Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, który jest 40-dniowym okresem przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa, które są najważniejsze dla chrześcijan. Kościół liczy 40 dni od Środy Popielcowej do czwartku przed Wielkanocą, nie wliczając niedziel.
- Pierwszy - przypominający o potrzebie nawrócenia i drugi - bezpośrednie już przygotowanie do konkretnego święta. Te ostatnie dni Wielkiego Postu będą nas bezpośrednio przygotowywały na tajemnice Świętego Triduum Paschalnego, czyli na tajemnice i misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - wyjaśnia ks. Mikołajczak.
Chrześcijanie przygotowują się do Wielkanocy przez modlitwę, post i jałmużnę, czyli na przykład bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi.
- Dla mnie Wielki post jest czasem dawania przestrzeni Bogu w moim życiu, poprzez ograniczanie zbędnych bodźców z głośników, internetu, marketów. - Czas Wielkiego Postu zachęca mnie do przemiany duchowej, żebym się stawał lepszym człowiekiem, ojcem, mężem czy pracownikiem. - To czas, kiedy próbuję wygospodarować każdego dnia więcej przestrzeni na spotkanie z Bogiem. Środa Popielcowa to taki dzień startu w nową rzeczywistość - mówią wierni.
Z powodu epidemii koronawirusa inaczej niż zwykle odbędzie się obrzęd posypania głów popiołem. - W związku z pandemią Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę dotyczącą tego obrzędu - mówi ks. Michał Mikołajczak.
- W tej nocie czytamy, że formuła pokutna wypowiadana przez kapłana, czy to: "prochem jesteś i w proch się obrócisz" albo ta druga - "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" jest wypowiadana przez kapłana po poświęceniu popiołu raz, do wszystkich zebranych wiernych w kościele - tłumaczy Mikołajczak.
Wielkanoc w tym roku przypada u katolików czwartego kwietnia.
- W tej nocie czytamy, że formuła pokutna wypowiadana przez kapłana, czy to: "prochem jesteś i w proch się obrócisz" albo ta druga - "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" jest wypowiadana przez kapłana po poświęceniu popiołu raz, do wszystkich zebranych wiernych w kościele - tłumaczy Mikołajczak.
Zobacz także
2022-04-17, godz. 07:54
"Nie jest to zwykła msza, warto to zobaczyć" - rezurekcja w Sanktuarium w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Katolicy rozpoczynają obchody Świąt Wielkanocnych mszą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. Nabożeństwo ogłasza zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
» więcej
2022-04-16, godz. 17:45
Groby Pańskie w szczecińskich kościołach [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wierni zgromadzili się w wielką sobotę w świątyniach nie tylko po to, aby święcić pokarmy. Ten dzień to również czas refleksji i modlitwy przy figurze Jezusa Chrystusa złożonego w grobie.
» więcej
2022-04-16, godz. 09:47
Symbolika święcenia pokarmów
Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów, które wierni przynoszą w udekorowanych koszykach. Znajdziemy w nich m.in. chleb, mięso, sól i jajka.
» więcej
2022-04-16, godz. 09:25
Caritas przygotował Święconkę Jakubową
Caritas przygotował tradycyjną pomoc dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze otrzymają oni Święconkę Jakubową.
» więcej
2022-04-16, godz. 09:04
Wielka sobota, w kościołach trwa święcenie pokarmów
Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół.
» więcej
2022-04-15, godz. 09:24
"Bóg ma moc wyprowadzać dobro z tego cierpienia"
To wyjątkowy Wielki Piątek - w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Ale też niosący nadzieję - tak uważa ks. dr Andrzej Maćkowski, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Szczecinie.
» więcej
2022-04-15, godz. 07:27
Wielki Piątek z krzyżem w centrum
Dziś Wielki Piątek, w którym katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
» więcej
2022-04-15, godz. 07:17
Noc Konfesjonałów. "Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom nieustannie zapracowanych"
Ponad sto kościołów w całej Polsce weźmie udział w 12 edycji Nocy Konfesjonałów. Akcja miała swój początek w Szczecinie, potem pomysł przejęła cała Polska.
» więcej
2022-04-14, godz. 11:52
Nadchodzi czas, w którym każdy kapłan będzie zapytany (...) czy stawia na Jezusa Chrystusa [ZDJĘCIA]
Idąc do świata zmieniającego się teraz niemal z tygodnia na tydzień, idziemy wciąż jak posłańcy zwycięskiego Boga - mówił w homilii abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył rano Mszy Krzyżma Św…
» więcej
2022-04-14, godz. 07:12
Ważna msza św. dla wszystkich kapłanów diecezji
Msza Krzyżma Świętego rozpocznie się dziś o 10 w Bazylice Archikatedralnej. To coroczna uroczystość, szczególnie ważna dla całej służby liturgicznej. Kapłani ponawiają też wtedy swoje przyrzeczenia kapłańskie.
» więcej