Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Grób ks. Jerzego znajduje się na warszawskim Żoliborzu przy kościele św. Stanisława Kostki. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Grób ks. Jerzego znajduje się na warszawskim Żoliborzu przy kościele św. Stanisława Kostki. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
W niedzielę mija 30 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Kapelan Solidarności został zamordowany przez funkcjonariuszy SB.
W czerwcu 2010 roku został ogłoszony błogosławionym. Rok przed beatyfikacją na polskie ekrany wszedł film Rafała Wieczyńskiego "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Reżyser w rozmowie z Radiem Szczecin powiedział, że ks. Jerzy jest błogosławionym wymagającym, radykalnym i odważnym.

- On nie walczył z komunizmem, on walczył ze złem. Ks. Jerzy jest drogowskazem, jest bardzo potrzebny i tak, jak za papieżem szli młodzi ludzie, tak teraz wydaje mi się, że ks. Jerzy będzie i jest dla wielu wzorem - uważa Wieczyński.

Adam Woronowicz przyznał, że przygotowując się do tytułowej roli w filmie zobaczył kogoś, kto był bardzo blisko drugiego człowieka, nadzwyczajnego w swojej zwyczajności.

- Zobaczyłem przede wszystkim kapłana. Jestem zarażony tą postacią. Ksiądz Jerzy chciał towarzyszyć człowiekowi w życiowych wyborach. Zawsze uważał, że człowiek może wrócić, zacząć od nowa. On nie głosił niczego innego niż ewangelia Chrystusa.

We wrześniu we Francji rozpoczął się proces w sprawie cudu za wstawiennictwem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Jeśli cud zostanie uznany, otworzy to drogę do kanonizacji i ogłoszenia ks. Jerzego świętym.
Rok przed beatyfikacją na polskie ekrany wszedł film Rafała Wieczyńskiego "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Reżyser w rozmowie z Radiem Szczecin powiedział, że ks. Jerzy jest błogosławionym wymagającym, radykalnym i odważnym.
Adam Woronowicz przyznał, że przygotowując się do tytułowej roli w filmie zobaczył kogoś, kto był bardzo blisko drugiego człowieka, nadzwyczajnego w swojej zwyczajności.

Zobacz także

2014-12-21, godz. 07:27 "To człowiek z pierwszej linii frontu". Biskup Wejman o swoich wyzwaniach To człowiek z pierwszej linii frontu - tak nowo wyświęconego biskupa pomocniczego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej określił jeden z kapłanów. » więcej 2014-12-20, godz. 15:19 "To jest nasz człowiek". Ks. Henryk Wejman nowym biskupem [ZDJĘCIA, WIDEO] Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska ma nowego biskupa pomocniczego. Uroczystość święceń ks. prof. Henryka Wejmana zakończyła się w szczecińskiej katedrze. » więcej 2014-12-20, godz. 00:05 Historyczne święcenia w szczecińskiej katedrze. Ks. Henryk Wejman zostanie biskupem Kilkunastu biskupów na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce będzie w sobotę uczestniczyć w szczecińskiej katedrze w uroczystościach święceń biskupich ks. Henryka Wejmana. » więcej 2014-12-14, godz. 09:39 Nuncjusz apostolski wyświęci nowego biskupa w Szczecinie Nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore będzie głównym konsekratorem nowego biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henryka Wejmana. » więcej 2014-12-11, godz. 18:36 Świąteczną kolację dla papieża przygotują kucharze ze Szczecina i Kołobrzegu Dwóch szefów kuchni z Kołobrzegu, kucharz ze Szczecina i kucharz z Torunia przygotują świąteczną kolację dla papieża. » więcej 2014-12-07, godz. 23:13 Wieloletni proboszcz szczecińskiej katedry odchodzi Wieloletni proboszcz szczecińskiej katedry ks. prałat Jan Kazieczko odchodzi na emeryturę. Będzie jednak mieszkał na terenie parafii. » więcej 2014-12-06, godz. 09:00 Trwa Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Kupując świecę pomagasz najuboższym Siedem tysięcy paczek świątecznych dla najbiedniejszych dzieci przygotuje w tym roku Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Pieniądze na ten cel pochodzić będą m.in. ze sprzedaży świec bożonarodzeniowych. » więcej 2014-12-02, godz. 14:27 Przedświąteczna akcja "Małych Stópek" Szczecińska Fundacja 'Małych Stópek' organizuje przedświąteczną zbiórkę dla około 40 dzieci i ich matek, które urodziły mimo zamiaru aborcji. » więcej 2014-11-26, godz. 08:44 Maraton z Biblią w Szczecinie Maraton biblijny, ale nie ulicami miasta, a przez karty Ewangelii. Blisko 70 osób przez dwanaście godzin na zmianę czyta Pismo Święte w Bazylice św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie. » więcej 2014-11-22, godz. 12:00 Papież wybrał nowego biskupa Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego został nowym biskupem pomocniczym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej
165166167168169170171