Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Prymas Tysiąclecia jest pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Prymas Tysiąclecia jest pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego przesunięta, ale duchowe przygotowania wciąż trwają. We wtorek metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz argumentował decyzję trwającą w Polsce epidemią koronawirusa.
Proces o uznanie cudu za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego toczył się na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i zakończył się w maju 2013 roku.

Zawieszone zostały przygotowania do samej uroczystości beatyfikacji, a data ogłoszenia kardynała Wyszyńskiego błogosławionym przeniesiona.

- Co nie znaczy, że zawieszone są przygotowania duchowe, które odbywają się na poziomie diecezji, parafii, rodzin przez różne portale, media - podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej. - Ciągle mamy okazję dowiedzieć się kim był kardynał Stefan Wyszyński, bo dla młodszego pokolenia to już jest postać nieznana i trzeba o tym przypominać i trzeba edukować. Mały apel do wszystkich z nas: mimo, że nie wiemy jeszcze, kiedy spotkamy się na uroczystej beatyfikacji, to nie zawieszajmy tego naszego osobistego przygotowania duchowego do tej ważnej uroczystości.

Kanclerz Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Sławomir Zyga mówi, że właśnie w Szczecinie prymas Wyszyński dowiedział się o nominacji kardynalskiej. Cud, który posłużył do beatyfikacji również jest związany ze Szczecinem.

- Sam cud dotyczył osoby, która pochodzi z naszej archidiecezji, przebywała tu wówczas i doświadczyła szczególnej łaski uzdrowienia - dodaje ks. Zyga.

Chociaż sam cud miał miejsce w innej części Polski, to dotyczy kobiety, która mieszkała na terenie naszej archidiecezji. W 1989 roku nastąpiło uzdrowienie 19-latki, której dane objęte są tajemnicą. Zachorowała na raka tarczycy, który dawał przerzuty. Dzięki modlitwie wielu osób, w tym sióstr zakonnych, za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego choroba cofnęła się.

Uroczystości w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej związane z beatyfikacją również zostały przesunięte do czasu ogłoszenia nowego terminu beatyfikacji. W planach bowiem było poświęcenie dwóch kościołów i nadanie im tytułu bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jeden z nich to kościół w Chominie, a drugi ma zostać ogłoszony w późniejszym terminie.

Kardynał Stefan Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 roku. Od 1953 roku był więziony przez władze PRL. Zmarł 28 maja 1981 w Warszawie. Został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nazywany jest Prymasem Tysiąclecia.
- Co nie znaczy, że zawieszone są przygotowania duchowe, które odbywają się na poziomie diecezji, parafii, rodzin przez różne portale, media - podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej.
Kanclerz Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Sławomir Zyga mówi, że właśnie w Szczecinie prymas Wyszyński dowiedział się o nominacji kardynalskiej. Cud, który posłużył do beatyfikacji również jest związany ze Szczecinem.

Zobacz także

2020-04-18, godz. 21:39 "Marsz dla Życia" nie przejdzie ulicami Szczecina "Marsz dla Życia" w Szczecinie w tym roku się nie odbędzie. Obrońcy życia mieli wyjść na ulice miasta 26 kwietnia. Organizator wydarzenia - Fundacja Małych Stópek - działa jednak w inny sposób, by manifestować obronę życia od… » więcej 2020-04-18, godz. 16:55 Wierni obrządków wschodnich świętują Wielką Sobotę [WIDEO, ZDJĘCIA] Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą dziś Wielką Sobotę. Wierzący w tym czasie odwiedzają symboliczne groby pańskie i święcą pokarmy. Tak jest również w Szczecinie. » więcej 2020-04-17, godz. 11:23 Biskupi i wierni w Niemczech chcą otwarcia swoich świątyń Niemieccy katoliccy biskupi, wspierani przez większość wiernych, krytykują decyzję władz o utrzymaniu na następne tygodnie zakazu publicznego sprawowania mszy świętych i nabożeństw. » więcej 2020-04-17, godz. 10:26 Prawosławni obchodzą dziś Wielki Piątek Prawosławni wspominają mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. W piątek w Cerkwi - Wielki Piątek. Jest to dzień ścisłego postu - mówi ks. Włodzimierz Misiejuk z Sokółki. » więcej 2020-04-16, godz. 18:08 Dar archidiecezji dla Madagaskaru. Pierwszy etap skończony [ZDJĘCIA] W jednym z najbiedniejszych rejonów Madagaskaru - Menabe - wybudowano kościół. Udało się to dzięki pieniądzom zebranym na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-04-15, godz. 15:45 List do premiera w sprawie liczby wiernych w kościołach Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego zaproponował zmianę w przepisach, regulujących dopuszczalną liczbę wiernych w kościołach. » więcej 2020-04-13, godz. 11:08 Papież do polityków: myślcie o ludziach, a nie o pieniądzach Papież zaapelował do polityków i naukowców, by walcząc z konsekwencjami pandemii koronawirusa myśleli o ludziach, a nie o pieniądzach. Franciszek wygłosił kazanie podczas porannej mszy w Domu św. Marty w którym mieszka. » więcej 2020-04-12, godz. 14:51 "Zmartwychwstanie centralną tajemnicą naszej wiary" Zmartwychwstanie Jezusa było nie tylko wydarzeniem historycznym, ono jest centralną tajemnicą naszej wiary, bo nadaje ostateczny sens naszemu życiu i działaniu - mówił w homilii biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej… » więcej 2020-04-12, godz. 13:55 Jerozolima: Wielkanoc w Bożym Grobie Jedynie kilku franciszkanów wzięło udział w porannej, wielkanocnej mszy w najważniejszym dla katolików kościele na świecie - Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie. » więcej 2020-04-12, godz. 11:16 Niedziela Wielkanocna. Transmisja mszy świętej na antenie Radia Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi bezpośrednią transmisję z Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie. W Wielkanoc, w samo południe, będziemy transmitować mszę świętą. » więcej
82838485868788