Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Wielki Piątek. 2018. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Wielki Piątek. 2018. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
O 15 w godzinę śmierci Chrystusa w parafiach odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się z kolei o godz. 19.

W centrum dzisiejszej liturgii jest krzyż - mówi ks. Robert Mrozowski z parafii pw. Św. Krzyża w Szczecinie.

- Jest to liturgia, podczas której adorujemy krzyż, odsłaniamy go w sposób uroczysty, modlimy się za wszystkich, ale też przeżywamy ten dzień ciszy wspólnie oczekując paschy i Zmartwychwstania - podkreślił.

W czasie liturgii w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa.

- Jest to jedyny dzień w całym roku, w którym nie sprawuje się mszy świętej, nie sprawuje się sakramentów, bo nasz Zbawiciel spoczął w grobie. To czas największej ciszy; nie ma tu dzwonów, nie ma instrumentów, pozostaje nieme oczekiwanie. Od tej chwili, jako wspólnota ludzi wierzących będziemy czuwać przy grobie, by stać się świadkami chwały Zmartwychwstania - dodaje ks. Konrad Sidor z parafii pw. św. Jacka w Stepnicy.

Katolicy zachowują post ścisły - nie jedzą mięsa i ograniczają się do trzech posiłków, w tym jednego do syta.

Transmisja Liturgii Wielkiego Piątku również na stronie katedralnej.
Relacja Piotra Kołodziejskiego (Radio Szczecin)

Zobacz także

2021-07-04, godz. 10:22 Ruszyły przygotowania do beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego Rozpoczęły się duchowe przygotowania do beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego. » więcej 2021-07-04, godz. 08:39 Rekolekcje na dwóch kółkach, czyli rowerem na Jasną Górę To już ostatni moment, żeby zapisać się na Szczecińską Rowerową Pielgrzymkę na Jasną Górę. » więcej 2021-07-03, godz. 16:25 Trzech laureatów nagrody im. ks. Domańskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów nagrody imienia księdza Bolesława Domańskiego. W tym roku statuetki trafiły do historyka i szczecińskiego antykwariusza dr. Wojciecha Lizaka, weterana Armii Krajowej Zbigniewa Hasa i księdza Piotra Grabowskiego… » więcej 2021-07-02, godz. 10:10 Rowerem na Jasną Górę. Zapisz się na pielgrzymkę Trwają zapisy na Szczecińską Rowerową Pielgrzymkę na Jasną Górę. Uczestnicy wystartują w poniedziałek ze Szczecina. » więcej 2021-06-23, godz. 20:18 25 lat od historycznej pielgrzymki Jana Pawła II do Niemiec Mija 25 lat od historycznej, a zarazem ostatniej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Niemiec. Jak oceniają niemieckie media, jego wizyta do naszych zachodnich sąsiadów miała szczególne znaczenie. Była pełna symboliki i znakiem wdzięczności… » więcej 2021-06-12, godz. 08:59 Podniesienie kościoła w Chojnie do rangi sanktuarium Ustanowienie sanktuarium, akt zawierzenia archidiecezji i Polaków na całym świecie Chrystusowi Królowi, to główne punkty sobotnich uroczystości w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie. » więcej 2021-06-11, godz. 18:00 Kościół w Chojnie stanie się Sanktuarium Kościół w Chojnie zostanie w sobotę ogłoszony Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa - Chrystusa Króla. Trzydniowe uroczystości rozpoczynają się jednak już w piątek Różańcem i Mszą Świętą odpustową. » więcej 2021-06-03, godz. 17:45 "Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało" Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało idąc w procesji - mówi ks. Mariusz Sokołowski. Chrystusowiec był kilkanaście lat temu opiekunem szczecińskich Serduszek, teraz posługuje dla Polonii w australijskim Melbourne, przez… » więcej 2021-06-03, godz. 09:47 "Boże Ciało to też publiczne wyznanie wiary" Dzisiaj w Kościele Rzymskokatolickim Boże Ciało, czyli uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia Chleba i Wina w Ciało i Krew Chrystusa. Święto korzeniami sięga XIII wieku. » więcej 2021-05-26, godz. 14:41 Miał zostać zniszczony, ale przetrwał kilkadziesiąt lat [ZDJĘCIA] Namalowany na prześcieradle, potem miał zostać zniszczony, ale udało się go ukryć i dziś znajduje się na plebanii przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa. » więcej
53545556575859