Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
"Kapłaństwo było celem i sensem mojego życia (...) liczne kontakty z laikatem sprawiają mi ogromną radość serca i motywowały do dalszej pracy" - to fragmenty testamentu biskupa Jana Gałeckiego, które usłyszeli w sobotę uczestnicy pogrzebu zmarłego we wtorek biskupa seniora archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Homilię wygłosił biskup senior Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

- Promieniowałeś radością i entuzjazmem - wspominał zmarłego jeszcze z czasów posługi w Zielonej Górze bp Socha. - Dlatego byłeś kochany i chętnie słuchany przez młodych i starszych. Takim zostałeś jako kurialista, proboszcz w Stargardzie i przede wszystkim jako biskup.

- Był kapłanem dużej modlitwy, bardzo oddany, mówił też ciekawe homilie i był bardzo blisko ludzi. Bardzo oddany Matce Bożej, starał się wypełniać wolę Bożą. Bardzo dużo mi pomagał, bo jestem biedną osobą. Byłem osobą bezdomną i dużo mu zawdzięczam i dlatego tu jestem. To był nasz parafianin. Wszystko, co najlepsze było u niego, i uśmiech, i modlitwa, i nieraz i żart. Niech odpoczywa w pokoju - to słowa wiernych, którzy przyszli na sobotnią mszę św. pogrzebową.

Mszy św. pogrzebowej w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

- Ostatnim, przez szereg lat, Twoim zadaniem, dobrowolnie podjętym i gorliwie spełnianym, była modlitwa. I pokutna, i przebłagalna, i błagalna. Najbardziej ta różańcowa. Od lat, cztery części Różańca Świętego odmawiane w sprawach Kościoła Świętego, ojczyzny, ludu tej ziemi i spraw tej ziemi i także nad tym Oknem Życia (bp Jan Gałecki mieszkał w parafii św. Rodziny w Szczecinie, gdzie przy plebanii znajduje się Okno Życia - przyp. red.) i o powołania - mówił abp Dzięga.

Trumna z ciałem biskupa Jana została złożona w Grobowcu Kapłanów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Biskup senior Jan Gałecki miał 88 lat. Od 1974 do 2007 roku był biskupem pomocniczym najpierw diecezji, a potem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Pochodził z Mazowsza, ale na Ziemiach Zachodnich realizował swoje powołanie do kapłaństwa.

Urodził się 18 czerwca 1932 r. w Zalesiu (koło Przasnysza), miejscowości należącej do parafii w ówczesnej diecezji płockiej. Odebrał święcenia kapłańskie z rąk bp. Teodora Benscha w katedrze gorzowskiej w 1957 roku, a sakrę biskupią w 1974 roku przyjął od Prymasa Stefana Wyszyńskiego już w katedrze św. Jakuba w Szczecinie. W 2007 roku biskup przeszedł na emeryturę. Ze względu na stan zdrowia, rzadziej uczestniczył w oficjalnych uroczystościach.

W Episkopacie Polski był członkiem Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu i ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz do Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Homilię wygłosił biskup senior Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Mszy św. przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Mszy św. przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-07-25, godz. 09:12 Fundacja Małych Stópek przygotowuje "Bezpieczną Przystań" To dom dla kobiet w sytuacji kryzysowej, zarówno dla tych, które oczekują narodzin dziecka, jak i dla tych, które już urodziły. Placówka znajduje się w Syrkowicach koło Kołobrzegu. » więcej 2021-07-25, godz. 08:26 Odpust i rekolekcje w katedrze W niedzielę odpust św. Jakuba. Kiedy uroczystość wypada w niedzielę, mamy Rok Święty Jakubowy. To wiąże się z dodatkowymi przywilejami szczecińskiej katedry. » więcej 2021-07-22, godz. 09:09 Religijny wymiar Jarmarku Jakubowego Rekolekcje jakubowe a na zakończenie odpust parafialny to religijne punkty 12. Jarmarku Jakubowego, który rozpoczyna się w czwartek w Szczecinie. Wokół katedry 250 wystawców z kraju i zagranicy, a w Bazylice Archikatedralnej czas na… » więcej 2021-07-22, godz. 08:16 Rusza Jarmark Jakubowy Smaczne wędliny, sery, miody, produkty regionalne, ale też rękodzieło i koncerty. To dla ciała, a dla ducha - rekolekcje i odpust parafialny. W czwartek rozpoczyna się Jarmark Jakubowy. To 12. edycja imprezy, która tradycyjnie odbywa… » więcej 2021-07-17, godz. 20:13 Katedra doczeka się wizerunku swojego patrona Prawdopodobnie w listopadzie w Bazylice Archikatedralnej pojawi się obraz z wizerunkiem patrona szczecińskiej katedry. » więcej 2021-07-17, godz. 18:04 Jarmark Jakubowy od czwartku w Szczecinie Ponad 250 wystawców z Polski i zagranicy: z Ukrainy, Francji, Litwy, Węgier i Czech weźmie udział w 12 Jarmarku Jakubowym, który rozpocznie się w czwartek w Szczecinie. » więcej 2021-07-15, godz. 09:10 Zapisy na pieszą pielgrzymkę. Są zmiany Trwają zapisy na Szczecińską Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę. Dziennie pątnicy mają do przejścia średnio 35 kilometrów, a cała trasa to ponad 600 kilometrów. » więcej 2021-07-14, godz. 09:10 Wybór między religią, a etyką. Nowy projekt na US Bezpłatne studia podyplomowe z etyki rozpoczną się w nadchodzącym roku akademickim na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2021-07-14, godz. 08:57 Wakacje z Caritas. Nie tylko dla dzieci Dzieci i młodzież wypoczywają na wakacjach z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W sumie to kilkaset osób. » więcej 2021-07-13, godz. 18:27 Procesja i utrudnienia na ulicach Szczecina Kolejnych utrudnień w ruchu powinni spodziewać się we wtorek kierowcy oraz pasażerowie szczecińskiej komunikacji miejskiej. » więcej
49505152535455