Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Wiernych obowiązuje w kościele zakrycie ust i nosa, a informacje o tym ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach księża powinni podawać na stronach internetowych parafii lub wieszać na kartce przy wejściu do świątyń. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Wiernych obowiązuje w kościele zakrycie ust i nosa, a informacje o tym ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach księża powinni podawać na stronach internetowych parafii lub wieszać na kartce przy wejściu do świątyń. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Od poniedziałku w kościołach w mszach świętych może uczestniczyć więcej osób. Do tej pory w związku z epidemią koronawirusa w nabożeństwie nie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę.
Teraz to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Ks. Mateusz Pakuła posługuje w parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej na Pomorzanach. Tu do kościoła będzie mogło wejść ponad 70 osób.

- Cieszymy się, że coś się ruszyło: będziemy znów mogli się cieszyć życiem duszpasterskim w naszych parafiach. Może jeszcze nie otwartym, dostępnym całkowicie, ale to i tak już dużo, by nasi parafianie mogli liczniej przybywać i przyjmować sakramenty, bo jest to dla nich ważne; mówią nam o tym, piszą i dzwonią... Myślę, że kolejne dni będą dla nich pociechą - wierzy ks. Pakuła.

Pani Magda i pan Adam są z parafii św. Krzyża na Pogodnie. Na mszę może wejść do świątyni ponad 100 osób. Oboje cieszą się z poluzowania ograniczeń i nawiązują do słów papieża Franciszka, który przestrzegł, aby praktyk religijnych nie ograniczać tylko do wymiaru wirtualnego.

- Doceniamy możliwość uczestniczenia on-line [w mszy świętej - przyp. red.], ale nie daje ona możliwości doświadczenia pełni wspólnoty Kościoła: spotkania z kapłanem czy innymi wiernymi - mówiła p. Magda.

- Uczestnictwo tylko w transmisjach niesie ze sobą niebezpieczeństwo traktowania Kościoła jako wirtualnej, a nie realnej rzeczywistości. Jak mówi papież Franciszek: Kościół, sakramenty, boży lud są czymś konkretnym - dodał pan Adam.

Wiernych obowiązuje w kościele zakrycie ust i nosa, a informacje o tym ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach księża powinni podawać na stronach internetowych parafii lub wieszać na kartce przy wejściu do świątyń.
- To i tak już dużo, by nasi parafianie mogli liczniej przybywać i przyjmować sakramenty, bo jest to dla nich ważne; mówią nam o tym, piszą i dzwonią... Myślę, że kolejne dni będą dla nich pociechą - wierzy ks. Pakuła.
- Doceniamy możliwość uczestniczenia on-line [w mszy świętej - przyp. red.], ale nie daje ona możliwości doświadczenia pełni wspólnoty Kościoła: spotkania z kapłanem czy innymi wiernymi - mówiła p. Magda.

Zobacz także

2024-03-17, godz. 08:42 Zasłanianie krzyża to wielowiekowa tradycja W Kościołach zasłania się krzyże. To wielowiekowa tradycja. Dokładnie od piątej Niedzieli Wielkiego Postu wizerunek Chrystusa na krzyżu jest zasłonięty fioletową zasłoną. » więcej 2024-03-15, godz. 18:28 Uczniowie i klerycy przedstawią ostatnie dni z życia Chrystusa Misterium Pasyjne przygotowali klerycy szczecińskiego seminarium wraz z uczniami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. » więcej 2024-03-10, godz. 08:58 Seminarium od środka. Młodzi szukają swojego powołania [ZDJĘCIA] Jak wygląda życie kleryków i seminarium od środka - tego mogą dowiedzieć się uczniowie szkół średnich, którzy przyjechali na 'Weekend powołaniowy' do szczecińskiego Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. » więcej 2024-03-10, godz. 08:04 Radość w środku Wielkiego Postu Czwarta Niedziela Wielkiego Postu w Kościele Katolickim nazywana jest niedzielą Laetare, czyli Niedzielą Radości. Nazwa pochodzi od słów „Laetare, Jeruzalem' (raduj się, wesel się Jerozolimo). » więcej 2024-03-03, godz. 17:44 Wielkanocna Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach. Trwa zbiórka Trwają przygotowania do kolejnej edycji Wielkanocnej Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach. » więcej 2024-03-03, godz. 16:40 Biskup Zieliński: Staję do posługi, aby poznać i uczyć się tego, co tę archidiecezjalną wspólnotę stanowi Biskup Zbigniew Zieliński odprawił pierwszą mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Decyzją papieża Franciszka, został on administratorem apostolskim archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej po tym, jak rezygnację złożył… » więcej 2024-03-03, godz. 15:43 Była sąsiadką papieża, o historiach z Watykanu opowiedziała w Szczecinie Jest jedną z nielicznych kobiet na świecie, która ma watykański paszport i 16 lat mieszkała niemal okno w okno z papieżem. Wieloletnia korespondentka telewizyjna w Rzymie Magdalena Wolińska-Riedi w sobotę i niedzielę promowała w… » więcej 2024-03-03, godz. 14:07 "Powołany 2" już w kinach W piątek odbyła się w kinach premiera filmu pt. 'Powołany 2'. Jak przyznaje reżyser, po pierwszej części tysiące ludzi dało świadectwo swojej wiary. Na YouTubie pierwsza część ma prawie 4 miliony wyświetleń. Jej pomysłodawcą… » więcej 2024-02-28, godz. 18:48 Biskup Zieliński administratorem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Mam nadzieję, że czas mojej obecności będzie także okazją do wytężonej modlitwy o dobry wybór następnego rządcy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - powiedział dziś biskup Zbigniew Zieliński, który decyzją papieża Franciszka… » więcej 2024-02-24, godz. 12:08 Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi Arcybiskup Andrzej Dzięga przechodzi na emeryturę. Ojciec Święty Franciszek przyjął jego rezygnację z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. To komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, który został opublikowany… » więcej
1234567