"Kapłaństwo było celem i sensem mojego życia (...) liczne kontakty z laikatem sprawiają mi ogromną radość serca i motywowały do dalszej pracy" - to fragmenty testamentu biskupa Jana Gałeckiego, które usłyszeli w sobotę uczestnicy pogrzebu zmarłego we wtorek biskupa seniora archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
- Promieniowałeś radością i entuzjazmem - wspominał zmarłego jeszcze z czasów posługi w Zielonej Górze bp Socha. - Dlatego byłeś kochany i chętnie słuchany przez młodych i starszych. Takim zostałeś jako kurialista, proboszcz w Stargardzie i przede wszystkim jako biskup.
- Był kapłanem dużej modlitwy, bardzo oddany, mówił też ciekawe homilie i był bardzo blisko ludzi. Bardzo oddany Matce Bożej, starał się wypełniać wolę Bożą. Bardzo dużo mi pomagał, bo jestem biedną osobą. Byłem osobą bezdomną i dużo mu zawdzięczam i dlatego tu jestem. To był nasz parafianin. Wszystko, co najlepsze było u niego, i uśmiech, i modlitwa, i nieraz i żart. Niech odpoczywa w pokoju - to słowa wiernych, którzy przyszli na sobotnią mszę św. pogrzebową.
Mszy św. pogrzebowej w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.
- Ostatnim, przez szereg lat, Twoim zadaniem, dobrowolnie podjętym i gorliwie spełnianym, była modlitwa. I pokutna, i przebłagalna, i błagalna. Najbardziej ta różańcowa. Od lat, cztery części Różańca Świętego odmawiane w sprawach Kościoła Świętego, ojczyzny, ludu tej ziemi i spraw tej ziemi i także nad tym Oknem Życia (bp Jan Gałecki mieszkał w parafii św. Rodziny w Szczecinie, gdzie przy plebanii znajduje się Okno Życia - przyp. red.) i o powołania - mówił abp Dzięga.
Trumna z ciałem biskupa Jana została złożona w Grobowcu Kapłanów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Biskup senior Jan Gałecki miał 88 lat. Od 1974 do 2007 roku był biskupem pomocniczym najpierw diecezji, a potem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Pochodził z Mazowsza, ale na Ziemiach Zachodnich realizował swoje powołanie do kapłaństwa.
Urodził się 18 czerwca 1932 r. w Zalesiu (koło Przasnysza), miejscowości należącej do parafii w ówczesnej diecezji płockiej. Odebrał święcenia kapłańskie z rąk bp. Teodora Benscha w katedrze gorzowskiej w 1957 roku, a sakrę biskupią w 1974 roku przyjął od Prymasa Stefana Wyszyńskiego już w katedrze św. Jakuba w Szczecinie. W 2007 roku biskup przeszedł na emeryturę. Ze względu na stan zdrowia, rzadziej uczestniczył w oficjalnych uroczystościach.
W Episkopacie Polski był członkiem Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu i ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz do Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Zobacz także
2019-11-15, godz. 14:16
Bezcenny dar dla bezdomnych [ZDJĘCIA]
Ponad 70 kurtek z doczepianym śpiworem przekazał Caritas służbom i organizacjom pomagającym bezdomnym w Szczecinie.
» więcej
2019-11-15, godz. 08:00
Schroniska otrzymają kurtkośpiwory dla bezdomnych
Kilkadziesiąt kurtkośpiworów trafi w piątek do organizacji, które na co dzień pracują wśród bezdomnych na ulicy.
» więcej
2019-11-11, godz. 13:19
Msza za ojczyznę w szczecińskiej katedrze [ZDJĘCIA]
Podczas tej mszy świętej chcemy dziękować Bogu za Polskę - powiedział, podczas uroczystej eucharystii z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości, ks. arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
» więcej
2019-11-11, godz. 12:16
Warszawa: Msza Święta w intencji ojczyzny
W Świątyni Opatrzności Bożej zakończyła się uroczysta msza święta za ojczyznę, w której uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwa w tym prezydent oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.
» więcej
2019-11-11, godz. 12:06
"Z modlitwy i wielkiego zmagania kształtowała się wolna Polska"
Przywołujemy wydarzenie sprzed ponad stu lat, kiedy przez wiele miesięcy ogromna modlitwa narodu i wiele działań ludzi mądrych, wiele zmagań militarnych łączyło się w piękny wynik 11 listopada, gdy w świat poszła informacja, że…
» więcej
2019-11-10, godz. 13:57
Papież wzywa do pojednania w Sudanie Południowym i Boliwii
Papież wezwał strony społecznego i politycznego konfliktu w Sudanie Południowym do dialogu, który położy kres cierpieniom ludności. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra.
» więcej
2019-11-05, godz. 13:01
Oddają kieszonkowe, by pomóc dzieciom w Afryce
Mieli pomóc jednemu dziecku, pomogą przynajmniej czwórce. Chodzi o uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie, którzy wzięli udział w projekcie adopcji na odległość.
» więcej
2019-11-02, godz. 19:32
Papież: chrześcijanie są prześladowani bardziej niż w pierwszych wiekach
Papież w Dzień Zaduszny odprawił mszę św. w katakumbach św. Pryscylii przy starożytnej Via Salaria. W homilii zwrócił uwagę, że również dziś chrześcijanie są prześladowani jak pierwsi wyznawcy Chrystusa.
» więcej
2019-11-02, godz. 09:18
W tych dniach można bardzo pomóc zmarłym
Pierwsze dni listopada to szczególny czas i okazja dla wierzących, by ofiarować odpust zupełny za zmarłych. To darowanie kar dla dusz cierpiących w czyśćcu.
» więcej
2019-11-02, godz. 08:31
"Zaduszki to zaproszenie do modlitwy za zmarłych"
Kościół Rzymskokatolicki obchodzi 2. listopada Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za zmarłych przebywających w czyśćcu. Polacy odwiedzają groby bliskich zmarłych.
» więcej