Zmiana waluty byłaby korzystna dla polskiego budżetu - uważa Tomasz Szybowski z Nowoczesnej. Gość "Rozmów pod krawatem" przekonywał, że "krajami pierwszej prędkości w Unii Europejskiej są te, które przyjęły walutę euro".
- Polska przyjmując euro zmniejszyłaby koszt obsługi długu zagranicznego - uważa Szybowski. - To, że nie mamy euro, tylko złotówkę to w konsekwencji powoduje bardzo duże straty i sama tylko obsługa długu zagranicznego to jest mniej więcej około 36 miliardów złotych rocznie. To są ogromne pieniądze. W związku z tym przyjęcie euro i proces stabilizacji, jeśli chodzi o walutę byłby dobry.
Na uwagę, że aby wprowadzić euro trzeba by było zmienić konstytucję, Szybowski powiedział, że zapis mówiący o złotówce można zmienić.
Dziś do strefy euro należy 19 państw Unii Europejskiej.
W ubiegłym tygodniu niemiecka prasa informowała, że Komisja Europejska chce, by wszystkie państwa wprowadziły wspólną walutę w ciągu najbliższych ośmiu lat. Później urzędnicy Komisji zapewniali, że jedynie zachęcają, a nie wymuszają przystąpienie do strefy euro.
Posłuchaj całej rozmowy.
Na uwagę, że aby wprowadzić euro trzeba by było zmienić konstytucję, Szybowski powiedział, że zapis mówiący o złotówce można zmienić.
Dziś do strefy euro należy 19 państw Unii Europejskiej.
W ubiegłym tygodniu niemiecka prasa informowała, że Komisja Europejska chce, by wszystkie państwa wprowadziły wspólną walutę w ciągu najbliższych ośmiu lat. Później urzędnicy Komisji zapewniali, że jedynie zachęcają, a nie wymuszają przystąpienie do strefy euro.
Posłuchaj całej rozmowy.
Dodaj komentarz 2 komentarze
Jeżeli to ma być miarodajny przedstawiciel partii, to z takimi poglądami i aparycją, nie ma się co dziwić, że osiąga ona tak marginalne poparcie.
Skoro wszyscy uczciwie pracujący Polacy nie chcą nowej waluty, ani nie chcą przyjmowania uchodźców, to znaczy, że takie postulaty popierają wyłącznie osoby głosujące na partię gościa programu...czyli zdecydowanie nieliczni.
Pan Tomasz zapomniał powiedzieć, że kraje UE o tzw. wyższej prędkości to te, w których zarobki są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce i nie ma to związku, że w tych krajach jest euro, bo w markach niemieckich, czy frankach francuskich byłoby tak samo.
Poza tym, nie wspomniał pan o ilości samobójczych zamachów terrorystycznych w Europie przed jej otwarciem na nieproszonych gości z Afryki. Szkoda uszu ;)
do Stetinensis: w myśl Twojej logiki obywatel RP chcący wprowadzenia euro albo nie jest Polakiem, albo nie pracuje uczciwie. Uogólnienia szkodzą.
Zobacz także
2017-04-25, godz. 09:34
Urszula Pańka: - Część rad osiedli beneficjentami polityki prezydenta Krzystka
Prezydent Piotr Krzystek wciągnął rady osiedla w polityczną walkę - oceniła we wtorek, w Rozmowie pod krawatem Urszula Pańka, radna miejska z PO. Jako przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej, która nadzoruje wybory do tych samorządów…
» więcej
2017-04-24, godz. 09:16
Tunel Szczecin-Świnoujście lapsusem językowym
Sekretarz szczecińskiej .Nowoczesnej tłumaczy partyjną koleżankę, która mówiła o budowie tunelu "ze Szczecina do Świnoujścia": - Zwykłe przejęzyczenie, lapsus językowy - tłumaczył w Rozmowie pod krawatem Przemysław Słowik.
» więcej
2017-04-20, godz. 10:19
Przebudowa al. Wojska Polskiego: potrzebna koncepcja ogólna
Przebudowa al. Wojska Polskiego w Szczecinie jest nieprzemyślana - mówił w Rozmowie Pod Krawatem Marek Duklanowski, radny Prawa i Sprawiedliwości.
» więcej
2017-04-20, godz. 09:41
Duklanowski o prezydenturze: chcę, ale nie muszę
Jestem zaangażowany w życie miasta, start w wyborach prezydenckich rozważam, owszem, ale nie za wszelką cenę - mówił w Rozmowie pod krawatem szczeciński radny Prawa i Sprawiedliwości. Marek Duklanowski przyznał, że chciałby być…
» więcej
2017-04-19, godz. 09:43
Pomnik w Stargardzie latem do rozbiórki
Demontaż stojącego w centrum Stargardu sowieckiego pomnika zakończy się podczas wakacji - zapowiedział prezydent miasta, Rafał Zając. W Rozmowie pod krawatem przypomniał, że w listopadzie z Kolumny Zwycięstwa odcięta została głowica…
» więcej
2017-04-18, godz. 12:03
Piotr Kęsik: gwoździem do trumny SLD było wystawienie Magdaleny Ogórek
Szanse na odrodzenie są nikłe - tak o Sojuszu Lewicy Demokratycznej mówi były członek tej partii, Piotr Kęsik. W jego opinii w ugrupowaniu nie ma liderów, co pokazały wybory uzupełniające w Stargardzie. Z kandydowania na urząd prezydenta…
» więcej
2017-04-18, godz. 09:12
W samorządach przewietrzenie potrzebne, władza demoralizuje
Idea dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest dobra, ale to ograniczenie nie powinno być prawem działającym wstecz - mówi przewodniczący Polskiego Forum Samorządowego. Piotr Kęsik w Rozmowie pod krawatem skomentował…
» więcej
2017-04-14, godz. 10:31
Ks. Zyga: konflikty rodzą się z braku wzajemnego szacunku
Brakuje nam szacunku do siebie, do innych ludzi, na tym polega problem naszych czasów - mówił w piątek w Rozmowie pod krawatem ksiądz Sławomir Zyga.
» więcej
2017-04-14, godz. 09:20
Musimy dostosować się do wiernych
Duchowny mówi o fenomenie "Nocy konfesjonałów": - My, księża, chcemy dostosować się do wiernych - wyjaśniał w Rozmowie pod krawatem kanclerz Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, Sławomir Zyga.
» więcej
2017-04-13, godz. 09:17
Wielkanoc czyli "nie dać się zwariować" zakupom [WIDEO]
Nie demonizujmy komercyjnego wymiaru świąt, ale i nie dajmy "się zwariować" zakupom, mówiła w czwartek w Rozmowie pod krawatem dr Małgorzata Wałejko, teolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
» więcej
2017-04-12, godz. 10:16
Barbara Nowacka o krzywdzie i próbach manipulacji
To krzywda dla pamięci i próba manipulacji - tak Barbara Nowacka komentowała sprawę braku nazwiska jej matki, Izabeli Jarugi-Nowackiej na tablicy w Kancelarii Premiera.
» więcej
2017-04-12, godz. 09:13
Nowacka: związki partnerskie funkcjonują w krajach bardziej konserwatywnych niż Polska [WIDEO]
Małżeństwa homoseksualne w Polsce i możliwość adopcji dzieci przez nie, to część "sprawiedliwego państwa" - mówiła o tym w "Rozmowach pod krawatem" była polityk Twojego Ruchu i obecna przewodnicząca Stowarzyszenia Inicjatywa…
» więcej
2017-04-11, godz. 12:40
Oryginał Konstytucji 3 maja wkrótce w Szczecinie
Oryginał Konstytucji 3 maja będzie można oglądać w Szczecinie - zdradził w "Rozmowie pod krawatem" dyrektor Archiwum Państwowego, Krzysztof Kowalczyk.
» więcej
2017-04-11, godz. 11:05
Kowalczyk: Szczecińskie Archiwum to prawdziwa skarbnica wiedzy
Jest tam historia całego regionu i można tam znaleźć perełki dla badaczy - tak o zbiorach Archiwum Państwowego mówił w "Rozmowach pod krawatem" nowy dyrektor tej instytucji.
» więcej
2017-04-11, godz. 09:17
Politolog o wysokiej frekwencji w Stargardzie: Napawa optymizmem
50-procentowa frekwencja wyborcza w uzupełniających wyborach prezydenckich w Stargardzie napawa optymizmem - ocenia politolog Uniwersytetu Szczecińskiego dr hab. Krzysztof Kowalczyk.
» więcej