Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Jeśli kultu Bożego nie dopilnujemy, albo zaniedbamy, to zawsze to uderzy w inne obszary życia Kościoła - mówi abp Andrzej Dzięga.
Metropolita szczecińsko-kamieński w wywiadzie dla Radia Szczecin wskazując na powody, dla których młodzież nie wraca po pandemii do Kościoła zaznacza, że młodzi zawsze czują wyraziście i zawsze szukają wiarygodności Kościoła tam, gdzie ona jest i powinna być najsilniejsza, czyli w sprawach czysto duchowych, w sprawach kultu Bożego.

Kościół na pierwszym miejscu powinien być środowiskiem wiary i przestrzenią kultu Boga - powiedział abp Andrzej Dzięga.

- Jeśli Kościół będzie jedną z kolejnych organizacji pozarządowych, do spraw wolontariatu, charytatywnych, kulturowych, edukacyjnych, to będzie zostawiany przez ludzi, bo inne fundacje i towarzystwa zrobią to lepiej i bardziej precyzyjnie - mówił Dzięga.

Metropolita szczecińsko-kamieński zaznaczył, z czego mogą wyrastać inne aktywności w Kościele.

- Dopiero z przestrzeni kultu Boga, modlitwy, liturgii z eucharystią na czele, wyrasta potem postawa w której jest i otwarcie na drugiego człowieka, troska o rodzinę, biednych, migrantów i o sprawy społeczne - mówił Dzięga.

Cała rozmowa z arcybiskupem w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2024-11-28, godz. 08:43 Zaduszki Literackie w kościele na Pogodnie Utwory Klenczona, Osieckiej, Woźniaka czy Wodeckiego zabrzmiały w kościele św. Krzyża na szczecińskim Pogodnie. » więcej 2024-11-24, godz. 12:05 Startuje świąteczna pomoc dla potrzebujących Tysiące paczek, produkty o wartości kilkunastu milionów złotych. Tak było w ubiegłych latach. » więcej 2024-11-24, godz. 10:13 Kończy się rok liturgiczny w Kościele Katolickim Dziś uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, którą katolicy wspominają na koniec roku kościelnego. Właśnie dziś ostania niedziela roku liturgicznego. » więcej 2024-11-21, godz. 18:11 Fundacja Małych Stópek z nagrodą Prezydenta RP Szczecińska Fundacja Małych Stópek otrzymała w czwartek nagrodę Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. To wyróżnienie przyznawane osobom, organizacjom pozarządowym, które budują wspólnotę obywatelską. Fundacja zwyciężyła… » więcej 2024-11-02, godz. 16:11 Mieszkańcy odwiedzają cmentarze. "Jest nostalgia" [WIDEO, ZDJĘCIA] To dla nas ważniejszy dzień niż Wszystkich Świętych - mówią szczecinianie odwiedzający cmentarze 2 listopada. » więcej 2024-11-02, godz. 11:57 Szczeciński Tydzień Reformacji. Spacer śladami św. Ottona [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt osób zebrało się na szczecińskim pl. Solidarności, by przejść śladami św. Ottona z Bambergu. To XI wieczny misjonarz, któremu Bolesław Krzywousty powierzył misję chrystianizacji Pomorza Zachodniego. » więcej 2024-11-02, godz. 10:30 Odpust - potrzebna modlitwa za zmarłych Listopad to w Kościele katolickim miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy. » więcej 2024-11-02, godz. 07:17 Zaduszki. Modlitwa za zmarłych przebywających w czyśćcu Kościół katolicki rozumie czyściec jako stan oczyszczenia po śmierci, kiedy zmarłym pokutującym za grzechy, z pomocą przez swoją modlitwę, przychodzą żyjący wierni. » więcej 2024-11-01, godz. 11:27 Msze Św. także na Cmentarzu Centralnym W Kościele Katolickim uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, w którym katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. » więcej 2024-11-01, godz. 10:56 Czym tak naprawdę jest uroczystość Wszystkich Świętych? 1 listopada w Kościele Katolickim to uroczystość Wszystkich Świętych. Jak obchodzi się ten dzień w Kościele i dlaczego tradycja miesza się z prawdziwym znaczeniem tej uroczystości? » więcej
1234567