Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Bazylika Grobu Świętego – najważniejsza świątynia chrześcijańska położona w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Grobu_%C5%9Awi%C4%99tego
Bazylika Grobu Świętego – najważniejsza świątynia chrześcijańska położona w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Grobu_%C5%9Awi%C4%99tego
Jedynie kilku franciszkanów wzięło udział w porannej, wielkanocnej mszy w najważniejszym dla katolików kościele na świecie - Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że w całej Jerozolimie kościoły są zamknięte, a we mszach uczestniczą jedynie osoby duchowne.

Do Bazyliki Bożego Grobu, co roku na Wielkanoc przyjeżdżają tysiące osób z całego świata. W niedzielę jednak kościół jest zamknięty, a w porannej mszy wzięli udział jedynie pracujący tam franciszkanie.

Uroczysta liturgia zakończyła się wielkanocną procesją. "Ta procesja tutaj jest trochę inna niż nasze procesje rezurekcyjne w Polsce, trochę przypomina procesję Bożego Ciała. W jej trakcie czyta się cztery razy Ewangelię o zmartwychwstaniu Pana Jezusa" - mówi Polskiemu Radiu brat Włodzimierz Mamala z Bazyliki Bożego Grobu.

W innych jerozolimskich kościołach na mszach również nie ma wiernych. Część kościołów transmituje nabożeństwa przez internet.

W Wielkim Tygodniu w Jerozolimie odwołano procesję Niedzieli Palmowej, a w wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej wzięło udział zaledwie czterech franciszkanów. Ze względu na obowiązujące w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej restrykcje wierni nie przejdą w poniedziałek w tradycyjnej pielgrzymce do Emaus.

Kameralne są też niedzielne uroczystości chrześcijan prawosławnych w Jerozolimie. Obchodzą oni Niedzielę Palmową.
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]

Zobacz także

2020-05-17, godz. 14:29 Szczecińskie msze dziękczynne za dar pontyfikatu i życia św. Jana Pawła II Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga przewodniczył w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej niedzielnej mszy św. dziękczynnej za dar pontyfikatu i życia św. Jana Pawła II. W poniedziałek przypada setna rocznica… » więcej 2020-05-17, godz. 13:22 Rozpoczęcie uroczystości setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły Wadowice świętują przypadającą na poniedziałek setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. » więcej 2020-05-16, godz. 12:45 Msza dziękczynna za pontyfikat św. Jana Pawła II W poniedziałek setna rocznica urodzin papieża Polaka. Tradycyjnie, w sobotę przed kolejną rocznicą urodzin, wierni będą dziękować za pontyfikat w pierwszej w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej parafii pod wezwaniem św. Jana… » więcej 2020-05-16, godz. 12:22 Szczecin zyskał sanktuarium patrona Polski [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] Świątynia św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej w Szczecinie został podniesiona do rangi sanktuarium. » więcej 2020-05-16, godz. 09:07 Kościół św. Andrzeja Boboli stanie się sanktuarium Od dziś Szczecin będzie miał nowe sanktuarium. Dekretem metropolity szczecińsko-kamieńskiego kościół św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej został podniesiony do rangi sanktuarium. » więcej 2020-05-13, godz. 20:43 Kościoły w Rzymie odkażane przed otwarciem Kościoły w Rzymie są dezynfekowane przed otwarciem planowanym na 18 maja. Nadzór nad akcją odkażania sprawują władze miasta. Pomaga im wojsko. » więcej 2020-05-13, godz. 10:19 Rocznica zamachu na Jana Pawła II. „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę” Mija 39 lat od zamachu na papieża Jana Pawła II. 13 maja 1981 roku o godzinie 17.19, podczas audiencji na placu św. Piotra w Rzymie turecki zamachowiec Ali Agca strzelił do Ojca Świętego. » więcej 2020-05-11, godz. 08:34 W Kenii powstanie dom misyjny dla wolontariuszy Dom misyjny dla wolontariuszy, którzy chcą pomagać najuboższym mieszkańcom Kenii - to nowa inicjatywa księdza Pawła Płaczka, szefa Papieskich Dzieł Misyjnych w Szczecinie. » więcej 2020-05-09, godz. 09:37 Rodzinna I Komunia Święta w czasie epidemii. "Jeszcze większa koncentracja na Jezusie" W sobotę w południe w parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny w Szczecinie odbędą się I Komunie św. rodzinne. Takie też były zalecenia Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, by w trakcie epidemii koronawirusa organizować… » więcej 2020-05-03, godz. 14:15 Msza św. przez internet w szczecińskich domach Zachęcamy, w miarę istniejących możliwości, do uczestnictwa w mszach św. i nabożeństwach w kościołach - podkreśla Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie wydanym po sobotnim posiedzeniu na Jasnej Górze. » więcej
567891011