- Nie ma możliwości, by w Szczecinie były budowane promy - tak rządowe plany w "Rozmowie pod Krawatem" komentował Rafał Zahorski, działacz Nowoczesnej i były przewodniczący Rady Interesantów Portu Szczecin.
- Nie ma żadnej możliwości wybudowania w Szczecinie ani jednego promu w takich klasach, jakie są potrzebne armatorom żeglugi promowej. Mówię np. o PŻB. Trzeba zainwestować ogromne pieniądze w tereny postoczniowe, bo pamiętajmy, że technologicznie ten teren zatrzymał się 15 lat temu. Trzeba ponownie zdobyć know-how, bo z tego co pamiętam, to ostatnie promy budowano w Szczecinie w latach 70 - tłumaczy Zahorski.
W lipcu wicepremier Mateusz Morawiecki i minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zapowiedzieli, że na terenach byłej stoczni szczecińskiej będą budowane promy. Pierwszy - dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Jego budowa ma się zacząć w przyszłym roku.
W nawiązaniu do materiału otrzymaliśmy oświadczenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego (zachowano oryginalną pisownię):
"Nie jest prawdą stwierdzenie, że składniki majątku stanowiące kiedyś majątek Stoczni Szczecińskiej, a obecnie będące własnością Szczecińskiego Parku Przemysłowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie nie były modernizowane i unowocześniane technologicznie od 15 lat, a także nie jest prawdą, że aktualny właściciel nie dysponuje technologią oraz know-how pozwalającymi na rozpoczęcie inwestycji związanych z budową promów. Dawne tereny postoczniowe od 2014 r. są stale wykorzystywane przez przedsiębiorców związanych z przemysłem morskim oraz przechodzą sukcesywną modernizację na potrzeby nowoczesnego przemysłu stoczniowego. Powyższa infrastruktura oraz zasoby ludzkie podmiotów działających na terenie SPP Sp. z o.o. z całą pewnością pozwalają na wybudowanie nowoczesnych promów i innych jednostek" - podpisano Marek Bączkowski, wiceprezes zarządu Szczeciński Park Przemysłowy.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Facet jest jak widać totalnym ignorantem. Jednostki serii B-201 były produkowane w stoczni do samego końca (m/v"PLYCA"), ponadto w biurze projektowym był gotowy projekt jednostek serii B-206 dla PŻB.
Kogo Radio Szczecin zaprasza do studia ? Nowoczesna ? Przecież to byłe PO. Oni rządzili tak, że teraz stocznia musi się podnosić z upadłości. Może zapytać się specjalisty, byłego pracownika stoczni ? Podoba mi się komentarz Darka, bo widać, że on ma wiedzę na ten temat, a nie jakiś p. Zachorski. Pracowników Radia pytam czy zależy im na rozwoju stoczni, Szczecina, nowych miejscach pracy, czy na degradacji naszego miasta ? Ponawiam prośbę. Zapraszajcie do studia mądrych i doświadczonych ludzi , byłych pracowników stoczni, budowniczych, konstruktorów z biura i wtedy dowiecie się konkretów. Ten tekst i wypowiedź gościa to żenada. Pozdrawiam.
Gwoli uzupełnienia, dlaczego się nic nie mówi o odszkodowaniu jakie musiano zapłacić dla DFDS za zerwanie kontraktu na jednostki z serii B-201 i o tym że podobne promy dla DFDS zrobiła potem stocznia P+S Werthafen w Straslundzie.
Zobacz także
2016-12-21, godz. 11:23
"Sprawy mieszkańców załatwiam indywidualnie"
Zamiast wypisywać interpelacje i zapytania, po prostu idę i pytam - tak o swojej aktywności jako radny mówi nowy przewodniczący szczecińskiej rady miasta Mariusz Bagiński.
» więcej
2016-12-21, godz. 10:30
Radny z klubu Bezpartyjni: Wystarczyłby stadion z trzema trybunami
Szczecinowi wystarczyłby stadion z trzema trybunami - tak nowy przewodniczący szczecińskiej rady miasta odpowiedział w "Rozmowie pod krawatem" na pytanie, czy wspomógłby akcję kibiców Pogoni Szczecin.
» więcej
2016-12-21, godz. 10:02
Bagiński: Na zabezpieczenie The Tall Ships Races przeznaczymy większe środki
Nie można dać się zwariować, chociaż przy organizacji imprez masowych trzeba zachować ostrożność - tak o zamachu w Berlinie, w kontekście naszego bezpieczeństwa mówił w "Rozmowie pod krawatem" nowy przewodniczący szczecińskiej…
» więcej
2016-12-20, godz. 09:17
Chruszcz: "Po wczorajszym dniu wszystko się zmieniło" [WIDEO]
Zepchnięty na drugi plan, po poniedziałkowych zamachach wraca plan środowisk narodowych, aby zorganizować w Polsce referendum w sprawie przyjmowania uchodźców przez nasz kraj.
» więcej
2016-12-19, godz. 11:39
Czy radni przegłosują budżet Szczecina? "Nie jest przełomowy"
W budżecie Szczecina na przyszły rok brakuje środków przeznaczonych na uatrakcyjnianie centrum miasta - uważa Marek Duklanowski, radny z PiS.
» więcej
2016-12-19, godz. 10:15
Radny PiS: Frygę trzeba było zabrać latem [WIDEO]
- Ktoś musi ponieść odpowiedzialność za niepowodzenie Frygi - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Marek Duklanowski, szef klubu radnych PiS w Szczecinie.
» więcej
2016-12-19, godz. 09:17
Marek Duklanowski: Siedzieliśmy na beczce z prochem [WIDEO]
Wystarczyła jedna iskra do niebywałej eskalacji napięcia przeciwko legalnie wybranej władzy - ocenił w "Rozmowach pod krawatem" szef klubu szczecińskich radnych PiS.
» więcej
2016-12-16, godz. 10:24
Ustępujący dyrektor 13 Muz przestrzega swojego następcę
- Mam nadzieję, że nie popadnie w bezpieczną mierność - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" Rafał Roguszka.
» więcej
2016-12-16, godz. 09:27
Fryga do 20 grudnia zniknie z pl. Zamenhofa [WIDEO]
Znamy dalsze losy Frygi. Kontrowersyjna rzeźba zostanie przeniesiona i przebudowana stanie w innym miejscu - zdradził w "Rozmowach pod krawatem" ustępujący dyrektor klubu XIII Muz Rafał Roguszka.
» więcej
2016-12-15, godz. 10:40
"Nigdy nie było pieniędzy na budowę lepszych wałów na Wyspie Puckiej"
W "Rozmowach pod krawatem" Ryszard Mićko, były dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, a od wtorku wicemarszałek województwa wyjaśniał kwestię budowy wałów przeciwpowodziowych na Wyspie…
» więcej
2016-12-15, godz. 09:32
Ryszard Mićko: Nie mam obaw przed decyzją prawników [WIDEO]
Radni wojewódzcy koalicji PO-PSL wybrali Mićkę na nowego wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego. Politycy opozycji twierdzą, że nastąpiło to z naruszeniem prawa. Wicemarszałek jest spokojny o werdykt prawników.
» więcej
2016-12-14, godz. 11:40
Minister oświaty: System edukacji trzeba zmienić [WIDEO]
Wyniki międzynarodowych badań uczniów są niezłe, ale wiele jest jeszcze do poprawy - mówiła minister Anna Zalewska w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2016-12-14, godz. 09:39
Anna Zalewska: Reforma oświaty to 39 dodatkowych etatów [WIDEO]
- Przekonuję, rozmawiam, cytuję, pokazuję liczby i pieniądze - tak w "Rozmowach pod krawatem" minister edukacji oceniła debaty z samorządowcami.
» więcej
2016-12-13, godz. 11:15
"Weryfikacja esbeków budzi wątpliwości" [WIDEO]
W "Rozmowach pod krawatem" historyk IPN przypominał, że część funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa odchodziła ze pracy z powodu wieku emerytalnego, a inni korzystali z możliwości odwołania od decyzji komisji weryfikacyjnych.
» więcej
2016-12-13, godz. 09:11
Historyk IPN: Propaganda stanu wojennego trwa do dziś [WIDEO]
Sebastian Ligarski w "Rozmowach pod krawatem" przypominał o ofiarach śmiertelnych, o ponad 11 tysiącach internowanych ludzi i o tragediach ich rodzin.
» więcej