"Na ubitej ziemi. Od buntu polskiej wsi do Solidarności" - pod takim hasłem odbyła się w Radiu Szczecin debata zorganizowana z okazji 40. rocznicy rejestracji Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność" Rolników Indywidualnych.
Włączenie się polskiej wsi i polskich rolników w zryw, który miał zmienić Polskę to wybitne osiągnięcie - powiedziała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog wsi, doradca Prezydenta RP. - Związek zawodowy, wszystko jedno, czy rolników, czy pracowniczy, był w PRL-u najtrudniejszy do zaatakowania, ponieważ podpisaliśmy konwencję o związkach zawodowych. To nie była partia polityczna, nie dało się wprost zarzucić. Pracownicy mogli strajkować i zachowywać się dokładnie, jak związkowcy i dokładnie to samo zrobili rolnicy, czyli genialnie wybrany instrument zmiany, sprytnie socjotechnicznie. Jestem pełna podziwu dla naszych rodaków i oczywiście liderów, którzy w tym pomagali, żeby to tak ukształtować.
Ludzie, którzy na wsiach chcieli coś zmienić, byli znani i zidentyfikowani przez władze komunistyczne - powiedział Artur Balazs, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. - Pamiętam, że jak budowałem chlewnię, to zamiast pomocy, rzucano mi tam kłody pod nogi. Zobaczyłem, że mądre teksty wsparcia dla rolników pisze Mietek Kaczanowski. Napisałem do niego i przyjechał do mnie. Napisał potem artykuł, którego tytuł pamiętam do dziś. "Pomoc, która ciągnie do tyłu". I to był cały obraz władzy komunistycznej.
Włączenie się polskiej wsi i polskich rolników w zryw, który miał zmienić Polskę to wybitne osiągnięcie - powiedziała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog wsi, doradca Prezydenta RP.
Zobacz także
2018-03-27, godz. 21:02
Zapraszamy na spotkanie z PodKulturą [WIDEO, ZDJECIA]
To w ramach naszego cyklu [3x1]
» więcej
2018-03-22, godz. 11:11
Spotkanie z Magdaleną Ogórek, autorką książki "Lista Wachtera"
"Lista Wachtera" to tytuł książki Magdaleny Ogórek. Spotkanie z autorką odbędzie się w czwartek w naszym radiowym studiu S1 o godzinie 18.00. Wstęp jest wolny.
» więcej
2018-03-11, godz. 17:19
Kolejna odsłona festiwalu Szczecin Jazz 2018
Przed nami kolejna odsłona Festiwalu Szczecin Jazz 2018. W niedzielę w studiu koncertowym Radia Szczecin S-1 trwa próba Francesco Bruno z zespołem.
» więcej
2018-03-07, godz. 23:50
Ułani Kapitalizmu wystąpili na naszej scenie w ramach cyklu [3x1]. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Tym razem w roli główniej muzyka instrumentalna.
» więcej
2018-03-06, godz. 20:17
W środę nasze studio odwiedzą ułani... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Przyjadą, zagrają ale śpiewać nie będą.
» więcej
2018-03-04, godz. 19:15
Rozgrzewka przed wielką galą. Oscarowy Wieczór w S1 [ZDJĘCIA]
Kulisy powstania filmu "Twój Vincent", spotkanie z jego twórcami czy konkursy - to tylko niektóre atrakcje, które czekały na uczestników "Oscarowego Wieczoru w Radiu Szczecin". Spotkanie w studiu S1, które było rozgrzewką przed tegoroczną…
» więcej
2018-03-04, godz. 08:16
Oscarowa noc w Radiu Szczecin i rozgrzewka w S1
Kulisy powstania filmu "Twój Vincent", spotkanie z jego twórcami, oskarowe ciekawostki i konkursy z nagrodami. To niektóre z atrakcji, czekających na uczestników "Oscarowego Wieczoru w Radiu Szczecin".
» więcej
2018-02-20, godz. 17:10
"Złożymy w końcu hołd ludziom, którzy zaangażowali się w walkę z komunistami"
Jaka była rola szczecińskiej Solidarności w obaleniu komuny - odpowiedź na to pytanie padnie we wtorek w studiu koncertowym S1 Radia Szczecin.
» więcej
2018-02-07, godz. 00:06
Zapraszamy na koncert szczecińskiej grupy ETA [WIDEO]
Kolejna koncertowa premiera w Radiu Szczecin.
» więcej
2018-02-05, godz. 11:44
Skąd patriotyzm Amerykanów? Marsalis: W niedługiej historii udało się wiele osiągnąć [WIDEO]
Patriotyzm Amerykanów bierze się z tego, że w niedługiej historii udało się wiele osiągnąć - tak mówił w Radiu Szczecin Wynton Marsalis. Legendarny jazzman i trębacz wystąpi podczas poniedziałkowego koncertu w studiu S1, który…
» więcej