Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Wielki Piątek. 2018. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Wielki Piątek. 2018. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
O 15 w godzinę śmierci Chrystusa w parafiach odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się z kolei o godz. 19.

W centrum dzisiejszej liturgii jest krzyż - mówi ks. Robert Mrozowski z parafii pw. Św. Krzyża w Szczecinie.

- Jest to liturgia, podczas której adorujemy krzyż, odsłaniamy go w sposób uroczysty, modlimy się za wszystkich, ale też przeżywamy ten dzień ciszy wspólnie oczekując paschy i Zmartwychwstania - podkreślił.

W czasie liturgii w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa.

- Jest to jedyny dzień w całym roku, w którym nie sprawuje się mszy świętej, nie sprawuje się sakramentów, bo nasz Zbawiciel spoczął w grobie. To czas największej ciszy; nie ma tu dzwonów, nie ma instrumentów, pozostaje nieme oczekiwanie. Od tej chwili, jako wspólnota ludzi wierzących będziemy czuwać przy grobie, by stać się świadkami chwały Zmartwychwstania - dodaje ks. Konrad Sidor z parafii pw. św. Jacka w Stepnicy.

Katolicy zachowują post ścisły - nie jedzą mięsa i ograniczają się do trzech posiłków, w tym jednego do syta.

Transmisja Liturgii Wielkiego Piątku również na stronie katedralnej.
Relacja Piotra Kołodziejskiego (Radio Szczecin)

Zobacz także

2020-05-20, godz. 12:25 Papież: św. Jan Paweł II był pasterzem wielkiej wiary Papież Franciszek powiedział, że święty Jan Paweł II był pasterzem wielkiej wiary, który powierzał Bogu Kościół i całą ludzkość. » więcej 2020-05-20, godz. 09:54 Francuscy wierni z obawami czekają na wspólne nabożeństwa Francuska Rada Państwa nakazała rządowi zniesienie zakazu zgromadzeń w miejscach kultu. To gest wobec katolików, muzułmanów i wyznawców judaizmu, którzy obchodzą pod koniec maja swoje święta. » więcej 2020-05-18, godz. 20:14 "Jan Paweł II był ziarnem rzuconym w dzieje Polski, Kościoła i świata" Był ziarnem dziejów Polski i świata - powiedział o św. Janie Pawle II w setną rocznicę jego urodzin metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga. » więcej 2020-05-18, godz. 17:45 Premier: Jan Paweł II zmienił historię świata Premier Mateusz Morawiecki przypomniał o wpływie, jaki Jan Paweł II wywarł na losy świata. » więcej 2020-05-18, godz. 16:10 Para prezydencka oddała hołd Janowi Pawłowi II [ZDJĘCIE] W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły Andrzej Duda razem z małżonką Agatą Kornhauser - Dudą odwiedził Wadowice. » więcej 2020-05-18, godz. 08:59 Hymn, który pomógł zbudować kościół To pierwszy kościół, którego patronem został Jan Paweł II zaraz po tym, gdy ogłoszono go błogosławionym. Konsekracja świątyni w Śniatowie odbyła się dwa tygodnie po beatyfikacji papieża Polaka w 2011 roku. Jej budowa była możliwa… » więcej 2020-05-18, godz. 07:42 Był jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Urodziny św. Jana Pawła II W poniedziałek obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego papieża Polaka. » więcej 2020-05-18, godz. 07:19 Szczecin dziękuje za życie i pontyfikat papieża Polaka Metropolita szczecińsko-kamieński będzie w poniedziałek przewodniczył mszy św. w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. » więcej 2020-05-18, godz. 07:06 Dwa tygodnie na rowerze, żeby spotkać papieża Dwa tygodnie rowerem ze Szczecina do Rzymu na spotkanie papieża. Czterech rowerzystów podjęło wyzwanie i choć nie obyło się bez przygód osiągnęli swój cel i spotkali się z Janem Pawłem II. Jeden z nich wspomina ten moment w 100… » więcej 2020-05-17, godz. 14:29 Szczecińskie msze dziękczynne za dar pontyfikatu i życia św. Jana Pawła II Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga przewodniczył w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej niedzielnej mszy św. dziękczynnej za dar pontyfikatu i życia św. Jana Pawła II. W poniedziałek przypada setna rocznica… » więcej
75767778798081