Studio S-1
Radio SzczecinRadio Szczecin » Studio S-1

Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
"Na ubitej ziemi. Od buntu polskiej wsi do Solidarności" - pod takim hasłem odbyła się w Radiu Szczecin debata zorganizowana z okazji 40. rocznicy rejestracji Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność" Rolników Indywidualnych.
Włączenie się polskiej wsi i polskich rolników w zryw, który miał zmienić Polskę to wybitne osiągnięcie - powiedziała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog wsi, doradca Prezydenta RP. - Związek zawodowy, wszystko jedno, czy rolników, czy pracowniczy, był w PRL-u najtrudniejszy do zaatakowania, ponieważ podpisaliśmy konwencję o związkach zawodowych. To nie była partia polityczna, nie dało się wprost zarzucić. Pracownicy mogli strajkować i zachowywać się dokładnie, jak związkowcy i dokładnie to samo zrobili rolnicy, czyli genialnie wybrany instrument zmiany, sprytnie socjotechnicznie. Jestem pełna podziwu dla naszych rodaków i oczywiście liderów, którzy w tym pomagali, żeby to tak ukształtować.

Ludzie, którzy na wsiach chcieli coś zmienić, byli znani i zidentyfikowani przez władze komunistyczne - powiedział Artur Balazs, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. - Pamiętam, że jak budowałem chlewnię, to zamiast pomocy, rzucano mi tam kłody pod nogi. Zobaczyłem, że mądre teksty wsparcia dla rolników pisze Mietek Kaczanowski. Napisałem do niego i przyjechał do mnie. Napisał potem artykuł, którego tytuł pamiętam do dziś. "Pomoc, która ciągnie do tyłu". I to był cały obraz władzy komunistycznej.


Włączenie się polskiej wsi i polskich rolników w zryw, który miał zmienić Polskę to wybitne osiągnięcie - powiedziała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog wsi, doradca Prezydenta RP.
Ludzie, którzy na wsiach chcieli coś zmienić, byli znani i zidentyfikowani przez władze komunistyczne - powiedział Artur Balazs, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL.

Zobacz także

2021-09-29, godz. 23:43 Zespół 3ma wystąpił na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Tak rozpoczynamy kolejny sezon minikoncertów w 'Schodach do nieba'. » więcej 2021-09-28, godz. 21:49 3ma-my się po wakacjach! [WIDEO, ZDJĘCIA] Cykl [3x1] powraca po dwumiesięcznej przerwie. » więcej 2021-09-02, godz. 08:34 Dlaczego wybuchła II Wojna Światowa? Dyskusja w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Polska w 1939 roku blokowała plany zarówno kanclerza Niemiec Hitlera, jak i przywódcy sowieckiego Stalina - tak o przyczynach wybuchu II Wojny Światowej mówił w naszym studiu profesor Bogdan Musiał. » więcej 2021-07-16, godz. 07:37 Szczeciński politolog o patentach na długowiecznych prezydentów [ZDJĘCIA] Premiera książki „Wieczni prezydenci. Dwa przypadki trójmiejskie” szczecińskiego politologa Macieja Drzonka współpracującego z naszą rozgłośnią, odbyła się w czwartek wieczorem w Studiu Koncertowym Radia Szczecin. » więcej 2021-07-03, godz. 16:25 Trzech laureatów nagrody im. ks. Domańskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów nagrody imienia księdza Bolesława Domańskiego. W tym roku statuetki trafiły do historyka i szczecińskiego antykwariusza dr. Wojciecha Lizaka, weterana Armii Krajowej Zbigniewa Hasa i księdza Piotra Grabowskiego… » więcej 2021-06-30, godz. 23:49 Dildo Baggins wystąpił na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Usłyszeliśmy trzy utwory z jego debiutanckiej płyty. » więcej 2021-06-29, godz. 20:12 Zapraszamy na kolejny minikoncert... [WIDEO, ZDJĘCIA] To będzie muzyka 'dla wszystkich dziewczyn nie dla wszystkich chłopców'. » więcej 2021-05-26, godz. 23:53 Zespół ETA zagrał na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Premiera odbyła się w audycji 'Schody do nieba'. » więcej 2021-05-25, godz. 19:32 Zapraszamy na drugą dawkę... [WIDEO, ZDJĘCIA] Preparatu o nazwie ETA. » więcej
45678910