Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie.
Wierni, którzy przyszli pomodlić się do kościoła pw. Świętego Ottona z Bambergu w Szczecinie mówili, że to najważniejszy i najbardziej radosny dzień w kościele.
- To jest bardzo ważny dzień, cały rok na niego czekam. Jak idę to już czuję radość, a jak wracam to śpiewam. - Gdyby ludzie wiedzieli, co naprawdę Jezus zrobił dla nich, pokochaliby go bez żadnych warunków - mówili wierni.
- Szukamy Jezusa, ale nie w grobie, tylko w sobie. Szukamy te miłości, którą z krzyża do nas przemówił. Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć - mówi ksiądz Paweł Górzyński, wikariusz parafii Świętego Ottona w Szczecinie.
W innych kościołach rzymskokatolickich procesja była połączona z Wigilią Paschalną i odbyła się w sobotnią noc.
Niedziela Zmartwychwstania to dla katolików najważniejszy moment w roku - podkreśla ks. Robert Mrozowski z parafii pw. Św. Krzyża w Szczecinie.
- Bóg daje nam nadzieję, że to wszystko co przeżywamy w naszym życiu, nasza codzienność, to wszystko czego nie rozumiemy, w tym wszystkim odnajdziemy odpowiedź. W męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa - mówi ks. Mrozowski.
Bóg daje nam nowe życie tu na ziemi i po śmierci - mówi ks. Mrozowski.
- Właśnie dzięki temu wydarzeniu, jakim jest zmartwychwstanie Chrystusa, możemy mieć nadzieję i wiarę, że to wszystko kim jesteśmy, ma sens. To wszystko co przezywamy, ma sens. Nawet jeżeli po ludzku czasem trudno nam to dostrzec. To wszystko nabiera sensu w wymiarze zmartwychwstania Chrystusa. On daje nam nowe życie, dzięki któremu możemy żyć tu na ziemi pełnią pokoju - mówi ks. Mrozowski.
Najwcześniejsze wzmianki o mszy rezurekcyjnej pochodzą z XII wieku.
Zobacz także
2021-05-26, godz. 14:41
Miał zostać zniszczony, ale przetrwał kilkadziesiąt lat [ZDJĘCIA]
Namalowany na prześcieradle, potem miał zostać zniszczony, ale udało się go ukryć i dziś znajduje się na plebanii przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa.
» więcej
2021-05-25, godz. 10:00
Nowe wytyczne dotyczące pielgrzymek. Czy niezaszczepieni mogą iść na Jasną Górę?
Maksymalna liczba to 300 osób, nie licząc zaszczepionych.
» więcej
2021-05-20, godz. 09:54
Jubileuszowy Rok Ignacjański w Kościele
W czwartek rozpoczyna się Jubileuszowy Rok Ignacjański, który w Towarzystwie Jezusowym na świecie będzie trwał do 31 lipca przyszłego roku.
» więcej
2021-05-16, godz. 10:07
Katolicy świętują Wniebowstąpienie Pańskie
Dziś Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Choć miało to miejsce 40 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, to ze względu na wolne od pracy katolicy w Polsce obchodzą ten dzień w niedzielę, po to by móc…
» więcej
2021-05-15, godz. 18:30
Księża odwiedzają chorych. "Jestem zbyt słaby, żeby iść do kościoła"
Raz w miesiącu z Komunią Św. do chorych przychodzą kapłani. To okazja dla tych, którzy nie mogą spowiadać się lub uczestniczyć we Mszy Św., by przyjąć sakramenty w domu.
» więcej
2021-05-13, godz. 18:07
Wokaliści z regionu na koncercie papieskim w Wadowicach
Młodzi wokaliści z Gminy Mieszkowice: Michalina Lewandowska i Maksymilian Szacht zaśpiewają w koncercie "Modlę się i przebaczam" w Wadowicach.
» więcej
2021-05-13, godz. 15:05
Kaplica fatimska koło Goleniowa. "Człowiek może opowiedzieć tu historię swojego życia"
13 maja obchodzimy 104. rocznicę objawień fatimskich, a od 2015 roku na terenie diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa znajduje się kaplica maryjna, jedyna w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej…
» więcej
2021-05-13, godz. 07:53
Zamach na papieża i objawienia fatimskie
13 maja mija 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Na życie papieża targnął się Turek Mehmet Ali Agca strzelając na Placu Świętego Piotra. Nigdy jednak nie udało się do końca ustalić wspólników i tła zamachu. Papież uważał…
» więcej
2021-05-06, godz. 07:21
Skazani zbudowali kościół dedykowany Prymasowi Wyszyńskiemu [ZDJĘCIA]
Skazani z zakładu karnego budowali kościół w Chominie, który we wrześniu podczas konsekracji otrzyma za patrona bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.
» więcej
2021-05-04, godz. 13:31
Będzie kolejne sanktuarium w regionie
Kościół w Kobylance otrzyma tytuł bł. Stefana Wyszyńskiego i zostanie w nim ustanowione sanktuarium Prymasa Tysiąclecia.
» więcej