Pomoc kościelnych organizacji Ukrainie, trwający Synod w Kościele i szukanie nowego sposobu dotarcia do wiernych, z których nie wszyscy wrócili do Kościoła po pandemii koronawirusa to niektóre wyzwania, z jakimi przyszło się zmierzyć ludziom Kościoła w mijającym roku.
Miniony rok zdominowała jednak rosyjska napaść na Ukrainę, ale i niezwykła reakcja Polaków.
- 80 procent pomocy humanitarnej, która dociera na Ukrainę, pochodzi z Polski i organizacji kościelnych - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Kościoła rzymskokatolickiego, Edward Kawa, który koordynuje pomoc humanitarną na Ukrainie.
Jak podkreślał w Radiu Szczecin ksiądz Tomasz Kancelarczyk z Fundacji "Małych Stópek", że o ile w pierwszych tygodniach wojny było bardzo wielu darczyńców, tak obecnie "przyzwyczailiśmy się" do informacji o rosyjskiej inwazji i o wiele trudniej organizować kolejne transporty darów dla walczących z agresorem.
- W trakcie rozmów z Ukraińcami widzę, że im potrzeba teraz żywności. My, kiedy dzwonimy do szpitala i pytamy, jakie jeszcze medyczne rzeczy trzeba dokupić, to dostajemy odpowiedź: "Żywność. Nasi pacjenci muszą też jeść". Oczywiście niezbędne są także przeróżne artykuły medyczne, które my - jako fundacja - wysyłamy. W tej chwili coraz potrzebniejsze są również śpiwory i koce, bo idzie zima - podkreślił ksiądz Kancelarczyk.
Papież Franciszek dokonał w mijającym roku Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Wtedy też w wielu parafiach w Polsce rozpoczęła się "Adoracja bez Granic", która polegała na całonocnym modlitewnym czuwaniu.
W Kościele trwa także synod. W tym roku ogłoszono syntezę diecezjalną zawierającą wnioski na temat kondycji Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego. W pracach uczestniczyło blisko 30 wspólnot kościelnych zaangażowanych w dyskusję na poziomie archidiecezji.
- W dyskusjach przewijał się temat troski o liturgię - dodaje dr Piotr Goniszewski, członek Prezydium Drogi Pastoralnej Diecezji i zastępca dyrektora Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego.
- U wiernych jest głód, żeby liturgia faktycznie była liturgią, gdzie poziom zarówno oprawy muzycznej, czytań, homilii, żeby to faktycznie było miejsce ze spotkania ze Słowem czy z Bogiem - zaznaczył dr Goniszewski.
Synod zwołał w październiku ubiegłego roku papież Franciszek, a zakończy się w październiku 2023.
Podsumowanie roku w Kościele w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali".
Zobacz także
2024-06-02, godz. 11:46
Na pomoc Kasi. Festyn przy parafii w Dąbiu
Festyn parafialny w Dąbiu połączony ze zbiórką na rehabilitację 11-letniej Kasi odbędzie się w niedzielę przy parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
» więcej
2024-06-02, godz. 10:46
Można dzielić się jedzeniem także latem. Lodówka stanęła przy parafii w Dąbiu
Lodówka na produkty dla potrzebujących stanęła przy parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie Dąbiu. Wcześniej pojawiła się tam szafa, dzięki której można dzielić się jedzeniem.
» więcej
2024-06-02, godz. 07:30
Zakończyły się Archidiecezjalne Dni Młodych w Wolinie
W sobotni wieczór w Wolinie zakończyły się Archidiecezjalne Dni Młodych. Coroczne spotkanie w jednym z miast archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wypełniły konferencje, koncerty, warsztaty i - przede wszystkim - modlitwa.
» więcej
2024-05-31, godz. 18:02
Modlitwa, zabawa, koncerty. Święto młodych w Wolinie [ZDJĘCIA]
Trwają Archidiecezjalne Dni Młodych w Wolinie. Trzydniowe spotkanie wypełnia modlitwa, zabawa i integracja.
» więcej
2024-05-30, godz. 12:10
Centralne obchody Bożego Ciała w Bazylice Jana Chrzciciela [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Kościele katolickim obchodzona jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana Bożym Ciałem. Jest to święto dziękczynne, wierni po wspólnej modlitwie udają się na procesję ulicami miasta.
» więcej
2024-05-30, godz. 10:17
Rozpoczynają się Archidiecezjalne Dni Młodych w Wolinie
Msza święta, procesja, zwiedzanie Wolina, koncert, konferencja i integracja to wszystko w czwartek podczas Archidiecezjalnych Dni Młodych, które w południe rozpoczną się w Wolinie.
» więcej
2024-05-30, godz. 08:42
Dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Dziś w Kościele Katolickim Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Święto swoimi korzeniami sięga XIII wieku, choć w Polsce początki tego święta to lata 20. XIV wieku.
» więcej
2024-05-30, godz. 08:29
Msza i procesja z okazji Bożego Ciała w Szczecinie
Centralne obchody Bożego Ciała w Szczecinie rozpoczną się w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy, a zakończą w Bazylice Archikatedralnej. W Kościele Katolickim dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
» więcej
2024-05-26, godz. 15:57
Archidiecezjalne Dni Młodych. Wątek św. Ottona
Do wtorku można zapisywać się na Archidiecezjalne Dni Młodych, które rozpoczną się w Wolinie 30 maja.
» więcej
2024-05-23, godz. 19:49
Finał konkursu biblijnego w Szczecinie. "Pismo Święte jak niesamowita przygoda"
Kilkanaście szkół z całego regionu wzięło udział w Archidiecezjalnym Konkursie Biblijnym "Spotkanie ze św. Łukaszem".
» więcej