Senat przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która przewiduje, że pigułki "dzień po" będą sprzedawane na receptę i wprowadza przepisy ułatwiające dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
- Myślę, że decyzja ma charakter polityczny. Jak mówiliśmy wcześniej: seks w polskiej rzeczywistości od lat jest kategorią upublicznioną. Tabletka antykoncepcyjna "po" weszła bez recepty chyba dwa lata temu, więc poprzedni rząd też długo czekał. Wycofanie tej pigułki w jakimś stopniu uwstecznia - zauważył prof. Izdebski.
Zbigniew Izdebski dodał, że nieprawdą jest to, iż tabletka jest wprowadzona ze względu na dobro młodzieży. Młodzi ludzie stanowią 1 procent konsumentów tej pigułki.
Nowelizacja przewiduje, że hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego będą wydawane wyłącznie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza.
Oznacza to, że na receptę będą także pigułki "ellaOne", które od 2015 r. osoby powyżej 15. roku życia mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.
Dodaj komentarz 3 komentarze
a skutki uboczne działania pigułki "dzień po" to też polityka ? podajcie informacje o możliwych działaniach ubocznych , szczególnie dla młodych kobiet które będą chciały mieć kiedyś dzieci.
cały CYWILIZOWANY świat uznał tę tabletkę za bezpieczną w stosowaniu i w krajach cywilizowanych jest ona dostępna bez recepty
np. w każdej niemieckiej aptece można ją kupić za 21-23 € (Euro)
a "skutki uboczne jej użycia", o których pisze @Gerard71 ???
podobne jak aspiryna lub rutinoscorbin...
chociaż nawiedzonym ideologicznie i religijnie potrafi wypalać mózgi
@Gerard71
A może by tak konkretnie a nie próbować zakrzyczeć pewnie z powodów ideologicznych zamęt? Nie cierpię takiego sugerowania czegoś bez poparcia w faktach jako prawdy objawionej. Nie było przypadków problemów z późniejszym zajściem w ciąże kobiet po awaryjnym użyciu pigułki dzień po.
Przy czym pamiętajmy to nie dropsy tylko silny środek medyczny do zastosowania w sytuacji krytycznej a nie do łykania jak aspirynę (której też nie powinno się łykać bez potrzeby i za często o ile wiem).
Możliwe efekty uboczne pigułki EllaOne:
Bardzo często: bóle brzucha, zaburzenia miesiączkowania.
Często: zaburzenia nastroju, bóle i zawroty głowy, mdłości, wymioty, niestrawność, skurcze mięśni, bóle pleców, bolesne miesiączkowanie, nadmiernie nasilone krwawienie miesiączkowe, krwawienie międzymiesiączkowe, zmęczenie.
Niezbyt często: zaburzenia apetytu, depresja, objawy lękowe, bezsenność, zaburzenia libido, drażliwość, zaburzenia widzenia, uderzenia gorąca, biegunka, zaparcia, suchość w ustach, wzdęcia, trądzik, wysypka, świąd, bóle mięśniowo-szkieletowe, częstomocz, ból piersi, bóle narządów płciowych, zespół napięcia przedmiesiączkowego, świąd narządów płciowych, wydzielina z pochwy. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. : zawroty głowy o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, senność, zaburzenia widzenia może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.
Jak dla mnie objawy uboczne (te często występujące) mocno zbliżone do "zwykłego" miesiączkowania ale lekarzem absolutnie nie jestem.
Zobacz także
2017-06-05, godz. 09:29
Marcin Zieleniecki: Kiedy emerytura? To decyzja indywidualna!
Prawo do podjęcia decyzji to element podstawowy zmian w systemie emerytalnym - podkreślał w Radiu Szczecin Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
» więcej
2017-06-02, godz. 10:50
Program Rodzina 500 plus przywraca godność rodzinom
Na zwiększenie dzietności w związku z wprowadzeniem programu Rodzina 500 plus trzeba będzie długo czekać - powiedział prof. Zbigniew Izdebski w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2017-06-01, godz. 10:58
W Polsce za wcześnie na wprowadzenie euro
Polska powinna wprowadzić euro dopiero wtedy, gdy nasza gospodarka dogoni niemiecką - mówił w "Rozmowie pod krawatem" prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka przyjęcie przez Polskę wspólnej…
» więcej
2017-06-01, godz. 09:07
Potrzebny prosty system podatkowy i likwidacja "durnych regulacji"
Polskę stać na to, żeby mieć najlepsze na świecie warunki dla małych i średnich przedsiębiorstw - mówił w "Rozmowie pod krawatem" prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Cezary Kaźmierczak przekonywał, że aby tak się…
» więcej
2017-05-31, godz. 10:30
Szpital w Zdrojach z nowym dyrektorem i nadchodzącymi wyzwaniami
Problemy kadrowe, z którymi w lutym i marcu zmagał się szpital w Zdrojach, zostały zażegnane - mówił w "Rozmowie pod krawatem" dyrektor placówki. Łukasz Tyszler tłumaczył, że z powodu braku lekarzy zawieszona została wtedy działalność…
» więcej
2017-05-31, godz. 09:34
Łukasz Tyszler: b. premier Ewa Kopacz powinna zeznawać
Ewa Kopacz powinna odpowiedzieć na pytania dotyczące udziału polskich patomorfologów w pracach przy identyfikacji ofiar katastrofy smoleńskiej - mówił w "Rozmowie pod krawatem" szczeciński radny Platformy Obywatelskiej, Łukasz Ty…
» więcej
2017-05-30, godz. 10:21
Dariusz Słaboszewski: pozytywnie rozwiążemy sprawę Euro Eco Fuels
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA jest zobowiązany wyjaśnić tę sprawę - mówił w "Rozmowie pod krawatem" prezes Zarządu Dariusz Słaboszewski. Chodzi o brytyjską firmę Euro Eco Fuels, która na terenie portu w Szczecinie…
» więcej
2017-05-30, godz. 09:14
Nord Stream za płytko, Niemcy rozpatrzą polską skargę
Niemiecki sąd ponownie rozpatrzy polską skargę w sprawie gazociągu Nord Stream - mówił w "Rozmowie pod krawatem" prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
» więcej
2017-05-29, godz. 11:06
Minister Gowin o polskiej nauce: jakość, a nie ilość
"Duża część środowiska akademickiego popiera reformę szkolnictwa wyższego" - przekonywał w "Rozmowie pod krawatem" wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.
» więcej
2017-05-29, godz. 10:08
Wicepremier chwali szczecińską uczelnię
Jarosław Gowin w "Rozmowie pod krawatem" mówił, że Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny to przykład, że nie tylko w Krakowie i w Warszawie może być wysoki poziom nauczania. To à propos zmian w systemie finansowania szkół…
» więcej
2017-05-29, godz. 09:08
Reforma szkół wyższych czyli odbudować relację mistrz-uczeń
Nie może być tak, że każdy gamoń dostaje dyplom renomowanej polskiej uczelni - tak w "Rozmowie pod krawatem" mówił wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.
» więcej
2017-05-26, godz. 10:24
Batory: Polska powinna przyjąć uchodźców
Polska powinna przyjąć uchodźców. Kiedyś dostałem bilet w jedną stronę i już nie mogłem wrócić do kraju.
» więcej
2017-05-25, godz. 10:45
Napieralski o propozycji Prezydenta RP: Ciekawa i groźna
Zawsze warto dyskutować o konstytucji - uważa senator niezrzeszony Grzegorz Napieralski.
» więcej
2017-05-24, godz. 10:34
Szybowski: Złotówkę powinniśmy zamienić na euro [WIDEO]
Zmiana waluty byłaby korzystna dla polskiego budżetu - uważa Tomasz Szybowski z Nowoczesnej. Gość "Rozmów pod krawatem" przekonywał, że "krajami pierwszej prędkości w Unii Europejskiej są te, które przyjęły walutę euro".
» więcej