Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Figura Matki Bożej Fatimskiej w sanktuarium na os. Słonecznym w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Figura Matki Bożej Fatimskiej w sanktuarium na os. Słonecznym w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Mat. Organizatorów.
Mat. Organizatorów.
13 maja mija 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Na życie papieża targnął się Turek Mehmet Ali Agca strzelając na Placu Świętego Piotra. Nigdy jednak nie udało się do końca ustalić wspólników i tła zamachu. Papież uważał, że swoje życie zawdzięcza Matce Bożej Fatimskiej. Tego samego dnia bowiem przypada rocznica objawień maryjnych w Fatimie. Z tej okazji w czwartek ulicami Szczecina przejdzie procesja modlitewna.
Zamach nastąpił o tej samej porze, co pierwsze objawienie Matki Bożej w Fatimie.

- Do tego potem nawiązał papież - mówi ks. dr Paweł Płaczek, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa. - Powiedział bardzo ważne zdanie, że jedna ręka strzelała, ale druga ręka prowadziła kulę. I tą drugą ręką była ręka Matki Bożej w Fatimie.

W czerwcu 2000 roku Agca został ułaskawiony. Potem jeszcze przebywał w tureckim więzieniu, by ostatecznie w 2010 roku wyjść na wolność.

W Bazylice św. Jana Chrzciciela przy Bogurodzicy o 18 msza św. a po niej procesja przejdzie ze świątyni przed pomnik św. Jana Pawła II - dodaje ks. prałat Aleksander Ziejewski, proboszcz parafii pw. przy Bazylice św. Jana Chrzciciela i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski.

- Niech to przejście modlitewne, pełne skupienia, troski o rodzinę, o przyszłość, o ojczyznę i o to, żebyśmy nie zatracali tego wielkiego dziedzictwa, jak uczył św. Jan Paweł II, a któremu na imię Polska, ale żebyśmy go pomnażali i tak mogli w jak najlepszej kondycji przekazać kolejnym pokoleniom - podkreślił ks. Ziejewski.

Procesja rozpocznie się przed Bazyliką przy ul. Bogurodzicy i dalej m.in. przez plac Grunwaldzki, al. Jana Pawła II na Jasne Błonia przed pomnik papieża.

Troje pastuszków w pobliżu Fatimy przeżywało objawienia maryjne w każdy 13. dzień miesiąca począwszy od maja do października 1917 roku. W objawieniach Maryja wzywa do codziennej modlitwy na różańcu, do nawrócenia i pokuty.

Przekazała w objawieniach trzy tajemnice, w których m.in. zapowiada wybuch II Wojny Światowej, jeśli nie skończą się obrazy Boga. Przepowiada wczesną śmierć pastuszkom Hiacyncie i Franciszkowi. Maryja prosi także o zawierzenie jej świata i Rosji. Jeśli nie nastąpi nawrócenie, Maryja zapowiada cierpienie m.in. Ojca Świętego. Ostatnia z tajemnic, która wspominała o cierpieniu i śmierci "biskupa odzianego w biel" została ujawniona w 2000 roku, za zgodą Jana Pawła II.

W maju 2017 roku w Fatimie papież Franciszek ogłosił świętymi portugalskie rodzeństwo bł. Hiacyntę i bł. Franciszka, którzy zmarli w 1920 i 1919 roku. Trzecie z dzieci fatimskich Łucja, która została potem zakonnicą i głosiła fatimskie orędzie zmarła w 2005 roku. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2008 roku i na poziomie diecezjalnym zakończył się w lutym 2017 roku.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2022-04-24, godz. 09:55 "Dzień Dobra" po raz pierwszy w Polsce Koncert zespołu "Full of Grace", zwiedzanie Okna Życia, dmuchane wesołe miasteczko, kiermasz ciast, wyrobów artystycznych i oczywiście Msza Święta z Koronką do Bożego Miłosierdzia to najważniejsze punkty Dnia Dobra, który po raz… » więcej 2022-04-18, godz. 09:47 Dzieci z Ukrainy śpiewają w kościele na Krzekowie Uciekli z ogarniętej wojną Ukrainy, teraz w podziękowaniu za pomoc śpiewają pieśni religijne na mszy świętej. Mowa o szóstce dzieci, które chodziły do szkoły muzycznej w Tarnopolu, a teraz przebywają wraz ze swoją mamą u rodziny… » więcej 2022-04-17, godz. 10:46 "Dobra jest więcej, choć zło potrafi być bardziej krzykliwe". Caritas składa życzenia i dziękuje Prawda o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa niech dodaje wszystkim ludziom dobrej woli wiele mocy, siły, radości i motywacji do tego, żeby dbać o dobro, rozsiewać je wokół siebie przez życzliwość, słowo i czyny - mówi ks. Mariusz Og… » więcej 2022-04-17, godz. 09:51 "Jego łaska niech będzie światłem naszym i mocą naszą". Życzenia wielkanocne arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Chrystus Zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał - pozdrawia abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński kierując życzenia do mieszkańców regionu mówi, że "niesie się te zawołanie i ta odpowiedź przez szczecińską… » więcej 2022-04-17, godz. 07:54 "Nie jest to zwykła msza, warto to zobaczyć" - rezurekcja w Sanktuarium w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Katolicy rozpoczynają obchody Świąt Wielkanocnych mszą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. Nabożeństwo ogłasza zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. » więcej 2022-04-16, godz. 17:45 Groby Pańskie w szczecińskich kościołach [WIDEO, ZDJĘCIA] Wierni zgromadzili się w wielką sobotę w świątyniach nie tylko po to, aby święcić pokarmy. Ten dzień to również czas refleksji i modlitwy przy figurze Jezusa Chrystusa złożonego w grobie. » więcej 2022-04-16, godz. 09:47 Symbolika święcenia pokarmów Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów, które wierni przynoszą w udekorowanych koszykach. Znajdziemy w nich m.in. chleb, mięso, sól i jajka. » więcej 2022-04-16, godz. 09:25 Caritas przygotował Święconkę Jakubową Caritas przygotował tradycyjną pomoc dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze otrzymają oni Święconkę Jakubową. » więcej 2022-04-16, godz. 09:04 Wielka sobota, w kościołach trwa święcenie pokarmów Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół. » więcej 2022-04-15, godz. 09:24 "Bóg ma moc wyprowadzać dobro z tego cierpienia" To wyjątkowy Wielki Piątek - w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Ale też niosący nadzieję - tak uważa ks. dr Andrzej Maćkowski, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Szczecinie. » więcej
38394041424344