Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Boże Ciało jest świętem Kościoła Katolickiego. To uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest ono wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Boże Ciało jest świętem Kościoła Katolickiego. To uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest ono wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W czwartek Kościół Rzymskokatolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w tradycji nazywane świętem Bożego Ciała. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.
Święto swoimi korzeniami sięga XIII wieku. Wiąże się z procesją do symbolicznych czterech ołtarzy, przy których księża czytają fragmenty ewangelii związane z komunią świętą i pamiątką mszy świętej.

Pan Bóg wychodzi z inicjatywą wiary do człowieka - mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.

- To pan Bóg nas zachęca, pociąga nas do siebie, wzywa nas po imieniu, zaprasza nas do wiary i czeka na naszą odpowiedź. Takie doświadczenie procesji eucharystycznej w jakiś sposób też jest z jednej strony zachętą ze strony Jezusa, a z drugiej naszą odpowiedzią na to wezwanie - mówi Łuszczek.

Procesja to nie tylko okazja do umocnienia wiary już praktykujących, ale też wyzwanie dla tych, którzy są obserwatorami procesji, czasem niechętnymi - dodaje ks. Łuszczek.

- Jest to pewnego rodzaju pytanie: po co ci ludzie idą, co tam się dzieje. To może prowokować do poszukiwań. Pan Jezus sam wychodzi na ulice po to, aby nas zaprosić do wiary - mówi Łuszczek.

Największa procesja w Szczecinie wyruszy po godzinie 10 z Bazyliki Mniejszej św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy.

Wcześniej o godzinie 9 Mszę Świętą w Bazylice św. Jana Chrzciciela odprawi biskup Henryk Wejman. Potem wierni wyruszą sprzed kościoła przy ul. Bogurodzicy do katedry św. Jakuba, gdzie około południa, po zakończeniu procesji, zostanie odprawiona Msza Święta, której przewodniczyć będzie Metropolita Szczecińsko-Kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2020-04-12, godz. 13:55 Jerozolima: Wielkanoc w Bożym Grobie Jedynie kilku franciszkanów wzięło udział w porannej, wielkanocnej mszy w najważniejszym dla katolików kościele na świecie - Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie. » więcej 2020-04-12, godz. 11:16 Niedziela Wielkanocna. Transmisja mszy świętej na antenie Radia Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi bezpośrednią transmisję z Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie. W Wielkanoc, w samo południe, będziemy transmitować mszę świętą. » więcej 2020-04-12, godz. 08:50 Dziś katolicy świętują Wielkanoc W niedzielę katolicy obchodzą Wielkanoc. W części parafii rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna jest zwykle połączona z Wigilią Paschalną i odbywa się w sobotnią noc. » więcej 2020-04-12, godz. 08:01 Arcybiskup Andrzej Dzięga składa życzenia Wielkanocne [WIDEO] Dziś najważniejsze święto dla chrześcijan. Życzenia z okazji Wielkanocy składa metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga. » więcej 2020-04-11, godz. 20:31 Orędzie wielkanocne arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy". » więcej 2020-04-11, godz. 12:13 Święcenia pokarmów i wielkanocne życzenia od księdza arcybiskupa Kościół katolicki obchodzi Wielką Sobotę. To dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Wielka Sobota to trzeci, ostatni dzień i centralny punkt Triduum Paschalnego. » więcej 2020-04-11, godz. 10:23 Droga Krzyżowa w Watykanie Papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, które z powodu pandemii koronawirusa nie odbyło się w Koloseum, a na pustym placu Świętego Piotra. Procesja z krzyżem wiodła od obelisku do schodów przed wejściem do… » więcej 2020-04-11, godz. 09:06 Wielka Sobota, dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w kościołach zabraknie tradycyjnego święcenia pokarmów na wielkanocny stół, a wierni nie będą mogli odwiedzać grobu Jezusa. Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna. » więcej 2020-04-10, godz. 07:02 Wielki Piątek, czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa 10 kwietnia przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2020-04-09, godz. 06:35 Wielki Czwartek, czyli pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej
83848586878889