W Watykanie zakończyły się uroczystości pogrzebowe papieża-seniora Benedykta XVI, którym przewodniczył papież Franciszek.
W trakcie homilii papież Franciszek podkreślił, że wspólnota kościelna pragnie w modlitwach powierzyć papieża Benedykta XVI w ręce Ojca: "niech te ręce miłosierdzia znajdą jego lampę zapaloną olejem Ewangelii, którą rozkrzewiał i której był świadkiem podczas swego życia". Papież zwrócił się także ze słowami nadziei na wieczną radość dla zmarłego papieża. "Wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos!" - mówił papież Franciszek.
W homilii Ojciec Święty nawiązał do czytanych w Ewangelii słów Jezusa: "Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego". Zachęcał, abyś wzorem Jezusa oddawać się w ręce Boga.
- Ręce przebaczenia i współczucia, uzdrowienia i miłosierdzia, ręce namaszczenia i błogosławieństwa, które skłoniły Go, by oddał się w ręce swoich braci. Pan, otwarty na historie, które napotkał po drodze, pozwolił się doszlifować woli Bożej, biorąc na swoje barki wszystkie konsekwencje i trudności Ewangelii, aż zobaczył swoje ręce przebite ze względu na miłość - powiedział Franciszek.
Papież Franciszek mówił o swoim poprzedniku jako o „wiernym przyjacielu Jezusa“. W homilii papież Franciszek mówił, że jego poprzednik poświęcił swoje życie Bogu oraz drugiemu człowiekowi. Podkreślał, że pontyfikat Benedykta XVI nie był łatwy, a były papież musiał stawiać czoła wielu wyzwaniom.
- Podobnie jak Mistrz, pasterz ponosi ciężar wstawiennictwa i trud namaszczenia swojego ludu, zwłaszcza w sytuacjach, w których dobro musi walczyć o zwycięstwo, a godność naszych braci i sióstr jest zagrożona - mówił papież.
Franciszek w homilii powiedział, że Joseph Ratzinger przez lata obdarowywał wiernych swoją mądrością, łagodnością i oddaniem.
Złożone w cyprysowej trumnie ciało Benedykta XVI zostało przeniesione z Placu do Bazyliki Świętego Piotra. Następnie zostało ono złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasu jego beatyfikacji. Ta część uroczystości miała charakter prywatny.
Papież Benedykt XVI zmarł w ostatni dzień 2022 roku w wieku 95 lat. Emerytowanego papieża na Placu Świętego Piotra żegnają dziesiątki tysięcy wiernych, a także przedstawiciele wielu państw. Przed 9:00 trumnę z ciałem Benedykta XVI wyniesiono z Bazyliki na Plac świętego Piotra, wierni odmówili różaniec za zmarłego papieża.
W gronie kilkunastu przywódców obecnych na pogrzebie są prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. W uroczystościach pogrzebowych papieża Benedykta XVI uczestniczą także polscy biskupi oraz duchowieństwo na czele z przewodniczącym Episkopatu arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. Większość krajów będzie jednak reprezentowana przez członków rządów lub ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej.
Zgodnie z tradycją w trumnie papieża Benedykta XVI znalazły się paliusze, które nosił zmarły papież jako arcybiskup Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym została opisana jego papieska posługa.
Obrzędy pogrzebowe jedynie w niewielkiej mierze różniły się od obrzędów przewidzianych na pogrzeb urzędującego papieża. Nie było końcowych modlitw diecezji rzymskiej i Kościołów wschodnich. Inne też były czytania mszalne.
Wierni z całego świata uczestniczyli na Placu Świętego Piotra w Watykanie we mszy pogrzebowej papieża seniora Benedykta XVI.
Zobacz także
2021-03-28, godz. 08:31
Niedziela Palmowa, czyli zapowiedź zmartwychwstania
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień w Kościele Katolickim. Nazywana jest też Niedzielą Męki Pańskiej i otwiera Wielki Tydzień, którego zwieńczeniem będą trzy święte dni symbolizujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie…
» więcej
2021-03-28, godz. 08:06
Wielkanoc w czasie pandemii. Obostrzenia m.in. w kościołach
Święta Wielkanocne to dla katolików najważniejszy moment w roku - przyznał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.
» więcej
2021-03-27, godz. 07:51
Ekstremalna Droga Krzyżowa, czyli Rewolucja pięknych ludzi [WIDEO, ZDJĘCIA]
Blisko 40 kilometrów nocą, piechotą w ciszy, modlitwie i skupieniu. Już po raz kolejny odbyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa.
» więcej
2021-03-26, godz. 13:26
W Szczecinie ruszy cykl spotkań dot. relacji polsko-niemieckich
"Kolokwia Ottonianum" - tak ma się nazywać cykl spotkań, poświęconych relacjom polsko-niemieckim, które będą odbywać się w Szczecinie.
» więcej
2021-03-25, godz. 14:17
Msza św. za życie w kościele nad Odrą
25 marca w Kościele Katolickim uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która jest obchodzona jako Dzień Świętości Życia. W Szczecinie odbędzie się msza św. bez prądu u księży pallotynów nad Odrą.
» więcej
2021-03-25, godz. 11:49
Ekstremalne wyzwanie. Zapisy trwają
Do ostatnich chwil trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Uczestnicy w piątek wieczorem przejdą ponad 40 km na kilkunastu trasach na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
» więcej
2021-03-23, godz. 16:58
Nie będzie nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Koloseum
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, z powodu pandemii nabożeństwo Drogi Krzyżowej nie odbędzie się w Koloseum, a przed bazyliką św. Piotra z udziałem niewielkiej liczby wiernych.
» więcej
2021-03-22, godz. 12:38
Jubileusz Okna Życia. "To jest wielka wartość"
Dziewięć dziewczynek udało się uratować, dzięki szczecińskiemu Oknu Życia. Otwarto je - w Dniu Papieskim - 16 października 2009 roku w parafii Świętej Rodziny przy ulicy Królowej Korony Polskiej.
» więcej
2021-03-21, godz. 16:07
Papież piętnuje mafie
Papież Franciszek napiętnował organizacje mafijne, które wzbogacają się wykorzystując pandemię. Południowa modlitwa Anioł Pański bez udziału wiernych była transmitowana z papieskiej biblioteki.
» więcej
2021-03-21, godz. 10:27
Ekstremalna Droga Krzyżowa już za kilka dni
Modlitwa i wyjście ze swojej strefy komfortu to cel uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która wyruszy w najbliższy piątek.
» więcej