Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Jeszcze 1,5 roku potrwa remont w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.
Kościół został zbudowany w 1919 roku i przechodził podczas tego 100-lecia różne prace remontowe, ale nigdy nie na taką skalę - mówił ks. Jarosław Staszewski. - Zaczęliśmy od prezbiterium. Tak, gdzie stoi dzisiaj ołtarz, już także wyremontowany. Systematycznie przesuwaliśmy się w kierunku chóru. Pracuje niewielka grupa konserwatorów i pracowników budowlanych. Nie może pracować ich więcej, ponieważ kościół cały czas służy. Są malutkie okienka w ciągu dnia, kiedy można pracować.

Organy są zdemontowane, a na chórze kościoła stoi rusztowanie. - Ciekawe są filary, na których oparte są łuki międzynawowe. One zostały oczyszczone z wszystkich późniejszych przemalowań i doprowadzone do pierwotnego stanu, a więc w kolorze betonu plus złocone elementy - powiedział ks. Staszewski.

Prace wewnątrz kościoła są finansowane ze środków parafii i składek wiernych. Kościół aż do 1945 roku pełnił funkcję ewangelickiego kościoła garnizonowego w Szczecinie. Zaraz po wojnie był pierwszą czynną świątynią Szczecina.
Kościół został zbudowany w 1919 roku i przechodził podczas tego 100-lecia różne prace remontowe, ale nigdy nie na taką skalę - mówił ks. Jarosław Staszewski.
Organy są zdemontowane, a na chórze kościoła stoi rusztowanie.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-08, godz. 18:31 Efektowna operacja na budowie kościoła Efektowna operacja miała miejsce na placu budowy nowego kościoła w Tanowie. W piątek zamontowano tam dzwonnicę na wieży nowej świątyni. » więcej 2024-06-08, godz. 09:44 Obchody roku Ottonowego w Pyrzycach Poświęcenie odnowionego baptysterium i uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Administratora Apostolskiego biskupa Zbigniewa Zielińskiego - to główne punkty sobotnich uroczystości w Pyrzycach. » więcej 2024-06-07, godz. 16:06 Uroczystość Serca Pana Jezusa. Obchody w Szczecinie Procesja ulicami Szczecina, akt oddania kapłanów i zawierzenie miasta Szczecina i całej archidiecezji Najświętszemu Sercu Pana Jezusa to główne punkty dzisiejszych uroczystości u chrystusowców. » więcej 2024-06-02, godz. 11:46 Na pomoc Kasi. Festyn przy parafii w Dąbiu Festyn parafialny w Dąbiu połączony ze zbiórką na rehabilitację 11-letniej Kasi odbędzie się w niedzielę przy parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. » więcej 2024-06-02, godz. 10:46 Można dzielić się jedzeniem także latem. Lodówka stanęła przy parafii w Dąbiu Lodówka na produkty dla potrzebujących stanęła przy parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie Dąbiu. Wcześniej pojawiła się tam szafa, dzięki której można dzielić się jedzeniem. » więcej 2024-06-02, godz. 07:30 Zakończyły się Archidiecezjalne Dni Młodych w Wolinie W sobotni wieczór w Wolinie zakończyły się Archidiecezjalne Dni Młodych. Coroczne spotkanie w jednym z miast archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wypełniły konferencje, koncerty, warsztaty i - przede wszystkim - modlitwa. » więcej 2024-05-31, godz. 18:02 Modlitwa, zabawa, koncerty. Święto młodych w Wolinie [ZDJĘCIA] Trwają Archidiecezjalne Dni Młodych w Wolinie. Trzydniowe spotkanie wypełnia modlitwa, zabawa i integracja. » więcej 2024-05-30, godz. 12:10 Centralne obchody Bożego Ciała w Bazylice Jana Chrzciciela [WIDEO, ZDJĘCIA] W Kościele katolickim obchodzona jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana Bożym Ciałem. Jest to święto dziękczynne, wierni po wspólnej modlitwie udają się na procesję ulicami miasta. » więcej 2024-05-30, godz. 10:17 Rozpoczynają się Archidiecezjalne Dni Młodych w Wolinie Msza święta, procesja, zwiedzanie Wolina, koncert, konferencja i integracja to wszystko w czwartek podczas Archidiecezjalnych Dni Młodych, które w południe rozpoczną się w Wolinie. » więcej 2024-05-30, godz. 08:42 Dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Dziś w Kościele Katolickim Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Święto swoimi korzeniami sięga XIII wieku, choć w Polsce początki tego święta to lata 20. XIV wieku. » więcej
45678910