Nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Antonio Guido Filipazzi, 25 biskupów i 180 księży, a także wierni z archidiecezji i z całej Polski wezmą w sobotę (godz. 11.00) udział w uroczystym ingresie do katedry nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego, abpa Wiesława Śmigla.
Ingres to pierwsze wejście biskupa do katedry w tak liturgicznym wymiarze.
- Biskup zajmuje swoje miejsce, katedra św. Jakuba w Szczecinie nazywana jest często Matką kościołów całego Pomorza Zachodniego, ale w sensie dosłownym katedrę można rozumieć jako to miejsce w kościele, które zajmuje biskup. A więc tron biskupi, nad którym zobaczymy herb księdza arcybiskupa Wiesława Śmigla - tłumaczy ks. dr Krzysztof Łuszczek.
Istotną częścią mszy św. będzie przekazanie pastorału jako znaku władzy pasterskiej. Drugim ważnym wydarzeniem będzie tzw. homagium.
- Złożenie wyrazów oddania i szacunku przez przedstawicieli Kościoła szczecińsko-kamieńskiego - dodaje ks. dr Andrzej Zaniewski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.
Abp Wiesław Śmigiel ma 55 lat i jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych. Wcześniej był ordynariuszem diecezji toruńskiej.
Bp Wiesław Śmigiel w 2012 roku został biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej, a następnie, w 2017 roku biskupem diecezji toruńskiej. 13 września tego roku ogłoszono decyzję papieża Franciszka o nominacji biskupa toruńskiego na stolicę biskupią w Szczecinie. W Konferencji Episkopatu Polski abp Wiesław Śmigiel jest członkiem Rady Stałej. Pełni też m.in. funkcję przewodniczącego Rady ds. Rodziny oraz Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi.
Ostatnie ponad pół roku archidiecezją tymczasowo zarządzał ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Zbigniew Zieliński, który decyzją papieża Franciszka, został wybrany w lutym administratorem apostolskim archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Stało się to po tym, jak dotychczasowy metropolita abp Andrzej Dzięga zrezygnował z funkcji.
Jak podała w komunikacie Nuncjatura Apostolska, decyzje "zostały podjęte w następstwie dochodzenia prowadzonego z ramienia Stolicy Apostolskiej w sprawie zarządzania diecezją, a w szczególności zaniedbań, o których mowa w dokumencie papieskim "Vos estis lux mundi", który opisuje procedury przeciwdziałania zjawisku przestępstw seksualnych w Kościele katolickim wobec osób małoletnich oraz bezbronnych.
Nowa wersja „Vos estis lux mundi” została opublikowana 25 marca 2023 roku.
Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, procedury dokładnie określają sposób postępowania ze zgłoszeniami o nadużyciach i stanowią, że biskupi i przełożeni zakonni - teraz także świeccy stojący na czele międzynarodowych stowarzyszeń - są zobowiązani i odpowiedzialni - na mocy powszechnie obowiązującego nakazu prawnego - za zgłaszanie nadużyć, o których się dowiedzieli.
Jak podkreślono, dokument ten dotyczył i nadal dotyczy nie tylko molestowania i przemocy wobec dzieci i bezbronnych dorosłych, ale także przemocy seksualnej i molestowania wynikającego z nadużycia władzy. Obowiązek ten obejmuje zatem również każdy przypadek przemocy wobec zakonnic ze strony duchownych, a także przypadki molestowania pełnoletnich seminarzystów lub nowicjuszy.
Zobacz także
2020-11-23, godz. 21:12
Goście RSnW: każda krytyka Kościoła jest traktowana jako atak
Nie milknie dyskusja na temat kardynała Stanisława Dziwisza i innych hierarchów Kościelnych, którzy mieli ukrywać przypadki pedofilii.
» więcej
2020-11-23, godz. 17:58
Święta spędzajmy tylko w gronie domowników
Bez wyjazdów i w gronie domowników - tak z powodu panującej pandemii będą wyglądały w tym roku Święta Bożego Narodzenia. W konsultacjach jest projekt rozporządzenia, który zachęca co spędzenia świąt tylko z najbliższą ro…
» więcej
2020-11-23, godz. 10:59
Ruszyło Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
W kościołach w parafiach wierni mogą zostawiać datki za świece.
» więcej
2020-11-18, godz. 08:15
Mija 55 lat od orędzia biskupów polskich do niemieckich z prośbą o przebaczenie
Mija 55 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. To w tym dokumencie z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: "przebaczamy i prosimy o wybaczenie", które rozpoczęły wieloletni proces pojednania polsko-nie…
» więcej
2020-11-18, godz. 07:13
"Gdyby nie Siostry Misjonarki Miłości, to byśmy zginęli" [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nieprzerwanie od 33 lat otaczają opieką chorych, bezdomnych i ubogich w Szczecinie. Po presji Koalicji Obywatelskiej nie dojdzie jednak do przekazania kamienicy na Łasztowni dla Sióstr Misjonarek Miłości na sesji Rady Miasta w listo…
» więcej
2020-11-15, godz. 07:11
Dyskusja o raporcie Watykanu w sprawie McCarricka
Watykański raport w sprawie Theodore'a McCarricka pokazuje, że były amerykański kardynał oszukał wiele osób, w tym świętego Jana Pawła II - uważają goście programu "Minęła 20" w TVP Info.
» więcej
2020-11-11, godz. 20:43
"Służba wobec ojczyzny to nakaz serca"
Służba wobec ojczyzny staje się nie tylko obowiązkiem, ile nade wszystko nakazem serca - mówił w homilii biskup Henryk Wejman.
» więcej
2020-11-11, godz. 12:41
Transmisja Mszy Św. za Ojczyznę w Radiu Szczecin
Radio Szczecin przeprowadzi w środę bezpośrednią transmisję Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Początek o godzinie 18.
» więcej
2020-11-09, godz. 13:19
Laureaci nagrody ks. Domańskiego. "Pokazał, jaką drogą iść, by zadbać o niezależność narodową"
Ksiądz Tomasz Kancelarczyk, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza oraz Halina Szumiło to tegoroczni laureaci nagrody księdza Bolesława Domańskiego.
» więcej
2020-11-08, godz. 10:36
Ksiądz został raperem. "Odkrywamy jasną stronę" [WIDEO]
Ks. Maciej Czaczyk - wikariusz z Myśliborza - wystąpił gościnnie w nowym utworze "Wszyscy" wraz księdzem Jakubem Bartczakiem z Wrocławia, który jest znany z tego, że od lat tworzy chrześcijański rap, by śpiewać o Bogu.
» więcej