Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W sumie najpierw w ponad 30 kościołach na Pomorzu Zachodnim wierni uczestniczyli w mszach i nabożeństwach, a o 14 rozpoczęli modlitwę na polskich granicach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
W sumie najpierw w ponad 30 kościołach na Pomorzu Zachodnim wierni uczestniczyli w mszach i nabożeństwach, a o 14 rozpoczęli modlitwę na polskich granicach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Okrągła rocznica objawień w Fatimie, akcja modlitewna "Różaniec do granic" czy 500-lecie reformacji to główne wydarzenia w Kościele w Polsce i na świecie.
"Różaniec do granic" o pokój, wiarę, za Polskę, świat i rodziny to akcja, w której w całej Polsce wzięło udział ponad milion osób i 300 kościołów na terenie 22 diecezji.

- Potrzebujemy ochrony naszej ojczyzny i naszego chrześcijaństwa - mówił pan Dariusz z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

- Przede wszystkim modlę się o pokój na świecie. Nie mam może jakiś skrajnych poglądów na temat innowierców. Jak najbardziej mogą sobie egzystować na tym samym poziomie co my - dodał pan Łukasz ze Stargardu.

Akcja miała swoją kontynuację również m.in. we Włoszech, Irlandii i Stanach Zjednoczonych.

Organizatorami „Różańca do granic” w Polsce byli Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz z Fundacji „Solo Dios Basta”. To oni zorganizowali także Wielką Pokutę na Jasnej Górze. Całodniowa modlitwa i nabożeństwo przebłagalne za grzechy oraz prośba o miłosierdzie dla naszego narodu zgromadziła w październiku ubiegłego roku 150 tys. Polaków.

W tym roku minęło 100 lat od momentu, kiedy w Fatimie Maryja ukazała się trójce portugalskich pastuszków. Papież Franciszek ogłosił świętymi Hiacyntę i Franciszka Marto. S. Łucja, której również ukazała się Maryja zmarła w 2005 roku i w tym roku zakończył się jej proces beatyfikacyjny na poziomie diecezjalnym.

Od maja do października w każdy trzynasty dzień miesiąca 1917 roku były objawienia, w których Matka Boża prosiła m.in. o to, żeby dzieci codziennie odmawiały różaniec w intencji pokoju i aby przyjmowały cierpienia za grzechy i nawrócenie grzeszników.

W mijającym roku protestanci obchodzili jubileusz 500-lecia reformacji. W wydarzenie włączył się również papież Franciszek.

- Ta rocznica postawiła pewne pytania - podkreśla ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. - Wizyta papieża w Szwecji postawiła także pytania o ekumenizm. I to raczej twarde pytania. Uświadomiła nam na nowo, że ekumenizm nie jest sprawą łatwą, bo łatwy ekumenizm nie prowadzi do prawdziwej jedności. Prowadzi do poklepywania się po plecach, z którego nic nie wynika.

Wystąpienie Marcina Lutra sprzed 500 lat doprowadziło do rozpadu Kościoła Katolickiego na Zachodzie i powstania niezależnych od papiestwa Kościołów protestanckich. Reformatorzy żądali zmian w instytucjach kościelnych i liturgii, tłumaczenia Biblii i modlitewników na języki narodowe oraz zaprzestania sprzedaży odpustów.

Podsumowanie roku w Kościele w audycji katolickiej "Religia na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2018-04-01, godz. 08:11 Dziś Wielkanoc. Najważniejsze święto chrześcijan Katolicy rozpoczynają obchody świąt wielkanocnych mszą świętą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. W niektórych kościołach rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna była połączona z Wigilią Paschalną i odbyła się… » więcej 2018-03-31, godz. 18:24 Wyjątkowa liturgia w szczecińskiej katedrze Pięć dorosłych osób przyjmie w sobotę chrzest, komunię i bierzmowanie podczas Wigilii Paschalnej w szczecińskiej katedrze. Wcześniej przygotowywali się w ośrodku katechumenalnym, który prowadzą przy katedrze siostry jadwiżanki… » więcej 2018-03-31, godz. 17:43 "To polska tradycja". Groby Pańskie w szczecińskich kościołach [ZDJĘCIA] We wszystkich kościołach Szczecina powstały Groby Pańskie. Odsłonięto je w Wielki Piątek. » więcej 2018-03-31, godz. 13:55 Wielka Sobota. Czas ciszy i oczekiwania Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół. Wieczorem po zachodzie słońca rozpocznie się najważniejsza część Triduum - Wigilia Paschalna. Na początku odbędzie… » więcej 2018-03-31, godz. 07:15 Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy W Wielką Sobotę przychodzimy do kościołów, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Święcenia odbywają się od rana we wszystkich kościołach. O godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej Caritas… » więcej 2018-03-30, godz. 07:43 Wielki Piątek. "Kościół milczy" Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. W czasie nabożeństwa w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa. » więcej 2018-03-30, godz. 06:14 Noc Konfesjonałów "daje poczucie bezpieczeństwa" [ZDJĘCIA] W blisko 240 kościołach w całej Polsce, w tym kilku w samym Szczecinie odbywały się spowiedzi co najmniej do północy. Były też takie, w których księża spowiadali do 6 rano. » więcej 2018-03-29, godz. 08:36 Nocna spowiedź bez (większych) kolejek Ponad 200 kościołów w całej Polsce, również w Zachodniopomorskiem, bierze udział w Nocy Konfesjonałów. Warunkiem uczestnictwa jest zorganizowanie spowiedzi w Wielkim Tygodniu trwającej przynajmniej do północy. » więcej 2018-03-29, godz. 07:10 Najważniejszy czas dla chrześcijan Rozpoczyna się najważniejszy okres w roku dla chrześcijan. Chrześcijanie zachodni wchodzą w Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2018-03-26, godz. 06:44 Pożegnają Dzieci Utracone Pierwszy uroczysty pogrzeb Dzieci Utraconych odbędzie się w poniedziałek w Szczecinie. Uroczystość przy nowo powstałym grobowcu na Cmentarzu Zachodnim przy ulicy Bronowickiej rozpocznie się o godzinie 14. Będzie jej przewodniczył… » więcej
123124125126127128129