Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin]
Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin]
Po raz pierwszy od 60 lat w Węgorzynie pojawiła się szopka bożonarodzeniowa.
Zaprojektował ją 18-letni mieszkaniec gminy Jakub Wrzeszcz, który użyczył do szopki swoich zwierząt z gospodarstwa.

Jak mówi ksiądz Wojciech Jaźniewicz, proboszcz węgorzyńskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ostatni raz takie wydarzenie miało miejsce w latach 60. ubiegłego wieku.

- To pierwsza szopka, którą zbudowaliśmy, ale ludzi powiadają, że takiej jeszcze nie było nigdy. Cały czas ktoś przychodzi i wpatruje się w pana Jezusa, Matkę Najświętszą i św. Józefa, a także zwierzęta, które tu są - mówi ks. Jaźniewicz.

Moi zwierzętami są tu kury silki, a od gospodarzy mamy dwie owce i dwie kozy - mówi Jakub Wrzeszcz, mieszkaniec gminy Węgorzyno. - Szopka jest zbudowana ze zrębów sosnowych, z desek, płotów panelowych i snopków siana. Dach jest pokryty strzechą. Projekt wizualny szopki powstał na kawałku deski przy kościele. 60 lat temu była ostatnia szopka, ale w kościele. Postacie św. Rodziny odgrywali dorośli.

W przyszłym roku jest też planowane zbudowanie szopki przed kościołem w Węgorzynie.
Jak mówi ksiądz Wojciech Jaźniewicz, proboszcz węgorzyńskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ostatni raz takie wydarzenie miało miejsce w latach 60. ubiegłego wieku.

Zobacz także

2021-04-04, godz. 20:10 Wielkanocne wsparcie dla potrzebujących od Caritas To był czas włączenia wielu ludzi dobrej woli w zorganizowanie pomocy przedświątecznej - przyznaje dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i dziękuje za pomoc, a jednocześnie zaprasza do dalszego wspierania potrzeb… » więcej 2021-04-04, godz. 19:31 "Doświadczenie Wielkiej Nocy uczy nas nadziei" Przeżywamy trudny czas świętowania Wielkanocy. Tęsknimy za spotkaniami z najbliższymi i stanowi to dla nas wyzwanie. Jednak ten czas, który przeżywamy wcale nie musi być gorszy dla naszego doświadczenia wiary - mówił, w świątecznym… » więcej 2021-04-04, godz. 11:54 Życzenia świąteczne od metropolity szczecińsko-kamieńskiego Niech Chrystus Zmartwychwstały pozwoli nam iść poprzez dzisiejsze dni, miesiące, tygodnie i być świadkami Boga obecnego pośrodku ludzkich spraw - mówi arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. » więcej 2021-04-04, godz. 09:10 "Dzisiaj większość koszyków jest z marketów" Gotowe koszyczki wielkanocne to wynalazek ostatnich lat. Tradycyjna święconka składała się wyłącznie z domowych produktów, które często pochodziły z własnej kuchni bądź gospodarstwa. » więcej 2021-04-04, godz. 08:39 "Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć" [WIDEO, ZDJĘCIA] Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie. » więcej 2021-04-03, godz. 24:00 Jezus zmartwychwstał! [WIDEO, ZDJĘCIA] 'Jezus zmartwychwstał' - to wiadomość jaką obwieściły w Szczecinie dzwony katedry. To właśnie w tej świątyni sprawowana była liturgia Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 17:32 Chrzest dorosłych podczas liturgii Wigilii Paschalnej Siedmioro dorosłych przyjmie Chrzest, Bierzmowanie i pierwszy raz Komunię Świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, podczas liturgii Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 11:24 Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10. » więcej 2021-04-03, godz. 10:11 Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie. » więcej 2021-04-03, godz. 09:06 Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia. » więcej
55565758596061