Błogosławiona Poznańska Piątka to ponadczasowy przykład patriotycznej postawy - mówił podczas spotkania w Szczecinie ksiądz doktor Jarosław Wąsowicz. Duchowny przekonywał, że grupa młodzieży zamordowana przez funkcjonariuszy III Rzeszy powinna być wzorem także dziś.
Do Poznańskiej Piątki należeli: Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik oraz Jarogniew Wojciechowski. Pierwszy z nich w liście pożegnalnym w więzieniu napisał "Nie rozpaczajcie, Bóg tak chciał".
Papież Jan Paweł II beatyfikował ich jako męczenników II wojny światowej. Poznańska Piątka nie straciła wiary w Boga i Ojczyznę, kiedy śmierć spojrzała im w oczy.
- Pamiętając o takiej postawie, nie zgubimy patriotycznych wartości w dzisiejszym świecie opanowanym przez konsumpcjonizm - mówił ksiądz doktor Jarosław Wąsowicz. - To nie o to chodzi, żebyśmy mieli co jeść, pić i gdzie się bawić. Chodzi o to, żeby pokazać, że są wartości, dla których warto żyć, ale dal których także warto oddać życie.
Wykładu wysłuchało ponad 50 osób. Prelekcje z księdzem doktorem Jarosławem Wąsowiczem zorganizował Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręg Szczecin. To pierwsze w tym roku takie spotkanie. Będą kolejne. Są one możliwe dzięki kweście "Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych", która odbywa się w dniu Wszystkich Świętych.
Na antenie Radia Szczecin odbyła się premiera słuchowiska "Świadectwo - piątka z Poznania". Autorem scenariusza i reżyserem słuchowiska jest Sylwester Woroniecki. W słuchowisku występują m.in. uczniowie jednego z poznańskich liceów. To wspólna produkcja Radia Szczecin i poznańskiego Radia Merkury.