- Nie ma możliwości, by w Szczecinie były budowane promy - tak rządowe plany w "Rozmowie pod Krawatem" komentował Rafał Zahorski, działacz Nowoczesnej i były przewodniczący Rady Interesantów Portu Szczecin.
- Nie ma żadnej możliwości wybudowania w Szczecinie ani jednego promu w takich klasach, jakie są potrzebne armatorom żeglugi promowej. Mówię np. o PŻB. Trzeba zainwestować ogromne pieniądze w tereny postoczniowe, bo pamiętajmy, że technologicznie ten teren zatrzymał się 15 lat temu. Trzeba ponownie zdobyć know-how, bo z tego co pamiętam, to ostatnie promy budowano w Szczecinie w latach 70 - tłumaczy Zahorski.
W lipcu wicepremier Mateusz Morawiecki i minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zapowiedzieli, że na terenach byłej stoczni szczecińskiej będą budowane promy. Pierwszy - dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Jego budowa ma się zacząć w przyszłym roku.
W nawiązaniu do materiału otrzymaliśmy oświadczenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego (zachowano oryginalną pisownię):
"Nie jest prawdą stwierdzenie, że składniki majątku stanowiące kiedyś majątek Stoczni Szczecińskiej, a obecnie będące własnością Szczecińskiego Parku Przemysłowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie nie były modernizowane i unowocześniane technologicznie od 15 lat, a także nie jest prawdą, że aktualny właściciel nie dysponuje technologią oraz know-how pozwalającymi na rozpoczęcie inwestycji związanych z budową promów. Dawne tereny postoczniowe od 2014 r. są stale wykorzystywane przez przedsiębiorców związanych z przemysłem morskim oraz przechodzą sukcesywną modernizację na potrzeby nowoczesnego przemysłu stoczniowego. Powyższa infrastruktura oraz zasoby ludzkie podmiotów działających na terenie SPP Sp. z o.o. z całą pewnością pozwalają na wybudowanie nowoczesnych promów i innych jednostek" - podpisano Marek Bączkowski, wiceprezes zarządu Szczeciński Park Przemysłowy.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Facet jest jak widać totalnym ignorantem. Jednostki serii B-201 były produkowane w stoczni do samego końca (m/v"PLYCA"), ponadto w biurze projektowym był gotowy projekt jednostek serii B-206 dla PŻB.
Kogo Radio Szczecin zaprasza do studia ? Nowoczesna ? Przecież to byłe PO. Oni rządzili tak, że teraz stocznia musi się podnosić z upadłości. Może zapytać się specjalisty, byłego pracownika stoczni ? Podoba mi się komentarz Darka, bo widać, że on ma wiedzę na ten temat, a nie jakiś p. Zachorski. Pracowników Radia pytam czy zależy im na rozwoju stoczni, Szczecina, nowych miejscach pracy, czy na degradacji naszego miasta ? Ponawiam prośbę. Zapraszajcie do studia mądrych i doświadczonych ludzi , byłych pracowników stoczni, budowniczych, konstruktorów z biura i wtedy dowiecie się konkretów. Ten tekst i wypowiedź gościa to żenada. Pozdrawiam.
Gwoli uzupełnienia, dlaczego się nic nie mówi o odszkodowaniu jakie musiano zapłacić dla DFDS za zerwanie kontraktu na jednostki z serii B-201 i o tym że podobne promy dla DFDS zrobiła potem stocznia P+S Werthafen w Straslundzie.
Zobacz także
2017-04-04, godz. 11:18
Terminal kontenerowy w Świnoujściu, pytania się mnożą
Prezydent Świnoujścia komentuje zamieszanie i kontrowersje wokół planowanej budowy terminalu kontenerowego w mieście. - Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA popełnił błąd, bo się pospieszył, a nie przygotował odpowiednich…
» więcej
2017-04-04, godz. 09:46
Żmurkiewicz: księciem udzielnym nie jestem, ale promować kandydata będę
Myślę o tym, kogo promować na stanowisko prezydenta Świnoujścia w przyszłorocznych wyborach - przyznał we wtorek, w Rozmowie pod krawatem, obecnie sprawujący to stanowisko, Janusz Żmurkiewicz.
» więcej
2017-04-03, godz. 09:05
Pogoń spada w tabeli, ale zarząd "trzyma ciśnienie"
Zarząd "trzyma ciśnienie", nie możemy działać pod wpływem emocji - swoją pozycję w klubie komentował, na antenie Radia Szczecin, Kazimierz Moskal, trener Pogoni.
» więcej
2017-03-31, godz. 11:19
Podsumowanie dekady: cywilizacyjny skok w obszarze kultury
Szczecin zaliczył w ostatnich latach cywilizacyjny skok w obszarze kultury - przekonywał w Rozmowie pod Krawatem Marek Sztark. To on kierował staraniami miasta o tytuł "Europejskiej Stolicy Kultury". Szczecin stolicą nie został, ale…
» więcej
2017-03-31, godz. 09:20
Sporo niepewności przy organizacji tegorocznego Kontrapunktu
Przy organizacji tegorocznego Kontrapunktu było "sporo niepewności" - mówi szef teatralnej imprezy. Na organizację festiwalu miasto dało pół miliona złotych, ministerstwo kultury niemal 250 tys. zł. Ale długo nie było wiadomo czy…
» więcej
2017-03-30, godz. 09:28
Fryga jak kukułcze jajo - odpowiedzialność nie nasza, pozwu wciąż nie ma
Niedbalstwo i opieszałość zarzuca urzędnikom przewodniczący Komisji Kultury szczecińskiej Rady Miasta. Rafał Niburski w Rozmowach pod krawatem przypomniał, że nadal nie ma pozwu w sprawie rozpadającej się Frygi.
» więcej
2017-03-29, godz. 10:27
Ireneusz Rogowski: są w gminach układy, na które nie ma rady
Są przykłady, że w gminach nie ma szans na zmianę władzy - mówi starosta stargardzki, polityk PiS wspierając propozycję zmian w samorządach i wprowadzenia, na przykład, dwukadencyjności.
» więcej
2017-03-29, godz. 09:15
Wybory w Stargardzie, podejrzenia o naciski w instytucjach podległych miastu
Kandydat PiS na prezydenta Stargardu w Rozmowach pod krawatem mówił o naciskach - o wycofanie poparcia - na osoby, które go wspierają.
» więcej
2017-03-28, godz. 10:14
WFOŚ za 170 tys. zł kopiuje stare teksty, Jarosław Rzepa nie wie po co
Z powodu braku wiedzy nie odpowiedział na pytanie; wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa, zapytany o celowość przedruku starych czasopism przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska za ponad 170 tysięcy złotych, odesłał do rady…
» więcej
2017-03-28, godz. 09:40
J. Rzepa: Solidarność Rolników powinna reprezentować rolników
Popieram rolników, sprawy idą zbyt wolno - powiedział Jarosław Rzepa w Rozmowach pod krawatem. Wicemarszałek województwa, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Szczecinie skomentował w ten sposób ostatni protest…
» więcej
2017-03-27, godz. 14:28
"Bezpartyjni" są lepsi? Duklanowski odpowiada Kolbowiczowi
Radny Marek Duklanowski odpowiada radnemu Markowi Kolbowiczowi. Chodzi o słowa, które Kolbowicz powiedział w poniedziałek w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2017-03-27, godz. 10:23
Oferty złożone, ale los Łasztowni jeszcze nieznany [WIDEO]
Determinacja prezydenta "jest znana", koncepcję zagospodarowania Łasztowni na pewno zrealizuje - zapewniał w Radiu Szczecin radny, Marek Kolbowicz. W poniedziałek upływa termin nadsyłania zgłoszeń na ogłoszony przez urząd konkurs…
» więcej
2017-03-27, godz. 09:42
"Bezpartyjni" chcą być alternatywą dla "naparzanki" [WIDEO]
Szczeciński radny, Marek Kolbowicz w poniedziałkowych Rozmowach pod krawatem odniósł się do inicjatywy prezydenta miasta i powołania Ruchu Samorządowego "Bezpartyjni". Dodał, że "ludzie są zmęczeni ciągłą warszawską naparza…
» więcej
2017-03-24, godz. 09:25
Zamek Książąt Pomorskich, była wycinka, będą nasadzenia
Ogrody na północnej skarpie szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich mogą powstać do 2021 roku - zadeklarowała w Radiu Szczecin Barbara Igielska, dyrektor tej instytucji.
» więcej
2017-03-23, godz. 11:42
Subtelne podejście Zofii Ławrynowicz przed wyborami w Stargardzie
Kandydatka PO na prezydenta Stargardu mówi: "czas, aby kobieca ręka pogłaskała to miasto". Pod tym hasłem Zofia Ławrynowicz zainaugurowała swoją kampanię wyborczą.
» więcej