Pomoc kościelnych organizacji Ukrainie, trwający Synod w Kościele i szukanie nowego sposobu dotarcia do wiernych, z których nie wszyscy wrócili do Kościoła po pandemii koronawirusa to niektóre wyzwania, z jakimi przyszło się zmierzyć ludziom Kościoła w mijającym roku.
Miniony rok zdominowała jednak rosyjska napaść na Ukrainę, ale i niezwykła reakcja Polaków.
- 80 procent pomocy humanitarnej, która dociera na Ukrainę, pochodzi z Polski i organizacji kościelnych - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Kościoła rzymskokatolickiego, Edward Kawa, który koordynuje pomoc humanitarną na Ukrainie.
Jak podkreślał w Radiu Szczecin ksiądz Tomasz Kancelarczyk z Fundacji "Małych Stópek", że o ile w pierwszych tygodniach wojny było bardzo wielu darczyńców, tak obecnie "przyzwyczailiśmy się" do informacji o rosyjskiej inwazji i o wiele trudniej organizować kolejne transporty darów dla walczących z agresorem.
- W trakcie rozmów z Ukraińcami widzę, że im potrzeba teraz żywności. My, kiedy dzwonimy do szpitala i pytamy, jakie jeszcze medyczne rzeczy trzeba dokupić, to dostajemy odpowiedź: "Żywność. Nasi pacjenci muszą też jeść". Oczywiście niezbędne są także przeróżne artykuły medyczne, które my - jako fundacja - wysyłamy. W tej chwili coraz potrzebniejsze są również śpiwory i koce, bo idzie zima - podkreślił ksiądz Kancelarczyk.
Papież Franciszek dokonał w mijającym roku Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Wtedy też w wielu parafiach w Polsce rozpoczęła się "Adoracja bez Granic", która polegała na całonocnym modlitewnym czuwaniu.
W Kościele trwa także synod. W tym roku ogłoszono syntezę diecezjalną zawierającą wnioski na temat kondycji Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego. W pracach uczestniczyło blisko 30 wspólnot kościelnych zaangażowanych w dyskusję na poziomie archidiecezji.
- W dyskusjach przewijał się temat troski o liturgię - dodaje dr Piotr Goniszewski, członek Prezydium Drogi Pastoralnej Diecezji i zastępca dyrektora Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego.
- U wiernych jest głód, żeby liturgia faktycznie była liturgią, gdzie poziom zarówno oprawy muzycznej, czytań, homilii, żeby to faktycznie było miejsce ze spotkania ze Słowem czy z Bogiem - zaznaczył dr Goniszewski.
Synod zwołał w październiku ubiegłego roku papież Franciszek, a zakończy się w październiku 2023.
Podsumowanie roku w Kościele w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali".
Zobacz także
2020-04-12, godz. 08:50
Dziś katolicy świętują Wielkanoc
W niedzielę katolicy obchodzą Wielkanoc. W części parafii rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna jest zwykle połączona z Wigilią Paschalną i odbywa się w sobotnią noc.
» więcej
2020-04-12, godz. 08:01
Arcybiskup Andrzej Dzięga składa życzenia Wielkanocne [WIDEO]
Dziś najważniejsze święto dla chrześcijan. Życzenia z okazji Wielkanocy składa metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga.
» więcej
2020-04-11, godz. 20:31
Orędzie wielkanocne arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy".
» więcej
2020-04-11, godz. 12:13
Święcenia pokarmów i wielkanocne życzenia od księdza arcybiskupa
Kościół katolicki obchodzi Wielką Sobotę. To dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Wielka Sobota to trzeci, ostatni dzień i centralny punkt Triduum Paschalnego.
» więcej
2020-04-11, godz. 10:23
Droga Krzyżowa w Watykanie
Papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, które z powodu pandemii koronawirusa nie odbyło się w Koloseum, a na pustym placu Świętego Piotra. Procesja z krzyżem wiodła od obelisku do schodów przed wejściem do…
» więcej
2020-04-11, godz. 09:06
Wielka Sobota, dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa
W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w kościołach zabraknie tradycyjnego święcenia pokarmów na wielkanocny stół, a wierni nie będą mogli odwiedzać grobu Jezusa. Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna.
» więcej
2020-04-10, godz. 07:02
Wielki Piątek, czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa
10 kwietnia przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
» więcej
2020-04-09, godz. 06:35
Wielki Czwartek, czyli pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii
W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.
» więcej
2020-04-08, godz. 21:42
Goście RSnW: święta mamy przeżywać duchowo
To będą inne święta, ale może przez to bardziej duchowe - oceniają goście "Radia Szczecin na Wieczór".
» więcej
2020-04-06, godz. 17:15
"Na progu Paschy". Ostatni dzwonek na przygotowanie duchowe do świąt
Rekolekcje "Na progu Paschy" to jedna z ostatnich szans na duchowe przygotowanie przed Świętami Wielkanocnymi.
» więcej