Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył - w piątek o godz. 19 w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej - mszy św. w 900-lecie chrztu Szczecina.
Piątkowa uroczystość to nie tylko wspomnienie misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu.
- Przed mszą świętą będą podpisane stosowne dokumenty wymagane Prawem kanonicznym, aby formalnie nowy arcybiskup przejął władzę w archidiecezji - podkreśla ks. dr Krzysztof Łuszczek.
Biskup Wiesław Śmigiel przez ostatnie siedem lat był ordynariuszem diecezji toruńskiej. Teraz, przejmując metropolię szczecińsko-kamieńską zyskuje także tytuł arcybiskupa. Dzisiejsza msza św. będzie miała szczególną oprawę - zapowiada ks. dr Łuszczek.
- W jej czasie będzie też wykonana "Msza koronacyjna" Wolfganga Amadeusza Mozarta - powiedział.
Abp Wiesław Śmigiel ma 55 lat i jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych. W sobotę o 11 odbędzie się jego uroczysty ingres do szczecińskiej katedry.
Bp Wiesław Śmigiel w 2012 roku został biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej, a następnie, w 2017 roku biskupem diecezji toruńskiej. 13 września tego roku ogłoszono decyzję papieża Franciszka o nominacji biskupa toruńskiego na stolicę biskupią w Szczecinie. W Konferencji Episkopatu Polski abp Wiesław Śmigiel jest członkiem Rady Stałej. Pełni też m.in. funkcję przewodniczącego Rady ds. Rodziny oraz Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi.
Ostatnie ponad pół roku archidiecezją tymczasowo zarządzał ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Zbigniew Zieliński, który decyzją papieża Franciszka, został wybrany w lutym administratorem apostolskim archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Stało się to po tym, jak dotychczasowy metropolita abp Andrzej Dzięga zrezygnował z funkcji.
Jak podała w komunikacie Nuncjatura Apostolska, decyzje "zostały podjęte w następstwie dochodzenia prowadzonego z ramienia Stolicy Apostolskiej w sprawie zarządzania diecezją, a w szczególności zaniedbań, o których mowa w dokumencie papieskim "Vos estis lux mundi", który opisuje procedury przeciwdziałania zjawisku przestępstw seksualnych w Kościele katolickim wobec osób małoletnich oraz bezbronnych. Nowa wersja „Vos estis lux mundi” została opublikowana 25 marca 2023 roku.
Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, procedury dokładnie określają sposób postępowania ze zgłoszeniami o nadużyciach i stanowią, że biskupi i przełożeni zakonni - teraz także świeccy stojący na czele międzynarodowych stowarzyszeń - są zobowiązani i odpowiedzialni - na mocy powszechnie obowiązującego nakazu prawnego - za zgłaszanie nadużyć, o których się dowiedzieli.
Jak podkreślono, dokument ten dotyczył i nadal dotyczy nie tylko molestowania i przemocy wobec dzieci i bezbronnych dorosłych, ale także przemocy seksualnej i molestowania wynikającego z nadużycia władzy. Obowiązek ten obejmuje zatem również każdy przypadek przemocy wobec zakonnic ze strony duchownych, a także przypadki molestowania pełnoletnich seminarzystów lub nowicjuszy.
Zobacz także
2021-04-02, godz. 10:05
Adoracja krzyża w trybie obostrzeń
Wielki Piątek to dzień, kiedy nie ma mszy świętej. W godzinie śmierci Chrystusa o 15-tej w kościołach odbywa się Droga Krzyżowa z zachowaniem obostrzeń epidemicznych, czyli 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5…
» więcej
2021-04-02, godz. 08:06
Noc Konfesjonałów. Wspomnienie Jana Pawła II
W Wielki Piątek wieczorem w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpocznie się 11. Noc Konfesjonałów. Symbolicznie rozpocznie się o 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II w 16. rocznicę tego wydarzenia.
» więcej
2021-04-02, godz. 06:56
Mija 16. rocznica odejścia Jana Pawła II
Odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku w opinii świętości. Jego życie i ponad 26-letni pontyfikat był wyjątkowym darem dla Kościoła w Polsce i na świecie.
» więcej
2021-04-02, godz. 06:48
Wielki Piątek w Kościele katolickim
Jezus jest w chorych, dlatego jak odmawiam brewiarz lub różaniec to siadam przy łóżku chorego - mówi pallotyn, ks. Andrzej Partika.
» więcej
2021-04-01, godz. 15:52
Liturgia Wielkiego Czwartku w czasie pandemii
Sugestie Stolicy Apostolskiej, apel Episkopatu i wspólny komunikat hierarchów kościelnych i rządu do wiernych i proboszczów. Liturgie Wielkiego Tygodnia i Wielkanoc w Kościele odbędą według zaostrzonych rygorów sanitarnych.
» więcej
2021-04-01, godz. 12:45
Caritas podsumowuje przedświąteczną pomoc
Ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej musiał docierać do potrzebujących inaczej niż organizując wielkanocne śniadania. I tak udało się pomóc.
» więcej
2021-04-01, godz. 07:04
Księża odnowią swoje przyrzeczenia, poświęcenie olejów
Msza Krzyżma Świętego rozpocznie się o 10 w Bazylice Archikatedralnej. Odprawia ją biskup diecezjalny wraz z kapłanami. To coroczna uroczystość, szczególnie ważna dla całej służby liturgicznej.
» więcej
2021-04-01, godz. 07:01
Wielki Czwartek w Kościele Katolickim
W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Kapłaństwa i Eucharystii, czyli Komunii Święt…
» więcej
2021-03-28, godz. 16:50
Fundacja Małych Stópek pomaga DPS-om
Wielkopostne porządki to akcja szczecińskiej Fundacji Małych Stópek, tym razem skierowana do Domów Pomocy Społecznej. Udało się dostarczyć chemię gospodarczą do ponad 80 placówek w całej Polsce.
» więcej
2021-03-28, godz. 09:30
Rekolekcje wielkopostne "Na progu Paschy"
To może być jedna z ostatnich szans na duchowe przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. Rekolekcje wielkopostne "Na progu Paschy" rozpoczną się w niedzielę w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła.
» więcej