Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
"Kapłaństwo było celem i sensem mojego życia (...) liczne kontakty z laikatem sprawiają mi ogromną radość serca i motywowały do dalszej pracy" - to fragmenty testamentu biskupa Jana Gałeckiego, które usłyszeli w sobotę uczestnicy pogrzebu zmarłego we wtorek biskupa seniora archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Homilię wygłosił biskup senior Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

- Promieniowałeś radością i entuzjazmem - wspominał zmarłego jeszcze z czasów posługi w Zielonej Górze bp Socha. - Dlatego byłeś kochany i chętnie słuchany przez młodych i starszych. Takim zostałeś jako kurialista, proboszcz w Stargardzie i przede wszystkim jako biskup.

- Był kapłanem dużej modlitwy, bardzo oddany, mówił też ciekawe homilie i był bardzo blisko ludzi. Bardzo oddany Matce Bożej, starał się wypełniać wolę Bożą. Bardzo dużo mi pomagał, bo jestem biedną osobą. Byłem osobą bezdomną i dużo mu zawdzięczam i dlatego tu jestem. To był nasz parafianin. Wszystko, co najlepsze było u niego, i uśmiech, i modlitwa, i nieraz i żart. Niech odpoczywa w pokoju - to słowa wiernych, którzy przyszli na sobotnią mszę św. pogrzebową.

Mszy św. pogrzebowej w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

- Ostatnim, przez szereg lat, Twoim zadaniem, dobrowolnie podjętym i gorliwie spełnianym, była modlitwa. I pokutna, i przebłagalna, i błagalna. Najbardziej ta różańcowa. Od lat, cztery części Różańca Świętego odmawiane w sprawach Kościoła Świętego, ojczyzny, ludu tej ziemi i spraw tej ziemi i także nad tym Oknem Życia (bp Jan Gałecki mieszkał w parafii św. Rodziny w Szczecinie, gdzie przy plebanii znajduje się Okno Życia - przyp. red.) i o powołania - mówił abp Dzięga.

Trumna z ciałem biskupa Jana została złożona w Grobowcu Kapłanów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Biskup senior Jan Gałecki miał 88 lat. Od 1974 do 2007 roku był biskupem pomocniczym najpierw diecezji, a potem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Pochodził z Mazowsza, ale na Ziemiach Zachodnich realizował swoje powołanie do kapłaństwa.

Urodził się 18 czerwca 1932 r. w Zalesiu (koło Przasnysza), miejscowości należącej do parafii w ówczesnej diecezji płockiej. Odebrał święcenia kapłańskie z rąk bp. Teodora Benscha w katedrze gorzowskiej w 1957 roku, a sakrę biskupią w 1974 roku przyjął od Prymasa Stefana Wyszyńskiego już w katedrze św. Jakuba w Szczecinie. W 2007 roku biskup przeszedł na emeryturę. Ze względu na stan zdrowia, rzadziej uczestniczył w oficjalnych uroczystościach.

W Episkopacie Polski był członkiem Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu i ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz do Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Homilię wygłosił biskup senior Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Mszy św. przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Mszy św. przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-06-11, godz. 18:00 Kościół w Chojnie stanie się Sanktuarium Kościół w Chojnie zostanie w sobotę ogłoszony Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa - Chrystusa Króla. Trzydniowe uroczystości rozpoczynają się jednak już w piątek Różańcem i Mszą Świętą odpustową. » więcej 2021-06-03, godz. 17:45 "Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało" Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało idąc w procesji - mówi ks. Mariusz Sokołowski. Chrystusowiec był kilkanaście lat temu opiekunem szczecińskich Serduszek, teraz posługuje dla Polonii w australijskim Melbourne, przez… » więcej 2021-06-03, godz. 09:47 "Boże Ciało to też publiczne wyznanie wiary" Dzisiaj w Kościele Rzymskokatolickim Boże Ciało, czyli uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia Chleba i Wina w Ciało i Krew Chrystusa. Święto korzeniami sięga XIII wieku. » więcej 2021-05-26, godz. 14:41 Miał zostać zniszczony, ale przetrwał kilkadziesiąt lat [ZDJĘCIA] Namalowany na prześcieradle, potem miał zostać zniszczony, ale udało się go ukryć i dziś znajduje się na plebanii przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa. » więcej 2021-05-25, godz. 10:00 Nowe wytyczne dotyczące pielgrzymek. Czy niezaszczepieni mogą iść na Jasną Górę? Maksymalna liczba to 300 osób, nie licząc zaszczepionych. » więcej 2021-05-20, godz. 09:54 Jubileuszowy Rok Ignacjański w Kościele W czwartek rozpoczyna się Jubileuszowy Rok Ignacjański, który w Towarzystwie Jezusowym na świecie będzie trwał do 31 lipca przyszłego roku. » więcej 2021-05-16, godz. 10:07 Katolicy świętują Wniebowstąpienie Pańskie Dziś Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Choć miało to miejsce 40 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, to ze względu na wolne od pracy katolicy w Polsce obchodzą ten dzień w niedzielę, po to by móc… » więcej 2021-05-15, godz. 18:30 Księża odwiedzają chorych. "Jestem zbyt słaby, żeby iść do kościoła" Raz w miesiącu z Komunią Św. do chorych przychodzą kapłani. To okazja dla tych, którzy nie mogą spowiadać się lub uczestniczyć we Mszy Św., by przyjąć sakramenty w domu. » więcej 2021-05-13, godz. 18:07 Wokaliści z regionu na koncercie papieskim w Wadowicach Młodzi wokaliści z Gminy Mieszkowice: Michalina Lewandowska i Maksymilian Szacht zaśpiewają w koncercie 'Modlę się i przebaczam' w Wadowicach. » więcej 2021-05-13, godz. 15:05 Kaplica fatimska koło Goleniowa. "Człowiek może opowiedzieć tu historię swojego życia" 13 maja obchodzimy 104. rocznicę objawień fatimskich, a od 2015 roku na terenie diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa znajduje się kaplica maryjna, jedyna w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej… » więcej
51525354555657