Zmiana waluty byłaby korzystna dla polskiego budżetu - uważa Tomasz Szybowski z Nowoczesnej. Gość "Rozmów pod krawatem" przekonywał, że "krajami pierwszej prędkości w Unii Europejskiej są te, które przyjęły walutę euro".
- Polska przyjmując euro zmniejszyłaby koszt obsługi długu zagranicznego - uważa Szybowski. - To, że nie mamy euro, tylko złotówkę to w konsekwencji powoduje bardzo duże straty i sama tylko obsługa długu zagranicznego to jest mniej więcej około 36 miliardów złotych rocznie. To są ogromne pieniądze. W związku z tym przyjęcie euro i proces stabilizacji, jeśli chodzi o walutę byłby dobry.
Na uwagę, że aby wprowadzić euro trzeba by było zmienić konstytucję, Szybowski powiedział, że zapis mówiący o złotówce można zmienić.
Dziś do strefy euro należy 19 państw Unii Europejskiej.
W ubiegłym tygodniu niemiecka prasa informowała, że Komisja Europejska chce, by wszystkie państwa wprowadziły wspólną walutę w ciągu najbliższych ośmiu lat. Później urzędnicy Komisji zapewniali, że jedynie zachęcają, a nie wymuszają przystąpienie do strefy euro.
Posłuchaj całej rozmowy.
Na uwagę, że aby wprowadzić euro trzeba by było zmienić konstytucję, Szybowski powiedział, że zapis mówiący o złotówce można zmienić.
Dziś do strefy euro należy 19 państw Unii Europejskiej.
W ubiegłym tygodniu niemiecka prasa informowała, że Komisja Europejska chce, by wszystkie państwa wprowadziły wspólną walutę w ciągu najbliższych ośmiu lat. Później urzędnicy Komisji zapewniali, że jedynie zachęcają, a nie wymuszają przystąpienie do strefy euro.
Posłuchaj całej rozmowy.
Dodaj komentarz 2 komentarze
Jeżeli to ma być miarodajny przedstawiciel partii, to z takimi poglądami i aparycją, nie ma się co dziwić, że osiąga ona tak marginalne poparcie.
Skoro wszyscy uczciwie pracujący Polacy nie chcą nowej waluty, ani nie chcą przyjmowania uchodźców, to znaczy, że takie postulaty popierają wyłącznie osoby głosujące na partię gościa programu...czyli zdecydowanie nieliczni.
Pan Tomasz zapomniał powiedzieć, że kraje UE o tzw. wyższej prędkości to te, w których zarobki są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce i nie ma to związku, że w tych krajach jest euro, bo w markach niemieckich, czy frankach francuskich byłoby tak samo.
Poza tym, nie wspomniał pan o ilości samobójczych zamachów terrorystycznych w Europie przed jej otwarciem na nieproszonych gości z Afryki. Szkoda uszu ;)
do Stetinensis: w myśl Twojej logiki obywatel RP chcący wprowadzenia euro albo nie jest Polakiem, albo nie pracuje uczciwie. Uogólnienia szkodzą.
Zobacz także
2018-05-29, godz. 09:18
Będzie komisja ds. wyłudzeń VAT. Były wiceminister zabiera głos
Liczę na to, że dzięki komisji, społeczeństwo dowie się o patologicznych mechanizmach rządzących polskimi finansami przez ostatnie kilkanaście lat - mówił w "Rozmowach pod krawatem" były wiceminister finansów. Prof. Witold Modzelewski…
» więcej
2018-05-28, godz. 11:02
"Miejsce europosła Rosatiego jest tam, gdzie szefa regionalnej PO"
"Miejsce europosła Dariusza Rosatiego jest tam, gdzie szefa regionalnej Platformy Obywatelskiej" - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Zaremba.
» więcej
2018-05-28, godz. 10:21
Zaremba pyta Obryckiego: Czy bliższy jest mu interes niemieckich czy polskich stoczni?
Dziwię się, że tacy ludzie jak Obrycki wypowiadają się na temat Stoczni Szczecińskiej - w ten sposób poseł PiS-u Krzysztof Zaremba skomentował posiedzenie Gabinetu Cieni Grzegorza Schetyny.
» więcej
2018-05-28, godz. 09:12
Zaremba o Nitrasie: Trudno, żeby cyrulik z Połczyna był prezydentem Szczecina
Trudno, żeby "cyrulik z Połczyna" był prezydentem Szczecina - tak w "Rozmowach pod krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Zaremba ocenił szanse wyborcze Sławomira Nitrasa, kandydata PO i Nowoczesnej w nadchodzących wyborach…
» więcej
2018-05-25, godz. 09:38
Teatr Współczesny zmieni siedzibę. Są potencjalne lokalizacje
Łasztownia albo działka przy Filharmonii Szczecińskiej to dwie, potencjalne lokalizacje nowej siedziby Teatru Współczesnego w Szczecinie.
» więcej
2018-05-24, godz. 10:53
Posłanka Kukiz'15: Dobrze, że państwo zaczyna stać po stronie słabszych
Za rządów PO-PSL państwo nie stało po stronie zwykłego człowieka, jako Kukiz'15 zgadzamy się z taką diagnozą III RP, jaką stawia Prawo i Sprawiedliwość - mówiła w "Rozmowach pod krawatem" posłanka Agnieszka Ścigaj.
» więcej
2018-05-24, godz. 09:11
Ścigaj: Rozumiem protestujących w Sejmie(...)ale są coraz częściej wykorzystywani przez polityków
Nie można potępiać matek dzieci niepełnosprawnych protestujących w Sejmie - powiedziała w "Rozmowach pod krawatem" posłanka Agnieszka Ścigaj.
» więcej
2018-05-23, godz. 14:05
"Rozczarowanie niepełnosprawnych wynika także z wieloletnich obietnic"
Rozczarowanie osób niepełnosprawnych i ich rodzin wynika także ze składanych im przez wiele lat obietnic i polityki prowadzonej wobec nich - mówił gość środowych "Rozmów pod krawatem".
» więcej
2018-05-23, godz. 10:14
"Wolę przegrywać z ludźmi prawymi, niż wygrywać z krętaczami"
Polityk partii Wolność o nieudanej koalicji z Kukiz'15, "wolę przegrywać z ludźmi prawymi, niż wygrywać z krętaczami - tak o niedoszłych koalicjantach mówił środę w "Rozmowach pod krawatem" prezes partii Wolność na Pomorzu…
» więcej
2018-05-23, godz. 09:14
Jabłoński za dostępem do broni: Codziennie dzieje się krzywda niewinnym, rozbrojonym ludziom
Cywil z pistoletem coraz częściej jest postrzegany jako osoba, przy której można czuć się bezpiecznie - mówił w środowych "Rozmowach pod krawatem" Artur Jabłoński.
» więcej
2018-05-22, godz. 12:09
PSL w koalicji z PiS-em? Kłopotek odpowiada
PO i .Nowoczesna niepotrzebnie idzie "na totalne zwarcie z PiS" - oceniał we wtorek w "Rozmowach pod krawatem" poseł PSL-u Eugeniusz Kłopotek.
» więcej
2018-05-22, godz. 09:25
Poseł PSL o proteście niepełnosprawnych: Zaczyna dominować polityka
Zaczyna dominować polityka, wykorzystuje się niepełnosprawnych - tak o proteście opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie mówił w "Rozmowach pod krawatem" poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Eugeniusz Kłopotek.
» więcej
2018-05-21, godz. 11:38
"Rozmowa pod krawatem": spełniamy postulaty nauczycieli, emocje opadają
Emocje powoli opadły - tak wiceminister Edukacji Narodowej Maciej Kopeć komentuje nastroje wśród pracowników oświaty. Pod koniec kwietnia przed siedzibą resortu pikietowali nauczyciele. Związek Nauczycielstwa Polskiego domagał się…
» więcej
2018-05-17, godz. 14:45
Pierwsza dama u protestujących w Sejmie. "To była dobra, rzeczowa rozmowa"
Szczegółów nie ujawnił, zapewnił, że to była "dobra i rzeczowa rozmowa". Chodzi o spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych. O jego przebieg zapytaliśmy rzecznika Prezydenta RP, który…
» więcej
2018-05-17, godz. 11:43
Rzecznik Prezydenta RP: Andrzej Duda wierzy w powodzenie referendum konstytucyjnego
Jeżeli nie da się Polakom szansy wypowiedzenia się w najważniejszych sprawach, to sami pozbawiamy się instrumentu, dzięki któremu można pytać obywateli o zdanie - tak w czwartkowych "Rozmowach pod krawatem" mówił Krzysztof Łapiński…
» więcej