Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Bazylika Narodzenia Pańskiego, w miejscu gwiazdy miał znajdować się żłóbek. źródło: https://pixabay.com/pl/1188206/paulkjm66/(CC0 domena publiczna)
Bazylika Narodzenia Pańskiego, w miejscu gwiazdy miał znajdować się żłóbek. źródło: https://pixabay.com/pl/1188206/paulkjm66/(CC0 domena publiczna)
Dziś przypada uroczystość Narodzenia Pańskiego, powszechnie nazywana świętami Bożego Narodzenia. Poprzedza je Wigilia 24 grudnia.
W tradycji chrześcijańskiej jest to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, człowieka i Boga. Noc, w którą Jezus przyszedł na świat, uznaje się za wyjątkową, ponieważ Bóg objawił się jako małe i bezbronne dziecko, a w jego majestat uwierzyli prości ludzie - pasterze czuwający przy stadach.

W Polsce święta Bożego Narodzenia mają szczególnie rodzinny charakter, także wśród osób niewierzących.

Tradycyjnie, 25 grudnia w południe, papież Franciszek wygłosi orędzie bożonarodzeniowe i udzieli uroczystego błogosławieństwa "Urbi et Orbi" - "miastu i światu". Z uwagi na pandemię zrobi to - nie jak wcześniej - z loggi Bazyliki Watykańskiej na placu św. Piotra, lecz z Auli Błogosławieństw w Pałacu Apostolskim.

Pierwsze oficjalne obchody święta Bożego Narodzenia odbywały się w pierwszej połowie IV wieku, po wybudowaniu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

W wigilię święta wierni przybywali na betlejemskie Pole Pasterzy, by całą noc czuwać w bazylice wzniesionej nad Grotą Narodzenia. Tam, w nocy uczestniczono we mszy świętej, którą później nazwano "Pasterką", w nawiązaniu do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi.

Tak zaistniała pierwsza Wigilia i Pasterka. W 335 roku świętowanie Bożego Narodzenia dotarło z Betlejem do Rzymu, a potem do innych krajów.

Świętom Bożego Narodzenia towarzyszą liczne zwyczaje i tradycje. Należą do nich: uroczysta wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem, strojenie choinki, szopka betlejemska, śpiewanie kolęd oraz obdarowywanie prezentami na pamiątkę św. Mikołaja, biskupa Miry.

Podarunki - w zależności od regionalnej tradycji - przynosi: w Polsce centralnej - Święty Mikołaj, w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim, Kaszubach i Kujawach - Gwiazdor, w Małopolsce - Aniołek, a na Górnym Śląsku - Dzieciątko Jezus.

W Kościołach, które celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego, głównie Cerkiew greckokatolicka i Kościół prawosławny, Boże Narodzenie przypada 7 stycznia.

W niedzielę w oktawie Bożego Narodzenia Kościół obchodzi święto Świętej Rodziny z Nazaretu - Jezusa, Maryi i Józefa. W tym roku przypada ono 27 grudnia. Uroczystość przypomina wiernym, że w rodzinie każda osoba pełni istotną rolę, ponieważ uczestniczy w misji Jezusa. Podkreśla też, że ta mała wspólnota pomaga w dojrzewaniu do wyboru życiowego powołania.

Zobacz także

2018-04-02, godz. 16:23 Abp Dzięga w Radiu Szczecin: Każde życie jest tak samo ważne To jest pewne minimum i nie jestem zadowolony z tego, że dziś debata dotyczy tylko jednej poprawki - tak metropolita szczecińsko-kamieński komentuje prace nad obywatelskim projektem „Zatrzymaj aborcję”. » więcej 2018-04-02, godz. 11:46 Wieczór wspomnień pontyfikatu Ojca Świętego W poniedziałek 13. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Przy pomniku papieża Polaka o godzinie 21 rozpocznie się wieczór wspomnień pontyfikatu Ojca Świętego. Fundacja 'Jego' i parafia św. Rodziny zapraszają wszystkich szczecini… » więcej 2018-04-01, godz. 15:08 "Inne święta nie miałyby sensu, gdyby(...)Chrystus nie zmartwychwstał" Dzisiaj mierzymy się z najważniejszą prawdą wiary; ona sprawia, że to najważniejsze święto Kościoła i wszystkie inne święta nie miałyby sensu, gdyby Chrystus nie wziął na swoje ramiona krzyża i nie zmartwychwstał - mówił… » więcej 2018-04-01, godz. 09:00 "Zmartwychwstał Pan, Alleluja!". Arcybiskup składa życzenia [WIDEO] Zmartwychwstał Pan, Alleluja! Rozdzwoniły się dzwony kościołów. Jedni się radują, inni się budzą i pytają o co chodzi. A to Jezus Chrystus, którego świat chciał zabić, ogłasza, że żyje - mówi metropolita szczecińsko-kamieński… » więcej 2018-04-01, godz. 08:11 Dziś Wielkanoc. Najważniejsze święto chrześcijan Katolicy rozpoczynają obchody świąt wielkanocnych mszą świętą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. W niektórych kościołach rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna była połączona z Wigilią Paschalną i odbyła się… » więcej 2018-03-31, godz. 18:24 Wyjątkowa liturgia w szczecińskiej katedrze Pięć dorosłych osób przyjmie w sobotę chrzest, komunię i bierzmowanie podczas Wigilii Paschalnej w szczecińskiej katedrze. Wcześniej przygotowywali się w ośrodku katechumenalnym, który prowadzą przy katedrze siostry jadwiżanki… » więcej 2018-03-31, godz. 17:43 "To polska tradycja". Groby Pańskie w szczecińskich kościołach [ZDJĘCIA] We wszystkich kościołach Szczecina powstały Groby Pańskie. Odsłonięto je w Wielki Piątek. » więcej 2018-03-31, godz. 13:55 Wielka Sobota. Czas ciszy i oczekiwania Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół. Wieczorem po zachodzie słońca rozpocznie się najważniejsza część Triduum - Wigilia Paschalna. Na początku odbędzie… » więcej 2018-03-31, godz. 07:15 Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy W Wielką Sobotę przychodzimy do kościołów, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Święcenia odbywają się od rana we wszystkich kościołach. O godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej Caritas… » więcej 2018-03-30, godz. 07:43 Wielki Piątek. "Kościół milczy" Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. W czasie nabożeństwa w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa. » więcej
117118119120121122123