Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie.
Wierni, którzy przyszli pomodlić się do kościoła pw. Świętego Ottona z Bambergu w Szczecinie mówili, że to najważniejszy i najbardziej radosny dzień w kościele.
- To jest bardzo ważny dzień, cały rok na niego czekam. Jak idę to już czuję radość, a jak wracam to śpiewam. - Gdyby ludzie wiedzieli, co naprawdę Jezus zrobił dla nich, pokochaliby go bez żadnych warunków - mówili wierni.
- Szukamy Jezusa, ale nie w grobie, tylko w sobie. Szukamy te miłości, którą z krzyża do nas przemówił. Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć - mówi ksiądz Paweł Górzyński, wikariusz parafii Świętego Ottona w Szczecinie.
W innych kościołach rzymskokatolickich procesja była połączona z Wigilią Paschalną i odbyła się w sobotnią noc.
Niedziela Zmartwychwstania to dla katolików najważniejszy moment w roku - podkreśla ks. Robert Mrozowski z parafii pw. Św. Krzyża w Szczecinie.
- Bóg daje nam nadzieję, że to wszystko co przeżywamy w naszym życiu, nasza codzienność, to wszystko czego nie rozumiemy, w tym wszystkim odnajdziemy odpowiedź. W męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa - mówi ks. Mrozowski.
Bóg daje nam nowe życie tu na ziemi i po śmierci - mówi ks. Mrozowski.
- Właśnie dzięki temu wydarzeniu, jakim jest zmartwychwstanie Chrystusa, możemy mieć nadzieję i wiarę, że to wszystko kim jesteśmy, ma sens. To wszystko co przezywamy, ma sens. Nawet jeżeli po ludzku czasem trudno nam to dostrzec. To wszystko nabiera sensu w wymiarze zmartwychwstania Chrystusa. On daje nam nowe życie, dzięki któremu możemy żyć tu na ziemi pełnią pokoju - mówi ks. Mrozowski.
Najwcześniejsze wzmianki o mszy rezurekcyjnej pochodzą z XII wieku.
Zobacz także
2020-12-02, godz. 22:20
Kolęda w Kościele nad Odrą i Bałtykiem przełożona
Kolęda w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej została przełożona na inny termin - postanowił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.
» więcej
2020-11-29, godz. 19:51
Internetowy pomysł na Adwent szczecińskiego księdza
Zamiast czekoladek, zadania duchowe, modlitwa i piosenka religijna. Ksiądz Maciej Wagner ze szczecińskiej katedry stworzył internetowy kalendarz adwentowy dla młodzieży i dorosłych.
» więcej
2020-11-29, godz. 18:53
"Garść fasoli na Święta i słodki upominek"
"Garść fasoli na Święta i słodki upominek" to nowa akcja przygotowana przez Papieskie Dzieła Misyjne w Szczecinie. Organizatorzy chcą przygotować świąteczny podarunek dla dzieci i ich rodzin z Kipsing w Kenii i z Misokitsy na Ma…
» więcej
2020-11-29, godz. 10:46
Paczuszka dla Maluszka. Pomóż dzieciom
Rusza akcja "Paczuszka dla Maluszka". Po raz 7. Fundacja Małych Stópek zachęca, by pomóc dzieciom w domach dziecka, domach samotnej matki, domach pomocy społecznej oraz hospicjach na terenie całej Polski.
» więcej
2020-11-29, godz. 08:51
Trwa akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Wakacyjny wypoczynek, bezpłatne posiłki, stypendia, a także wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu - m.in. na to trafią środki z dystrybucji świecy Caritas.
» więcej
2020-11-29, godz. 07:19
Adwent - czas uporządkowania życia, prostowania zakręconych ścieżek
W niedzielę katolicy rzymscy i protestanci rozpoczynają Adwent, czyli czas bezpośredniego oczekiwania na narodziny Chrystusa. Obejmuje cztery kolejne niedziele do Bożego Narodzenia.
» więcej
2020-11-23, godz. 21:12
Goście RSnW: każda krytyka Kościoła jest traktowana jako atak
Nie milknie dyskusja na temat kardynała Stanisława Dziwisza i innych hierarchów Kościelnych, którzy mieli ukrywać przypadki pedofilii.
» więcej
2020-11-23, godz. 17:58
Święta spędzajmy tylko w gronie domowników
Bez wyjazdów i w gronie domowników - tak z powodu panującej pandemii będą wyglądały w tym roku Święta Bożego Narodzenia. W konsultacjach jest projekt rozporządzenia, który zachęca co spędzenia świąt tylko z najbliższą ro…
» więcej
2020-11-23, godz. 10:59
Ruszyło Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
W kościołach w parafiach wierni mogą zostawiać datki za świece.
» więcej
2020-11-18, godz. 08:15
Mija 55 lat od orędzia biskupów polskich do niemieckich z prośbą o przebaczenie
Mija 55 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. To w tym dokumencie z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: "przebaczamy i prosimy o wybaczenie", które rozpoczęły wieloletni proces pojednania polsko-nie…
» więcej