Rząd wie o patologiach, reagować ma na nie Inspekcja Pracy, ale - po miesiącu od wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej - trudno jednoznacznie wyrokować czy już potrzebna jest zmiana przepisów - tłumaczyła w Radiu Szczecin minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska.
Związkowcy z "Solidarności" szacują, że około 1/5 pracodawców próbuje obejść, wprowadzone przez rząd PiS, przepisy mówiące o minimalnej płacy 13 złotych brutto za godzinę. Może to być, np. umowa o pracę, w której stawka jest ustawowa i jednocześnie kolejna umowa "o dzierżawę odkurzacza". Minister Rafalska mówiła, że "w pewnym sensie trwa wyścig między rządem, a nieuczciwymi przedsiębiorcami".
- Ministerstwo wie o tym, natychmiast skierowaliśmy pisma i Państwowa Inspekcja Pracy będzie rzecz kontrolować. Ale zwracam uwagę, że jeszcze nie ma końca lutego, że jesteśmy po jednym miesiącu funkcjonowania przepisów. Na bieżąco znam te informacje, ale skala patologii, niewłaściwości i nieprawidłowości musi być realnie oceniona - zaznacza minister Rafalska.
Zdaniem minister, w sytuacji, gdy zmniejsza się bezrobocie, nieuczciwi przedsiębiorcy wkrótce mogą się przekonać, że nie będą mogli znaleźć chętnych do pracy.
- Ministerstwo wie o tym, natychmiast skierowaliśmy pisma i Państwowa Inspekcja Pracy będzie rzecz kontrolować. Ale zwracam uwagę, że jeszcze nie ma końca lutego, że jesteśmy po jednym miesiącu funkcjonowania przepisów. Na bieżąco znam te informacje, ale skala patologii, niewłaściwości i nieprawidłowości musi być realnie oceniona - zaznacza minister Rafalska.
Zdaniem minister, w sytuacji, gdy zmniejsza się bezrobocie, nieuczciwi przedsiębiorcy wkrótce mogą się przekonać, że nie będą mogli znaleźć chętnych do pracy.
Dodaj komentarz 2 komentarze
Czy PIP i Solidarność sprawdzi kiedyś jak są wykorzystywani pracownicy
w czasie 8 godzin a szczególnie w czasie 4 , ile powinni wykonać jaki zakres prac.
Zatrudniają na 4 godz. a trzeba wykonać pracę przysługującą w czasie 8 godzin !!!
Ludzie sa sami sobie winni,ze pozwalaja sie tak traktowac. A takich pracodawcow nalezy eliminowac ze spoleczenstwa. Jak Twoja firma nie ma dochodow to nie okradaj pracownikow ,tylko zamknij dzialanosc . Ja bym szybko zrobik porzadek z takimi pracodawcami.
Zobacz także
2018-04-13, godz. 09:29
Co z remontem nowej siedziby Akademii Sztuki? [WIDEO]
Wszystko jest na dobrej drodze, aby remont Pałacu Ziemstwa Pomorskiego w Szczecinie, gdzie mieści się siedziba Akademii Sztuki, stał się faktem - zapewnił w "Rozmowach pod krawatem" rektor szczecińskiej uczelni, prof. Dariusz Dycze…
» więcej
2018-04-12, godz. 10:55
Polityk .Nowoczesnej: Prezydent Warszawy zachowuje się tak, jakby szła w zaparte
- Prezydent Warszawy zachowuje się tak, jakby "szła w zaparte" - tak o postawie Hanny Gronkiewicz-Waltz mówił w "Rozmowach pod krawatem" polityk .Nowoczesnej i członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy, Paweł Rabie…
» więcej
2018-04-12, godz. 09:22
Rabiej o śledztwie ws. katastrofy: "państwo nas w tej kwestii bardzo zawiodło"
Polskie państwo bardzo nas zawiodło w wyjaśnianiu przyczyn tragedii w Smoleńsku - stwierdził w czwartek w "Rozmowie pod krawatem" Paweł Rabiej z .Nowoczesnej.
» więcej
2018-04-11, godz. 11:21
Dobrzyński o kandydacie PiS na prezydenta miasta: Będzie potrafił połączyć szczecinian
Poseł PiS Leszek Dobrzyński nie ujawnił dzisiaj ani nazwiska, ani kiedy partia przedstawi oficjalnie kandydata na prezydenta Szczecina. Jednak, jak można wywnioskować z jego wypowiedzi w "Rozmowach pod krawatem", on już zna osobę, która…
» więcej
2018-04-11, godz. 09:19
Dobrzyński o systemie alarmowym miasta: "Sprawa wbrew pozorom jest poważna"
Ironiczne słowa posła Prawa i Sprawiedliwości po wtorkowych uroczystościach smoleńskich w Szczecinie.
» więcej
2018-04-09, godz. 15:28
Czy prezydent Szczecina widzi potrzebę uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej?
Czy prezydent Szczecina widzi potrzebę uczczenia 96 ofiar katastrofy smoleńskiej? - zapytaliśmy Piotra Krzystka w "Rozmowach pod krawatem". W oficjalnym komunikacie miasta czytamy, że we wtorek 10 kwietnia w Szczecinie o godzinie 8.41…
» więcej
2018-04-09, godz. 14:03
Miejska spółka kontra wykonawca spalarni. Prezydent zabiera głos
Mostostal Warszawa będzie musiał głęboko przemyśleć błąd, jaki popełnił schodząc z budowy szczecińskiej spalarni śmieci - tak o czekających miasto procesach w sporze z pierwszym wykonawcą tej inwestycji mówił w "Rozmowach…
» więcej
2018-04-09, godz. 10:18
"Większość samorządów jest w rękach niepartyjnych i oby tak zostało"
Partie w samorządach nie działają dobrze i to jest problem Polski - oceniał w "Rozmowie pod krawatem" prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
» więcej
2018-04-09, godz. 09:35
Piotr Krzystek o zarobkach polityków: Potrzebna jest debata
Dyskusja o wynagrodzeniach posłów czy samorządowców ma na celu "podnoszenie ciśnienia politycznego w kraju" - komentował w "Rozmowach pod krawatem" prezydent Szczecina.
» więcej
2018-04-06, godz. 11:55
Ile traci Słowianin?
W Słowianinie nie ma koncertów, więc są straty finansowe. Dyrektor Domu Kultury zdradził w "Rozmowach pod krawatem", że już teraz to kilkadziesiąt tysięcy złotych.
» więcej
2018-04-05, godz. 09:28
Winnicki: Europa Zachodnia ma spór z Europą Środkową
Europa Zachodnia ma spór z Europą Środkową - tak mówił w "Rozmowach pod krawatem" szef Ruchu Narodowego i poseł niezrzeszony Robert Winnicki. Dodał, że chodzi o spór "cywilizacyjny i kulturowy".
» więcej
2018-04-04, godz. 11:11
Kłopoty ze spalarnią śmieci w Szczecinie. "Prezydent ponosi odpowiedzialność"
Szczeciński polityk .Nowoczesnej o "spartolonych" i "niedopilnowanych" inwestycjach w mieście, za które odpowiedzialność jego zdaniem ponosi prezydent Szczecina - Przemysław Słowik w "Rozmowach pod krawatem" komentował wtorkowe doniesienia…
» więcej
2018-04-04, godz. 09:19
Słowik: Razem do wyborów, ale nie za wszelką cenę [WIDEO]
Zapewniali, że do wyborów pójdą razem, ale jak się okazało "nie za wszelką cenę" - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Przemysław Słowik, sekretarz .Nowoczesnej w Szczecinie pytany o kulisy wyborczego porozumienia z Platformą Ob…
» więcej
2018-04-03, godz. 10:01
Hambura wskazuje ich jako przykład. "Niemcy odstawili NRD-owską elitę"
Niemcy są dobrym przykładem na to, jak można odstawić na boczny tor polityczną elitę związaną z poprzednim systemem - mówił w "Rozmowach pod krawatem" mecenas Stefan Hambura.
» więcej
2018-04-03, godz. 09:26
Hambura: ZDF robi wszystko by nie przepraszać za określenie "polskie obozy śmierci"
ZDF korzysta ze wszystkich możliwości prawnych i walczy do końca, by nie przeprosić za kłamliwy zwrot - mówił w "Rozmowie pod krawatem" mecenas Stefan Hambura.
» więcej