Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Andrzej Dzięga. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Andrzej Dzięga. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
To jest pewne minimum i nie jestem zadowolony z tego, że dziś debata dotyczy tylko jednej poprawki - tak metropolita szczecińsko-kamieński komentuje prace nad obywatelskim projektem „Zatrzymaj aborcję”.
Abp Andrzej Dzięga w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do dyskutowanego ostatnio w sejmowej komisji pomysłu, który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Według danych Ministerstwa Zdrowia ok. 40 proc. tych aborcji w Polsce dotyczy dzieci z zespołem Downa.

Arcybiskup podkreśla, że życie zaczyna się od poczęcia i każde jest tak samo ważne.

- A nawet jeśli jest dziecko z gwałtu, to przepraszam to dziecko nie jest winne, to nie ono zgwałciło. Ono już jest i ma prawo żyć. Jego prawo jest naszym obowiązkiem społecznym - podkreśla metropolita szczecińsko-kamieński.

Hierarcha dodaje, że trzeba szukać sposobów pomocy kobiecie w ciąży od "formacji małżeństw i rodzin" po pomoc instytucjonalną. Metropolita podkreśla, że kobieta otrzymując wsparcie i opiekę od ojca dziecka, nie myśli o zabiciu. Jeśli brakuje tej pomocy, potrzebna jest pomoc od społeczeństwa np. przez stypendia, czy domy, w których matka może przeżyć ważny czas dla siebie i dziecka, by przyjąć je i wychować.

- Potem jeśli zechce w sposób wolny i swobodny przekazać to dziecko do innej rodziny, bo sama chce się zająć czymś innym, wtedy wolność kobiety można rozważać - powiedział abp Dzięga.

Metropolita zwraca uwagę, że księży atakuje się, gdy mówią o sprawach ochrony życia.

- Kościół będzie sam rozeznawał i rozeznaje, kiedy głosić prawdę, a kiedy mówić bardziej o modlitwie. Jeśli trzeba głosić prawdę, także prawdę o życiu, to ją głosił i będzie głosił - podkreśla abp Dzięga.

W Szczecinie co roku organizowany jest największy w Polsce Marsz dla Życia. W tym roku pod hasłem "Piękni od poczęcia" przejdzie ulicami miasta 15 kwietnia. Do tego wydarzenia w rozmowie nawiązuje abp Dzięga.

- Gdy po Jasnych Błoniach idą rodziny z dziećmi, to jest nieustanny marsz dla życia i marsz życia. Gdy ulicą idzie matka z dzieckiem, czy wchodzi do sklepu, czy gdziekolwiek idzie, to jest wielki marsz dla życia. Rodzice odprowadzają dzieci do przedszkola czy do szkoły przywożą. To jest wielki marsz dla życia. Naprawdę wszystkim, którzy krzyczą przeciwko życiu, ja bym zaproponował, niech raz spojrzą w oczy małemu dziecku - mówi abp Andrzej Dzięga.

Cała rozmowa na radioszczecin.pl/religia
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
W Szczecinie co roku organizowany jest największy w Polsce Marsz dla Życia. W tym roku pod hasłem "Piękni od poczęcia" przejdzie ulicami miasta 15 kwietnia. Do tego wydarzenia w rozmowie nawiązuje abp Dzięga.

Zobacz także

2017-04-10, godz. 10:46 "To bardzo przyjemne, że ktoś o nas pamięta" [ZDJĘCIA] Wielkanocna edycja akcji 'Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach' zakończona. Polacy mieszkający na Litwie otrzymali w ramach niej około 600 paczek z żywnością i słodyczami. » więcej 2017-04-09, godz. 09:43 Święto młodzieży w Goleniowie. Trwają zapisy W Niedzielę Palmową od 1986 r. obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży na poziomie diecezjalnym. Trwają zapisy na Archidiecezjalne Dni Młodych, które w długi majowy weekend odbędą się w Goleniowie. » więcej 2017-04-09, godz. 08:17 Niedziela Palmowa rozpoczyna okres najważniejszych wydarzeń dla chrześcijan Dziś Niedziela Palmowa u katolików nazywana też Niedzielą Męki Pańskiej. To dzień, w którym Kościół Katolicki upamiętnia wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Według biblijnego przekazu, ludzie witający Jezusa wybiegli naprzeciw niego… » więcej 2017-04-08, godz. 09:31 Ekstremalny wysiłek dla ducha i ciała [ZDJĘCIA] Około 200 osób wyruszyło w piątek wieczorem w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w Szczecinie. » więcej 2017-03-28, godz. 14:02 Wspomnienie ks. Prymy i nagrody dla wolontariuszy Caritas Swój czas i serce dzielił z wolontariuszami i ubogimi. We wtorek minęła 10. rocznica śmierci pierwszego dyrektora Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Piotra Prymy. Tworzył struktury Caritas na Pomorzu Zachodnim i przez… » więcej 2017-03-26, godz. 15:01 Chcą zbudować dom dla niepełnosprawnych Grupa wolontariuszy chce zbudować w Szczecinie dom dla niepełnosprawnych. Wzorem jest francuska wspólnota L’Arche, która od pół wieku prowadzi takie placówki. » więcej 2017-03-26, godz. 11:32 Chcesz pomóc potrzebującym na święta? Caritas proponuje Skarbonkę Miłosierdzia Skarbonka Miłosierdzia to pomysł Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na pomoc ludziom ubogim przed świętami. » więcej 2017-03-25, godz. 20:41 25 lat metropolii. Uroczystości w katedrze [ZDJĘCIA] Biskupi całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej uczestniczyli w uroczystej mszy św. w 25. rocznicę jej powołania. Nabożeństwu przewodniczył abp Andrzej Dzięga. » więcej 2017-03-25, godz. 17:50 Ekumeniczne wydarzenie w szczecińskim seminarium Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. To obraz, którego historia sięga X wieku. Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego… » więcej 2017-03-25, godz. 12:41 To była największa reforma Kościoła w Polsce 25 lat temu Jan Paweł II specjalną bullą papieską dokonał zmian w organizacji Kościoła w naszym kraju. Powołał również nową metropolię na Pomorzu Zachodnim. » więcej
134135136137138139140