowskich Świątyni Opatrzności Bożej. W piątek w kościele odprawiona została pierwsza msza świ… » więcej 2016-11-09, godz. 13:45 "Bez Kościoła nie byłoby wolności" Właśnie wiara w dużej mierze pozwalała Polakom przetrwać czasy PRL - uważają teolodzy, którzy biorą udział w szczecińskiej konferencji 'Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1956-72'. » więcej 2016-11-06, godz. 08:47 Nowy portal dla szukających więcej w swojej wierze. Twórcą ksiądz z Cedyni Jak wybrać odpowiednie dla siebie rekolekcje w całej Polsce i jak odnaleźć właściwy dom pielgrzyma? M.in. na te pytania odpowiada portal, którego twórcą jest kapłan z Cedyni. » więcej 2016-11-02, godz. 07:39 Czas modlitwy za zmarłych. Dziś Zaduszki 2 listopada to w Kościele Rzymskokatolickim Dzień Zaduszny. To czas modlitwy za zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu. » więcej
139140141142143144145