Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
"Kapłaństwo było celem i sensem mojego życia (...) liczne kontakty z laikatem sprawiają mi ogromną radość serca i motywowały do dalszej pracy" - to fragmenty testamentu biskupa Jana Gałeckiego, które usłyszeli w sobotę uczestnicy pogrzebu zmarłego we wtorek biskupa seniora archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Homilię wygłosił biskup senior Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

- Promieniowałeś radością i entuzjazmem - wspominał zmarłego jeszcze z czasów posługi w Zielonej Górze bp Socha. - Dlatego byłeś kochany i chętnie słuchany przez młodych i starszych. Takim zostałeś jako kurialista, proboszcz w Stargardzie i przede wszystkim jako biskup.

- Był kapłanem dużej modlitwy, bardzo oddany, mówił też ciekawe homilie i był bardzo blisko ludzi. Bardzo oddany Matce Bożej, starał się wypełniać wolę Bożą. Bardzo dużo mi pomagał, bo jestem biedną osobą. Byłem osobą bezdomną i dużo mu zawdzięczam i dlatego tu jestem. To był nasz parafianin. Wszystko, co najlepsze było u niego, i uśmiech, i modlitwa, i nieraz i żart. Niech odpoczywa w pokoju - to słowa wiernych, którzy przyszli na sobotnią mszę św. pogrzebową.

Mszy św. pogrzebowej w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

- Ostatnim, przez szereg lat, Twoim zadaniem, dobrowolnie podjętym i gorliwie spełnianym, była modlitwa. I pokutna, i przebłagalna, i błagalna. Najbardziej ta różańcowa. Od lat, cztery części Różańca Świętego odmawiane w sprawach Kościoła Świętego, ojczyzny, ludu tej ziemi i spraw tej ziemi i także nad tym Oknem Życia (bp Jan Gałecki mieszkał w parafii św. Rodziny w Szczecinie, gdzie przy plebanii znajduje się Okno Życia - przyp. red.) i o powołania - mówił abp Dzięga.

Trumna z ciałem biskupa Jana została złożona w Grobowcu Kapłanów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Biskup senior Jan Gałecki miał 88 lat. Od 1974 do 2007 roku był biskupem pomocniczym najpierw diecezji, a potem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Pochodził z Mazowsza, ale na Ziemiach Zachodnich realizował swoje powołanie do kapłaństwa.

Urodził się 18 czerwca 1932 r. w Zalesiu (koło Przasnysza), miejscowości należącej do parafii w ówczesnej diecezji płockiej. Odebrał święcenia kapłańskie z rąk bp. Teodora Benscha w katedrze gorzowskiej w 1957 roku, a sakrę biskupią w 1974 roku przyjął od Prymasa Stefana Wyszyńskiego już w katedrze św. Jakuba w Szczecinie. W 2007 roku biskup przeszedł na emeryturę. Ze względu na stan zdrowia, rzadziej uczestniczył w oficjalnych uroczystościach.

W Episkopacie Polski był członkiem Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu i ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz do Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Homilię wygłosił biskup senior Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Mszy św. przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Mszy św. przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-04-04, godz. 09:10 "Dzisiaj większość koszyków jest z marketów" Gotowe koszyczki wielkanocne to wynalazek ostatnich lat. Tradycyjna święconka składała się wyłącznie z domowych produktów, które często pochodziły z własnej kuchni bądź gospodarstwa. » więcej 2021-04-04, godz. 08:39 "Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć" [WIDEO, ZDJĘCIA] Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie. » więcej 2021-04-03, godz. 24:00 Jezus zmartwychwstał! [WIDEO, ZDJĘCIA] "Jezus zmartwychwstał" - to wiadomość jaką obwieściły w Szczecinie dzwony katedry. To właśnie w tej świątyni sprawowana była liturgia Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 17:32 Chrzest dorosłych podczas liturgii Wigilii Paschalnej Siedmioro dorosłych przyjmie Chrzest, Bierzmowanie i pierwszy raz Komunię Świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, podczas liturgii Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 11:24 Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10. » więcej 2021-04-03, godz. 10:11 Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie. » więcej 2021-04-03, godz. 09:06 Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia. » więcej 2021-04-03, godz. 08:38 Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze. » więcej 2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej
60616263646566