Nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Antonio Guido Filipazzi, 25 biskupów i 180 księży, a także wierni z archidiecezji i z całej Polski wezmą w sobotę (godz. 11.00) udział w uroczystym ingresie do katedry nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego, abpa Wiesława Śmigla.
Ingres to pierwsze wejście biskupa do katedry w tak liturgicznym wymiarze.
- Biskup zajmuje swoje miejsce, katedra św. Jakuba w Szczecinie nazywana jest często Matką kościołów całego Pomorza Zachodniego, ale w sensie dosłownym katedrę można rozumieć jako to miejsce w kościele, które zajmuje biskup. A więc tron biskupi, nad którym zobaczymy herb księdza arcybiskupa Wiesława Śmigla - tłumaczy ks. dr Krzysztof Łuszczek.
Istotną częścią mszy św. będzie przekazanie pastorału jako znaku władzy pasterskiej. Drugim ważnym wydarzeniem będzie tzw. homagium.
- Złożenie wyrazów oddania i szacunku przez przedstawicieli Kościoła szczecińsko-kamieńskiego - dodaje ks. dr Andrzej Zaniewski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.
Abp Wiesław Śmigiel ma 55 lat i jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych. Wcześniej był ordynariuszem diecezji toruńskiej.
Bp Wiesław Śmigiel w 2012 roku został biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej, a następnie, w 2017 roku biskupem diecezji toruńskiej. 13 września tego roku ogłoszono decyzję papieża Franciszka o nominacji biskupa toruńskiego na stolicę biskupią w Szczecinie. W Konferencji Episkopatu Polski abp Wiesław Śmigiel jest członkiem Rady Stałej. Pełni też m.in. funkcję przewodniczącego Rady ds. Rodziny oraz Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi.
Ostatnie ponad pół roku archidiecezją tymczasowo zarządzał ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Zbigniew Zieliński, który decyzją papieża Franciszka, został wybrany w lutym administratorem apostolskim archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Stało się to po tym, jak dotychczasowy metropolita abp Andrzej Dzięga zrezygnował z funkcji.
Jak podała w komunikacie Nuncjatura Apostolska, decyzje "zostały podjęte w następstwie dochodzenia prowadzonego z ramienia Stolicy Apostolskiej w sprawie zarządzania diecezją, a w szczególności zaniedbań, o których mowa w dokumencie papieskim "Vos estis lux mundi", który opisuje procedury przeciwdziałania zjawisku przestępstw seksualnych w Kościele katolickim wobec osób małoletnich oraz bezbronnych.
Nowa wersja „Vos estis lux mundi” została opublikowana 25 marca 2023 roku.
Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, procedury dokładnie określają sposób postępowania ze zgłoszeniami o nadużyciach i stanowią, że biskupi i przełożeni zakonni - teraz także świeccy stojący na czele międzynarodowych stowarzyszeń - są zobowiązani i odpowiedzialni - na mocy powszechnie obowiązującego nakazu prawnego - za zgłaszanie nadużyć, o których się dowiedzieli.
Jak podkreślono, dokument ten dotyczył i nadal dotyczy nie tylko molestowania i przemocy wobec dzieci i bezbronnych dorosłych, ale także przemocy seksualnej i molestowania wynikającego z nadużycia władzy. Obowiązek ten obejmuje zatem również każdy przypadek przemocy wobec zakonnic ze strony duchownych, a także przypadki molestowania pełnoletnich seminarzystów lub nowicjuszy.
Zobacz także
2024-01-13, godz. 08:17
Kończy się pielgrzymka relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów
Kończy się tygodniowa pielgrzymka relikwii i obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów w parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
» więcej
2024-01-11, godz. 14:50
Fundacja Małych Stópek podsumowuje świąteczne akcje
Artykuły za blisko 14 mln złotych zebrali organizatorzy akcji "Paczuszka dla Maluszka". Z każdym rokiem rośnie wartość zebranych darów. Podobnie, jak liczba paczek w ramach innych przedświątecznych akcji Fundacji Małych Stópek.
» więcej
2024-01-10, godz. 14:31
Dla młodzieży to okazja do modlitwy i poznania historii rodziny Ulmów [WIDEO, ZDJĘCIA]
Młodzież w Szczecinie modliła się przy relikwiach błogosławionej rodziny Ulmów.
» więcej
2024-01-06, godz. 14:17
Relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów na Pomorzu Zachodnim
Od dziś przez tydzień w parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej trwa pielgrzymka relikwii i obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów, która została beatyfikowana we wrześniu.
» więcej
2024-01-06, godz. 07:46
Różne języki świata w szczecińskiej katedrze
Kolędy i modlitwa w różnych językach świata. To wszystko w sobotę w południe w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej.
» więcej
2024-01-06, godz. 07:37
Uroczystość Objawienia Pańskiego w Kościele
6 stycznia w Kościele Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Ulicami wielu miast przejdą Orszaki Trzech Króli.
» więcej
2024-01-06, godz. 07:37
Królowie przejdą ulicami Szczecina
Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Szczecina. Kościół obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, która potocznie nazywana jest Świętem Trzech Króli.
» więcej
2023-12-31, godz. 09:55
Podsumowanie roku w Kościele
Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, pierwsza rzymska sesja Synodu o synodalności to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku w Kościele. Były też inne, o których teraz w telegraficznym skrócie.
» więcej
2023-12-25, godz. 09:31
Na Syberii Polacy uczestniczyli w Pasterce
We wsi Wierszyna na Syberii słychać polskie kolędy.
» więcej
2023-12-25, godz. 09:28
Dlaczego Boże Narodzenie świętujemy 25 grudnia? Wyjaśniamy
Zwyczaj obchodzenia Bożego Narodzenia dotarł z Betlejem do Rzymu w połowie IV wieku. Stamtąd rozprzestrzenił się na inne kraje.
» więcej