Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Kościół w Kobylance. Fot. salezjanie-kobylanka.blogspot.com
Kościół w Kobylance. Fot. salezjanie-kobylanka.blogspot.com
Prymas Stefan Kardynał Wyszyński w kościele parafialnym w Kobylance. (1957 r.). Fot. salezjanie-kobylanka.blogspot.com
Prymas Stefan Kardynał Wyszyński w kościele parafialnym w Kobylance. (1957 r.). Fot. salezjanie-kobylanka.blogspot.com
Kościół w Chominie. Fot. kuria.pl
Kościół w Chominie. Fot. kuria.pl
Kościół w Kobylance otrzyma tytuł bł. Stefana Wyszyńskiego i zostanie w nim ustanowione sanktuarium Prymasa Tysiąclecia.
Uroczystościom konsekracji kościoła będzie przewodniczył delegat papieża Franciszka arcybiskup Jan Pawłowski z Watykanu. Archidiecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 18 września. Prymas Tysiąclecia zostanie ogłoszony błogosławionym 12 września w Warszawie.

Od lat w parafii trwały modlitwy o beatyfikację Prymasa. Mówi jej proboszcz, salezjanin ks. Paweł Żurawiński.

- Kardynał Stefan Wyszyński przyjaźnił się z pierwszym proboszczem i założycielem parafii w Kobylance, księdzem Piotrem Głogowskim. Podczas swoich wizyt na Pomorzu Zachodnim, lubił zawsze zatrzymywać się w Kobylance. Wielkim wydarzeniem w życiu naszej parafii była oficjalna wizyta księdza Prymasa w listopadzie 1957 roku - wspomina Żurawiński.

- Ustanowienie sanktuarium, to bardzo ważny moment w życiu parafii, ale też ważne duchowe wydarzenie w życiu całej diecezji - tłumaczy ks. Żurawiński. - To wielka szansa na odnowienie wiary, otrzymujemy nowego błogosławionego, szczególnego patrona na nasze trudne czasy. Sanktuarium w Kobylance będzie szczególnym miejscem modlitwy za ojczyznę, kościół i za nasze rodziny.

Drugi kościół archidiecezji, którego patronem zostanie bł. Stefan Wyszyński to świątynia w Chominie.

Cud, który posłużył do beatyfikacji jest związany ze Szczecinem. Chociaż miał miejsce w innej części Polski, to dotyczy kobiety, która mieszkała na terenie naszej archidiecezji. W 1989 roku nastąpiło uzdrowienie 19-latki, której dane objęte są tajemnicą. Zachorowała na raka tarczycy, który dawał przerzuty. Dzięki modlitwie wielu osób, w tym sióstr zakonnych, za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego choroba cofnęła się.

Kardynał Stefan Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 roku. Od 1953 roku był więziony przez władze PRL. Zmarł 28 maja 1981 w Warszawie. Został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nazywany jest Prymasem Tysiąclecia.
Relacja Piotra Kołodziejksiego [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-11-28, godz. 08:43 Zaduszki Literackie w kościele na Pogodnie Utwory Klenczona, Osieckiej, Woźniaka czy Wodeckiego zabrzmiały w kościele św. Krzyża na szczecińskim Pogodnie. » więcej 2024-11-24, godz. 12:05 Startuje świąteczna pomoc dla potrzebujących Tysiące paczek, produkty o wartości kilkunastu milionów złotych. Tak było w ubiegłych latach. » więcej 2024-11-24, godz. 10:13 Kończy się rok liturgiczny w Kościele Katolickim Dziś uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, którą katolicy wspominają na koniec roku kościelnego. Właśnie dziś ostania niedziela roku liturgicznego. » więcej 2024-11-21, godz. 18:11 Fundacja Małych Stópek z nagrodą Prezydenta RP Szczecińska Fundacja Małych Stópek otrzymała w czwartek nagrodę Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. To wyróżnienie przyznawane osobom, organizacjom pozarządowym, które budują wspólnotę obywatelską. Fundacja zwyciężyła… » więcej 2024-11-02, godz. 16:11 Mieszkańcy odwiedzają cmentarze. "Jest nostalgia" [WIDEO, ZDJĘCIA] To dla nas ważniejszy dzień niż Wszystkich Świętych - mówią szczecinianie odwiedzający cmentarze 2 listopada. » więcej 2024-11-02, godz. 11:57 Szczeciński Tydzień Reformacji. Spacer śladami św. Ottona [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt osób zebrało się na szczecińskim pl. Solidarności, by przejść śladami św. Ottona z Bambergu. To XI wieczny misjonarz, któremu Bolesław Krzywousty powierzył misję chrystianizacji Pomorza Zachodniego. » więcej 2024-11-02, godz. 10:30 Odpust - potrzebna modlitwa za zmarłych Listopad to w Kościele katolickim miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy. » więcej 2024-11-02, godz. 07:17 Zaduszki. Modlitwa za zmarłych przebywających w czyśćcu Kościół katolicki rozumie czyściec jako stan oczyszczenia po śmierci, kiedy zmarłym pokutującym za grzechy, z pomocą przez swoją modlitwę, przychodzą żyjący wierni. » więcej 2024-11-01, godz. 11:27 Msze Św. także na Cmentarzu Centralnym W Kościele Katolickim uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, w którym katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. » więcej 2024-11-01, godz. 10:56 Czym tak naprawdę jest uroczystość Wszystkich Świętych? 1 listopada w Kościele Katolickim to uroczystość Wszystkich Świętych. Jak obchodzi się ten dzień w Kościele i dlaczego tradycja miesza się z prawdziwym znaczeniem tej uroczystości? » więcej
1234567