Pomoc kościelnych organizacji Ukrainie, trwający Synod w Kościele i szukanie nowego sposobu dotarcia do wiernych, z których nie wszyscy wrócili do Kościoła po pandemii koronawirusa to niektóre wyzwania, z jakimi przyszło się zmierzyć ludziom Kościoła w mijającym roku.
Miniony rok zdominowała jednak rosyjska napaść na Ukrainę, ale i niezwykła reakcja Polaków.
- 80 procent pomocy humanitarnej, która dociera na Ukrainę, pochodzi z Polski i organizacji kościelnych - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Kościoła rzymskokatolickiego, Edward Kawa, który koordynuje pomoc humanitarną na Ukrainie.
Jak podkreślał w Radiu Szczecin ksiądz Tomasz Kancelarczyk z Fundacji "Małych Stópek", że o ile w pierwszych tygodniach wojny było bardzo wielu darczyńców, tak obecnie "przyzwyczailiśmy się" do informacji o rosyjskiej inwazji i o wiele trudniej organizować kolejne transporty darów dla walczących z agresorem.
- W trakcie rozmów z Ukraińcami widzę, że im potrzeba teraz żywności. My, kiedy dzwonimy do szpitala i pytamy, jakie jeszcze medyczne rzeczy trzeba dokupić, to dostajemy odpowiedź: "Żywność. Nasi pacjenci muszą też jeść". Oczywiście niezbędne są także przeróżne artykuły medyczne, które my - jako fundacja - wysyłamy. W tej chwili coraz potrzebniejsze są również śpiwory i koce, bo idzie zima - podkreślił ksiądz Kancelarczyk.
Papież Franciszek dokonał w mijającym roku Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Wtedy też w wielu parafiach w Polsce rozpoczęła się "Adoracja bez Granic", która polegała na całonocnym modlitewnym czuwaniu.
W Kościele trwa także synod. W tym roku ogłoszono syntezę diecezjalną zawierającą wnioski na temat kondycji Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego. W pracach uczestniczyło blisko 30 wspólnot kościelnych zaangażowanych w dyskusję na poziomie archidiecezji.
- W dyskusjach przewijał się temat troski o liturgię - dodaje dr Piotr Goniszewski, członek Prezydium Drogi Pastoralnej Diecezji i zastępca dyrektora Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego.
- U wiernych jest głód, żeby liturgia faktycznie była liturgią, gdzie poziom zarówno oprawy muzycznej, czytań, homilii, żeby to faktycznie było miejsce ze spotkania ze Słowem czy z Bogiem - zaznaczył dr Goniszewski.
Synod zwołał w październiku ubiegłego roku papież Franciszek, a zakończy się w październiku 2023.
Podsumowanie roku w Kościele w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali".
Zobacz także
2022-04-17, godz. 10:46
"Dobra jest więcej, choć zło potrafi być bardziej krzykliwe". Caritas składa życzenia i dziękuje
Prawda o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa niech dodaje wszystkim ludziom dobrej woli wiele mocy, siły, radości i motywacji do tego, żeby dbać o dobro, rozsiewać je wokół siebie przez życzliwość, słowo i czyny - mówi ks. Mariusz Og…
» więcej
2022-04-17, godz. 09:51
"Jego łaska niech będzie światłem naszym i mocą naszą". Życzenia wielkanocne arcybiskupa Andrzeja Dzięgi
Chrystus Zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał - pozdrawia abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński kierując życzenia do mieszkańców regionu mówi, że "niesie się te zawołanie i ta odpowiedź przez szczecińską…
» więcej
2022-04-17, godz. 07:54
"Nie jest to zwykła msza, warto to zobaczyć" - rezurekcja w Sanktuarium w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Katolicy rozpoczynają obchody Świąt Wielkanocnych mszą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. Nabożeństwo ogłasza zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
» więcej
2022-04-16, godz. 17:45
Groby Pańskie w szczecińskich kościołach [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wierni zgromadzili się w wielką sobotę w świątyniach nie tylko po to, aby święcić pokarmy. Ten dzień to również czas refleksji i modlitwy przy figurze Jezusa Chrystusa złożonego w grobie.
» więcej
2022-04-16, godz. 09:47
Symbolika święcenia pokarmów
Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów, które wierni przynoszą w udekorowanych koszykach. Znajdziemy w nich m.in. chleb, mięso, sól i jajka.
» więcej
2022-04-16, godz. 09:25
Caritas przygotował Święconkę Jakubową
Caritas przygotował tradycyjną pomoc dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze otrzymają oni Święconkę Jakubową.
» więcej
2022-04-16, godz. 09:04
Wielka sobota, w kościołach trwa święcenie pokarmów
Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół.
» więcej
2022-04-15, godz. 09:24
"Bóg ma moc wyprowadzać dobro z tego cierpienia"
To wyjątkowy Wielki Piątek - w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Ale też niosący nadzieję - tak uważa ks. dr Andrzej Maćkowski, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Szczecinie.
» więcej
2022-04-15, godz. 07:27
Wielki Piątek z krzyżem w centrum
Dziś Wielki Piątek, w którym katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
» więcej
2022-04-15, godz. 07:17
Noc Konfesjonałów. "Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom nieustannie zapracowanych"
Ponad sto kościołów w całej Polsce weźmie udział w 12 edycji Nocy Konfesjonałów. Akcja miała swój początek w Szczecinie, potem pomysł przejęła cała Polska.
» więcej