Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Szczecińska Bazylika Archikatedralna. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecińska Bazylika Archikatedralna. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył - w piątek o godz. 19 w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej - mszy św. w 900-lecie chrztu Szczecina.
Historycy wskazują 25 października 1124 roku jako dzień chrztu szczecinian. Przed liturgią odbędzie się też kanoniczne przejęcie władzy w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przez nowego arcybiskupa, Wiesława Śmigla.

Piątkowa uroczystość to nie tylko wspomnienie misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu.

- Przed mszą świętą będą podpisane stosowne dokumenty wymagane Prawem kanonicznym, aby formalnie nowy arcybiskup przejął władzę w archidiecezji - podkreśla ks. dr Krzysztof Łuszczek.

Biskup Wiesław Śmigiel przez ostatnie siedem lat był ordynariuszem diecezji toruńskiej. Teraz, przejmując metropolię szczecińsko-kamieńską zyskuje także tytuł arcybiskupa. Dzisiejsza msza św. będzie miała szczególną oprawę - zapowiada ks. dr Łuszczek.

- W jej czasie będzie też wykonana "Msza koronacyjna" Wolfganga Amadeusza Mozarta - powiedział.

Abp Wiesław Śmigiel ma 55 lat i jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych. W sobotę o 11 odbędzie się jego uroczysty ingres do szczecińskiej katedry.

Bp Wiesław Śmigiel w 2012 roku został biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej, a następnie, w 2017 roku biskupem diecezji toruńskiej. 13 września tego roku ogłoszono decyzję papieża Franciszka o nominacji biskupa toruńskiego na stolicę biskupią w Szczecinie. W Konferencji Episkopatu Polski abp Wiesław Śmigiel jest członkiem Rady Stałej. Pełni też m.in. funkcję przewodniczącego Rady ds. Rodziny oraz Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi.

Ostatnie ponad pół roku archidiecezją tymczasowo zarządzał ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Zbigniew Zieliński, który decyzją papieża Franciszka, został wybrany w lutym administratorem apostolskim archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Stało się to po tym, jak dotychczasowy metropolita abp Andrzej Dzięga zrezygnował z funkcji.

Jak podała w komunikacie Nuncjatura Apostolska, decyzje "zostały podjęte w następstwie dochodzenia prowadzonego z ramienia Stolicy Apostolskiej w sprawie zarządzania diecezją, a w szczególności zaniedbań, o których mowa w dokumencie papieskim "Vos estis lux mundi", który opisuje procedury przeciwdziałania zjawisku przestępstw seksualnych w Kościele katolickim wobec osób małoletnich oraz bezbronnych. Nowa wersja „Vos estis lux mundi” została opublikowana 25 marca 2023 roku.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, procedury dokładnie określają sposób postępowania ze zgłoszeniami o nadużyciach i stanowią, że biskupi i przełożeni zakonni - teraz także świeccy stojący na czele międzynarodowych stowarzyszeń - są zobowiązani i odpowiedzialni - na mocy powszechnie obowiązującego nakazu prawnego - za zgłaszanie nadużyć, o których się dowiedzieli.

Jak podkreślono, dokument ten dotyczył i nadal dotyczy nie tylko molestowania i przemocy wobec dzieci i bezbronnych dorosłych, ale także przemocy seksualnej i molestowania wynikającego z nadużycia władzy. Obowiązek ten obejmuje zatem również każdy przypadek przemocy wobec zakonnic ze strony duchownych, a także przypadki molestowania pełnoletnich seminarzystów lub nowicjuszy.
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-09-24, godz. 14:15 Są wysokie, ciężkie i mają 120 lat. Konserwacja drzwi kolegiaty zakończona [ZDJĘCIA] Konserwacja zakończona, 120-letnie dębowe drzwi stargardzkiej kolegiaty wróciły na miejsce. Zadbano o o wyeksponowanie wszystkich detali - przez dekady pokrywały je warstwy farby. » więcej 2024-09-19, godz. 12:29 Ostatni etap renowacji cerkwi prawosławnej w Stargardzie [ZDJĘCIA] Nowe ikony i freski ozdobiły wnętrza cerkwi prawosławnej św. Piotra i Pawła w Stargardzie. Wykonano je w ramach ostatniego etapu prowadzonej od kilku lat renowacji świątyni. » więcej 2024-09-17, godz. 16:32 Zabytkowy kościół w Świnoujściu przejdzie remont Radni z Świnoujścia zgodzili się na przesunięcie środków z budżetu gminy na dofinansowanie remontu zabytkowego kościoła. » więcej 2024-08-16, godz. 10:06 Ślub na pielgrzymce. Wcześniej trzeba zdobyć Giewont Rano wejście na Giewont, a wieczorem ślub. To będzie pierwszy ślub na pielgrzymce motocyklowej "Od Krzyża do Krzyża. Od Bałtyku do Tatr". » więcej 2024-08-15, godz. 14:41 Świeccy rozdają Komunię Świętą Pomagają księżom w rozdawaniu Komunii Świętej, odwiedzają też z komunią chorych. W sierpniu mija 20 lat od wprowadzenia w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej. » więcej 2024-08-15, godz. 13:14 Ważny moment w jasnogórskim sanktuarium. "Łzy lecą z radości" Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to w Kościele ważna uroczystość, ale to też tradycyjnie ważny czas w Sanktuarium na Jasnej Górze. Kończą tam swój pątniczy szlak tysiące pielgrzymów. » więcej 2024-08-15, godz. 10:12 Maryjna uroczystość w Kościele Katolickim 15 sierpnia w Kościele Katolickim Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. To jedna z najważniejszych uroczystości. » więcej 2024-08-13, godz. 10:50 Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu Niektórzy wyruszyli nawet 20 dni temu z nadmorskiego Pustkowa, a większość ze Szczecina pod koniec lipca. We wtorek rano około 130 osób weszło na Jasną Górę. » więcej 2024-08-12, godz. 07:38 Motocyklowa pielgrzymka ruszyła na Giewont Około 120 osób weźmie udział w 16. motocyklowej pielgrzymce "Od Krzyża do Krzyża. Od Bałtyku do Tatr". Uczestnicy pojadą na prawie 100 motocyklach - część z pielgrzymów stanowią małżeństwa. » więcej 2024-08-04, godz. 09:42 Najstarszy budynek w mieście. Kościół morski w Szczecinie [ZDJĘCIA] To, obok kościoła św. Piotra i Pawła, najstarszy budynek w mieście. Kościół św. Jana Ewangelisty nad Odrą od siedmiu lat jest kościołem morskim Szczecina. Należy też do trzech najstarszych gotyckich świątyń w mieście. Budowę… » więcej
2345678