Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, który jest 40-dniowym okresem przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa, które są najważniejsze dla chrześcijan. Kościół liczy 40 dni od Środy Popielcowej do czwartku przed Wielkanocą, nie wliczając niedziel.
Wielki Post dzieli się na dwa etapy, tłumaczy ks. Michał Mikołajczak.

- Pierwszy - przypominający o potrzebie nawrócenia i drugi - bezpośrednie już przygotowanie do konkretnego święta. Te ostatnie dni Wielkiego Postu będą nas bezpośrednio przygotowywały na tajemnice Świętego Triduum Paschalnego, czyli na tajemnice i misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - wyjaśnia ks. Mikołajczak.

Chrześcijanie przygotowują się do Wielkanocy przez modlitwę, post i jałmużnę, czyli na przykład bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi.

- Dla mnie Wielki post jest czasem dawania przestrzeni Bogu w moim życiu, poprzez ograniczanie zbędnych bodźców z głośników, internetu, marketów. - Czas Wielkiego Postu zachęca mnie do przemiany duchowej, żebym się stawał lepszym człowiekiem, ojcem, mężem czy pracownikiem. - To czas, kiedy próbuję wygospodarować każdego dnia więcej przestrzeni na spotkanie z Bogiem. Środa Popielcowa to taki dzień startu w nową rzeczywistość - mówią wierni.

Z powodu epidemii koronawirusa inaczej niż zwykle odbędzie się obrzęd posypania głów popiołem. - W związku z pandemią Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę dotyczącą tego obrzędu - mówi ks. Michał Mikołajczak.

- W tej nocie czytamy, że formuła pokutna wypowiadana przez kapłana, czy to: "prochem jesteś i w proch się obrócisz" albo ta druga - "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" jest wypowiadana przez kapłana po poświęceniu popiołu raz, do wszystkich zebranych wiernych w kościele - tłumaczy Mikołajczak.

Wielkanoc w tym roku przypada u katolików czwartego kwietnia.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
- W tej nocie czytamy, że formuła pokutna wypowiadana przez kapłana, czy to: "prochem jesteś i w proch się obrócisz" albo ta druga - "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" jest wypowiadana przez kapłana po poświęceniu popiołu raz, do wszystkich zebranych wiernych w kościele - tłumaczy Mikołajczak.

Zobacz także

2021-04-04, godz. 09:10 "Dzisiaj większość koszyków jest z marketów" Gotowe koszyczki wielkanocne to wynalazek ostatnich lat. Tradycyjna święconka składała się wyłącznie z domowych produktów, które często pochodziły z własnej kuchni bądź gospodarstwa. » więcej 2021-04-04, godz. 08:39 "Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć" [WIDEO, ZDJĘCIA] Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie. » więcej 2021-04-03, godz. 24:00 Jezus zmartwychwstał! [WIDEO, ZDJĘCIA] "Jezus zmartwychwstał" - to wiadomość jaką obwieściły w Szczecinie dzwony katedry. To właśnie w tej świątyni sprawowana była liturgia Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 17:32 Chrzest dorosłych podczas liturgii Wigilii Paschalnej Siedmioro dorosłych przyjmie Chrzest, Bierzmowanie i pierwszy raz Komunię Świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, podczas liturgii Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 11:24 Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10. » więcej 2021-04-03, godz. 10:11 Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie. » więcej 2021-04-03, godz. 09:06 Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia. » więcej 2021-04-03, godz. 08:38 Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze. » więcej 2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej
60616263646566