Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jan Paweł II. Fot. Zdzisław Sowiński
Jan Paweł II. Fot. Zdzisław Sowiński
To był jeden z najważniejszych pontyfikatów w historii Kościoła i świata - tak o blisko 27-letnim okresie posługi św. Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.
2 kwietnia mija 17 lat od śmierci papieża Polaka.

Był jedną z najważniejszych postaci w historii, miał wpływ na losy świata, ale też to był człowiek głębokiej wiary, z pasjami, który też zarażał miłością do gór, książek. My Polacy mamy jednak do odrobienia lekcje ze św. Jana Pawła II - przyznaje ks. dr Krzysztof Łuszczek, dziś rektor a 17 lat temu prefekt w seminarium, który dbał o wychowanie przyszłych pokoleń kapłanów.

- Trochę chowaliśmy się za nim w trudnych latach 80. W latach stanu wojennego. A potem, kiedy po 1989 roku odwaga staniała, bardzo łatwo przeszliśmy do krytyki papieża. Kiedy mówił twarde słowa, przypominał Dekalog w 1991 roku, to wielu się bulwersowało - przypomina rektor.

Przedkładaliśmy emocjonalność i entuzjazm nad racjonalną refleksją. To nauczanie wciąż na nas czeka i jest jeszcze bardziej aktualne - dodaje ks. Łuszczek. - Wciąż aktualne są słowa Jana Pawła II z początku jego pontyfikatu "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" i drugie wezwanie "Nie lękajcie się".

Papież został ogłoszony świętym osiem lat temu.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2024-11-24, godz. 12:05 Startuje świąteczna pomoc dla potrzebujących Tysiące paczek, produkty o wartości kilkunastu milionów złotych. Tak było w ubiegłych latach. » więcej 2024-11-24, godz. 10:13 Kończy się rok liturgiczny w Kościele Katolickim Dziś uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, którą katolicy wspominają na koniec roku kościelnego. Właśnie dziś ostania niedziela roku liturgicznego. » więcej 2024-11-21, godz. 18:11 Fundacja Małych Stópek z nagrodą Prezydenta RP Szczecińska Fundacja Małych Stópek otrzymała w czwartek nagrodę Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. To wyróżnienie przyznawane osobom, organizacjom pozarządowym, które budują wspólnotę obywatelską. Fundacja zwyciężyła… » więcej 2024-11-02, godz. 16:11 Mieszkańcy odwiedzają cmentarze. "Jest nostalgia" [WIDEO, ZDJĘCIA] To dla nas ważniejszy dzień niż Wszystkich Świętych - mówią szczecinianie odwiedzający cmentarze 2 listopada. » więcej 2024-11-02, godz. 11:57 Szczeciński Tydzień Reformacji. Spacer śladami św. Ottona [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt osób zebrało się na szczecińskim pl. Solidarności, by przejść śladami św. Ottona z Bambergu. To XI wieczny misjonarz, któremu Bolesław Krzywousty powierzył misję chrystianizacji Pomorza Zachodniego. » więcej 2024-11-02, godz. 10:30 Odpust - potrzebna modlitwa za zmarłych Listopad to w Kościele katolickim miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy. » więcej 2024-11-02, godz. 07:17 Zaduszki. Modlitwa za zmarłych przebywających w czyśćcu Kościół katolicki rozumie czyściec jako stan oczyszczenia po śmierci, kiedy zmarłym pokutującym za grzechy, z pomocą przez swoją modlitwę, przychodzą żyjący wierni. » więcej 2024-11-01, godz. 11:27 Msze Św. także na Cmentarzu Centralnym W Kościele Katolickim uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, w którym katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. » więcej 2024-11-01, godz. 10:56 Czym tak naprawdę jest uroczystość Wszystkich Świętych? 1 listopada w Kościele Katolickim to uroczystość Wszystkich Świętych. Jak obchodzi się ten dzień w Kościele i dlaczego tradycja miesza się z prawdziwym znaczeniem tej uroczystości? » więcej 2024-11-01, godz. 10:48 "Listopad to czas modlitwy za zmarłych" W Kościele Katolickim w listopadzie codziennie odbywają się tzw. Wypominki. Od 1 do 3 listopada klerycy z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie będą zbierali kartki z imionami naszych zmarłych na Cmentarzu Cent… » więcej
1234567