Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Wiernych obowiązuje w kościele zakrycie ust i nosa, a informacje o tym ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach księża powinni podawać na stronach internetowych parafii lub wieszać na kartce przy wejściu do świątyń. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Wiernych obowiązuje w kościele zakrycie ust i nosa, a informacje o tym ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach księża powinni podawać na stronach internetowych parafii lub wieszać na kartce przy wejściu do świątyń. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Od poniedziałku w kościołach w mszach świętych może uczestniczyć więcej osób. Do tej pory w związku z epidemią koronawirusa w nabożeństwie nie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę.
Teraz to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Ks. Mateusz Pakuła posługuje w parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej na Pomorzanach. Tu do kościoła będzie mogło wejść ponad 70 osób.

- Cieszymy się, że coś się ruszyło: będziemy znów mogli się cieszyć życiem duszpasterskim w naszych parafiach. Może jeszcze nie otwartym, dostępnym całkowicie, ale to i tak już dużo, by nasi parafianie mogli liczniej przybywać i przyjmować sakramenty, bo jest to dla nich ważne; mówią nam o tym, piszą i dzwonią... Myślę, że kolejne dni będą dla nich pociechą - wierzy ks. Pakuła.

Pani Magda i pan Adam są z parafii św. Krzyża na Pogodnie. Na mszę może wejść do świątyni ponad 100 osób. Oboje cieszą się z poluzowania ograniczeń i nawiązują do słów papieża Franciszka, który przestrzegł, aby praktyk religijnych nie ograniczać tylko do wymiaru wirtualnego.

- Doceniamy możliwość uczestniczenia on-line [w mszy świętej - przyp. red.], ale nie daje ona możliwości doświadczenia pełni wspólnoty Kościoła: spotkania z kapłanem czy innymi wiernymi - mówiła p. Magda.

- Uczestnictwo tylko w transmisjach niesie ze sobą niebezpieczeństwo traktowania Kościoła jako wirtualnej, a nie realnej rzeczywistości. Jak mówi papież Franciszek: Kościół, sakramenty, boży lud są czymś konkretnym - dodał pan Adam.

Wiernych obowiązuje w kościele zakrycie ust i nosa, a informacje o tym ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach księża powinni podawać na stronach internetowych parafii lub wieszać na kartce przy wejściu do świątyń.
- To i tak już dużo, by nasi parafianie mogli liczniej przybywać i przyjmować sakramenty, bo jest to dla nich ważne; mówią nam o tym, piszą i dzwonią... Myślę, że kolejne dni będą dla nich pociechą - wierzy ks. Pakuła.
- Doceniamy możliwość uczestniczenia on-line [w mszy świętej - przyp. red.], ale nie daje ona możliwości doświadczenia pełni wspólnoty Kościoła: spotkania z kapłanem czy innymi wiernymi - mówiła p. Magda.

Zobacz także

2020-04-12, godz. 08:50 Dziś katolicy świętują Wielkanoc W niedzielę katolicy obchodzą Wielkanoc. W części parafii rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna jest zwykle połączona z Wigilią Paschalną i odbywa się w sobotnią noc. » więcej 2020-04-12, godz. 08:01 Arcybiskup Andrzej Dzięga składa życzenia Wielkanocne [WIDEO] Dziś najważniejsze święto dla chrześcijan. Życzenia z okazji Wielkanocy składa metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga. » więcej 2020-04-11, godz. 20:31 Orędzie wielkanocne arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy". » więcej 2020-04-11, godz. 12:13 Święcenia pokarmów i wielkanocne życzenia od księdza arcybiskupa Kościół katolicki obchodzi Wielką Sobotę. To dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Wielka Sobota to trzeci, ostatni dzień i centralny punkt Triduum Paschalnego. » więcej 2020-04-11, godz. 10:23 Droga Krzyżowa w Watykanie Papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, które z powodu pandemii koronawirusa nie odbyło się w Koloseum, a na pustym placu Świętego Piotra. Procesja z krzyżem wiodła od obelisku do schodów przed wejściem do… » więcej 2020-04-11, godz. 09:06 Wielka Sobota, dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w kościołach zabraknie tradycyjnego święcenia pokarmów na wielkanocny stół, a wierni nie będą mogli odwiedzać grobu Jezusa. Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna. » więcej 2020-04-10, godz. 07:02 Wielki Piątek, czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa 10 kwietnia przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2020-04-09, godz. 06:35 Wielki Czwartek, czyli pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej 2020-04-08, godz. 21:42 Goście RSnW: święta mamy przeżywać duchowo To będą inne święta, ale może przez to bardziej duchowe - oceniają goście "Radia Szczecin na Wieczór". » więcej 2020-04-06, godz. 17:15 "Na progu Paschy". Ostatni dzwonek na przygotowanie duchowe do świąt Rekolekcje "Na progu Paschy" to jedna z ostatnich szans na duchowe przygotowanie przed Świętami Wielkanocnymi. » więcej
83848586878889