Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W sumie najpierw w ponad 30 kościołach na Pomorzu Zachodnim wierni uczestniczyli w mszach i nabożeństwach, a o 14 rozpoczęli modlitwę na polskich granicach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
W sumie najpierw w ponad 30 kościołach na Pomorzu Zachodnim wierni uczestniczyli w mszach i nabożeństwach, a o 14 rozpoczęli modlitwę na polskich granicach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Okrągła rocznica objawień w Fatimie, akcja modlitewna "Różaniec do granic" czy 500-lecie reformacji to główne wydarzenia w Kościele w Polsce i na świecie.
"Różaniec do granic" o pokój, wiarę, za Polskę, świat i rodziny to akcja, w której w całej Polsce wzięło udział ponad milion osób i 300 kościołów na terenie 22 diecezji.

- Potrzebujemy ochrony naszej ojczyzny i naszego chrześcijaństwa - mówił pan Dariusz z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

- Przede wszystkim modlę się o pokój na świecie. Nie mam może jakiś skrajnych poglądów na temat innowierców. Jak najbardziej mogą sobie egzystować na tym samym poziomie co my - dodał pan Łukasz ze Stargardu.

Akcja miała swoją kontynuację również m.in. we Włoszech, Irlandii i Stanach Zjednoczonych.

Organizatorami „Różańca do granic” w Polsce byli Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz z Fundacji „Solo Dios Basta”. To oni zorganizowali także Wielką Pokutę na Jasnej Górze. Całodniowa modlitwa i nabożeństwo przebłagalne za grzechy oraz prośba o miłosierdzie dla naszego narodu zgromadziła w październiku ubiegłego roku 150 tys. Polaków.

W tym roku minęło 100 lat od momentu, kiedy w Fatimie Maryja ukazała się trójce portugalskich pastuszków. Papież Franciszek ogłosił świętymi Hiacyntę i Franciszka Marto. S. Łucja, której również ukazała się Maryja zmarła w 2005 roku i w tym roku zakończył się jej proces beatyfikacyjny na poziomie diecezjalnym.

Od maja do października w każdy trzynasty dzień miesiąca 1917 roku były objawienia, w których Matka Boża prosiła m.in. o to, żeby dzieci codziennie odmawiały różaniec w intencji pokoju i aby przyjmowały cierpienia za grzechy i nawrócenie grzeszników.

W mijającym roku protestanci obchodzili jubileusz 500-lecia reformacji. W wydarzenie włączył się również papież Franciszek.

- Ta rocznica postawiła pewne pytania - podkreśla ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. - Wizyta papieża w Szwecji postawiła także pytania o ekumenizm. I to raczej twarde pytania. Uświadomiła nam na nowo, że ekumenizm nie jest sprawą łatwą, bo łatwy ekumenizm nie prowadzi do prawdziwej jedności. Prowadzi do poklepywania się po plecach, z którego nic nie wynika.

Wystąpienie Marcina Lutra sprzed 500 lat doprowadziło do rozpadu Kościoła Katolickiego na Zachodzie i powstania niezależnych od papiestwa Kościołów protestanckich. Reformatorzy żądali zmian w instytucjach kościelnych i liturgii, tłumaczenia Biblii i modlitewników na języki narodowe oraz zaprzestania sprzedaży odpustów.

Podsumowanie roku w Kościele w audycji katolickiej "Religia na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2018-12-02, godz. 09:10 Wigilijna świeca na świątecznym stole pomoże potrzebującym dzieciom Kupując świecę na świąteczny stół można pomóc potrzebującym. Rozpoczęła się 25. edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. » więcej 2018-12-02, godz. 08:28 Rozpoczyna się Adwent Chrześcijanie zachodni (katolicy rzymscy i protestanci) rozpoczynają Adwent. To czas bezpośredniego oczekiwania na narodziny Chrystusa. Obejmuje cztery kolejne niedziele do Bożego Narodzenia. » więcej 2018-11-21, godz. 13:33 Samotne matki czekają na twoją pomoc. Skompletuj Paczuszkę dla Maluszka Każdy z nas może skompletować Paczuszkę dla Maluszka i pomóc w ten sposób samotnym matkom wychowującym dzieci. Standardowy zestaw to szampon dla dzieci, krem, puder, pieluchy i oliwka. » więcej 2018-11-18, godz. 19:09 "Powinni poczuć się, że są ważni". Wsparcie dla potrzebujących w Koszalinie W Światowym Dniu Ubogich, w Domu Miłosierdzia w Koszalinie na biednych i samotnych czekały: ciepły posiłek, modlitwa, wsparcie duchowe i pomoc wolontariuszy. » więcej 2018-11-18, godz. 10:23 Serduszka zaśpiewają w pięciu językach - koncert o godz. 16 Pięć języków świata będzie można usłyszeć w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa w Szczecinie. O godz. 16 rozpocznie się tam koncert promujący nową płytę zespołu Serduszka. » więcej 2018-11-18, godz. 08:14 Caritas apeluje o wsparcie: niedziela Światowym Dniem Ubogich 6,5 tys. Toreb Miłosierdzia przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Światowy Dzień Ubogich, który obchodzimy 18 listopada. Każdy może odebrać je w niedzielę w parafiach, ale też wypełnić je żywnością dla… » więcej 2018-11-11, godz. 17:23 Święcenie Dzwonu Niepodległości w szczecińskiej katedrze Największy Dzwon Niepodległości w Polsce „Św. Jan Paweł II” zostanie poświęcony w szczecińskiej katedrze podczas mszy św. za ojczyznę. Liturgii o godzinie 18 ma przewodniczyć abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-ka… » więcej 2018-11-11, godz. 12:57 "Trzeba współpracować, a nie walczyć". Msza w intencji ojczyzny i odsłonięcie pomnika [ZDJĘCIA] Gdy jest wolność i niepodległość, pewnie za mało o niej myślimy i za mało ją chronimy i za mało dziękujemy za nią Bogu - mówił w homilii arcybiskup Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył w niedzielę… » więcej 2018-11-10, godz. 18:46 Msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości i w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej 2010 roku, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odprawiono mszę w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. » więcej 2018-11-10, godz. 15:31 Przesłanie papieża z okazji 100-lecia niepodległości Polski W Watykanie opublikowano przesłanie papieża z okazji 100-lecia niepodległości Polski. List Franciszka jest skierowany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. » więcej
112113114115116117118