Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W obchodzonym dziś Dniu Papieskim, czyli w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża, w całej Polsce prowadzone są zbiórki pieniędzy na stypendia dla utalentowanej i ubogiej młodzieży z małych miejscowości. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczec
W obchodzonym dziś Dniu Papieskim, czyli w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża, w całej Polsce prowadzone są zbiórki pieniędzy na stypendia dla utalentowanej i ubogiej młodzieży z małych miejscowości. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczec
Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia kwestują. W obchodzonym dziś Dniu Papieskim, czyli w niedzielę poprzedzającą wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża, w całej Polsce prowadzone są zbiórki pieniędzy na stypendia dla utalentowanej i ubogiej młodzieży z małych miejscowości.
W Szczecinie kilkadziesiąt młodych osób z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia kwestuje w różnych częściach miasta. Fundacja powstała w 2000 roku i ma upamiętniać pontyfikat bł. Jana Pawła II przez promowanie papieża i wspieranie różnych inicjatyw w dziedzinie edukacji i kultury. Zebrane w kweście pieniądze pomagają w nauce uczniom i studentom w całej Polsce. W Szczecinie ze stypendiów korzysta około 40 młodych ludzi, a w całej Polsce 2,5 tysiąca.

Paweł Kupczak studiuje prawo, od 3 lat korzysta ze stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. 480 złotych, które dostaje teraz miesięcznie pozwala mu opłacić m.in. stancję. - Zachęcam do pomocy nam i wrzucenia do puszki. Nie jest łatwe zachęcać do tego ludzi, ale w inny sposób trudno byłoby finansować nasze stypendia - mówi Kupczak.

- Jestem z Recza i dzięki stypendium mogę opłacić akademik i wyżywienie, a studiuję na dwóch kierunkach - tłumaczy Katarzyna Urbentowicz.

Dzięki stypendium Daniela Wiszniak może studiować w Szczecinie. - Mogę poznać dużo nowych osób, pieniądze wystarczają na opłatę zakwaterowania i jeszcze mi trochę zostaje - tłumaczy Wiszniak.

Politolog Krzysztof Kowalczyk mówi, że taka inicjatywa jest bardzo potrzebna w społeczeństwie o dużym rozwarstwieniu ekonomicznym. - To jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego w duchu solidarności - uważa Kowalczyk.

Stypendystów w żółtych chustach i z identyfikatorami można spotkać m.in. na Jasnych Błoniach, Wałach Chrobrego, przy Bramie Portowej i katedrze.

16 października przypada 34. rocznica wyboru Polaka na Stolicę Piotrową.
Paweł Kupczak studiuje prawo, od 3 lat korzysta ze stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. 480 złotych, które dostaje teraz miesięcznie pozwala mu opłacić m.in. stancję.
Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2013-01-11, godz. 07:32 Kościół wkracza na Facebooka Jeszcze dwa lata temu na popularnym portalu społecznościowym swojego profilu nie miała żadna lokalna parafia. Dziś internauci mogą 'polubić' pięć szczecińskich kościołów, a także parafie w Mierzynie czy w Policach. » więcej 2013-01-07, godz. 06:55 Boże Narodzenie w obrządku wschodnim Dziś chrześcijanie obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie. W Szczecinie to blisko 150 rodzin cerkwi greckokatolickiej i około 500 praktykujących osób wyznania prawosławnego. Zarówno u grekokatolików, jak i prawosławnych… » więcej 2013-01-06, godz. 14:52 Królewski przemarsz w Szczecinie [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] 1,5 tys. mieszkańców przeszło ulicami Szczecina w Orszaku Trzech Króli. » więcej 2013-01-06, godz. 13:25 Msza za obcokrajowców w katedrze Przedstawiciele różnych narodów uczestniczyli w szczecińskiej katedrze w mszy św. w intencji obcokrajowców. » więcej 2013-01-06, godz. 01:41 Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele wschodnim [ZDJĘCIA] Chrześcijanie obrządku wschodniego w niedzielę zakończą czterdziestodniowy post i rozpoczną trzydniowe Święta Bożego Narodzenia. » więcej 2013-01-06, godz. 01:23 Chór zaśpiewa dla niepełnosprawnej młodzieży Kolędy polskie, ale także hiszpańskie czy meksykańskie zabrzmią dziś w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej na Wzgórzu Hetmańskim, na szczecińskich Pomorzanach. » więcej 2013-01-06, godz. 01:15 Modlitwa w różnych językach w katedrze Modlitwy w różnych językach, kolędy po włosku, a może nawet po chińsku. Tak będzie dziś w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. W południe rozpocznie się tam bowiem msza św. w intencji obcokrajowców, którzy mieszkają w Sz… » więcej 2013-01-06, godz. 01:13 Szczecin też ma swoich królów Będzie spotkanie z diabłem, aniołami, Herodem, a na końcu wszyscy pokłonią się małemu Jezusowi i wspólnie zaśpiewają kolędy przy stajence. Trzeci szczeciński Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami miasta. » więcej 2013-01-05, godz. 09:57 Geje biskupami w Anglii? Homoseksualni duchowni mogą być biskupami - zaakceptował to Kościół Anglikański. Decyzję w tej sprawie podjęła w grudniu Izba Biskupów. » więcej 2012-12-25, godz. 03:10 Wspólne kolędowanie przy żywej szopce Osioł, gęsi, kaczki, kozy, a przede wszystkim Święta Rodzina, czyli Maryja, Józef i dzieciątko Jezus. Żywa szopka przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa zaprasza już po raz szesnasty wszystkich szczecinian… » więcej
176177178179180181182