Szczeciński chór Don Diri Don zaśpiewa w Katarze, ale pod pewnymi warunkami. To kolejna egzotyczna wyprawa zespołu.
By jednak występ był możliwy z repertuaru zniknąć muszą pieśni sakralne - zdradził w "Rozmowach pod krawatem" Dariusz Dyczewski, rektor Akademii Sztuki i dyrygent chóru. - Jedziemy z polską muzyką współczesną, ludową, ale też muzyką rozrywkową. Broń Boże muzyką sakralną, dlatego że tam już nam zapowiedziano, że absolutnie żadnych utworów sakralnych proszą nie przywozić, bo u nich się tego nie śpiewa, oni tego nie znają. To Katar.
Szczeciński chór dziecięcy Don Diri Don istnieje od 28 lat. Dyrygentem od samego początku jest profesor Dariusz Dyczewski. Chór koncertował m.in. w Stanach Zjednoczonych, Malezji, Indiach czy Izraelu.
Szczeciński chór dziecięcy Don Diri Don istnieje od 28 lat. Dyrygentem od samego początku jest profesor Dariusz Dyczewski. Chór koncertował m.in. w Stanach Zjednoczonych, Malezji, Indiach czy Izraelu.
Dodaj komentarz 3 komentarze
W Katarze nie można śpiewać pieśni sakralnych nie dlatego, że oni tego nie znają, a dlatego, że prawie 70 % mieszkańców tego kraju wyznaje islam, a ta religia, w przeciwieństwie do naszej, nie jest tak wyrozumiała.
Jak widaćw Katarze potrafią zadbać o swoje zwyczaje i wierzenia. Tylko w Polsce wciąż dominują obce wpływy (głównie Watykanu). Skąd ta rozpacz dyrygenta? Polskie piosenki ludowe czy pieśni patriotyczne są niemile widzianym repertuarem? A w czym są gorsze od watykańskich?
Bogactwo i piękno polskiej muzyki sakralnej ... od Szarzyńskiego po Góreckiego i Pendereckiego.
Zobacz także
2019-05-06, godz. 14:18
"Jeżeli chcemy dogonić Niemcy, to musimy zacząć inwestować w ludzi"
Kandydatka Lewicy Razem o strajku nauczycieli: od 30 lat rządzący Polską popełniają "haniebny błąd pogardliwego traktowania ludzi pracujących na rzecz państwa" - mówiła w "Rozmowie pod krawatem" Julia Zimmermann.
» więcej
2019-05-06, godz. 09:54
"Przez wieloletnie zaniedbania Szczecin jest niezbyt dobrze skomunikowany ze stolicą"
Szczecin kojarzy się jej z pięknymi magnoliami, a nie podoba się jej skomunikowanie stolicy województwa zachodniopomorskiego ze stolicą - ocenia Julia Zimmermann, liderka listy Lewicy Razem w naszym okręgu, mieszkanka Warszawy.
» więcej
2019-05-02, godz. 09:02
"Pan Juncker wyciąga rękę do stabilnej Polski"
Europa się zmienia: pan Macron będzie miał coraz mniej do powiedzenia, a pozycja pani Merkel w Niemczech słabnie - tak ostatni wywiad dla "Rzeczpospolitej" przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera komentował Zbigniew…
» więcej
2019-04-30, godz. 10:34
Startowaliśmy z punktu "wyrżnięte palnikami instalacje"
Odbudowa nigdy nie jest łatwa, szczególnie, gdy punktem wyjścia jest ruina zostawiona przez poprzedników - tak o kondycji przemysłu stoczniowego i budowie promu w Szczecinie mówił Leszek Dobrzyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
» więcej
2019-04-30, godz. 09:30
Dobrzyński: Chcemy Unii równej dla wszystkich
W Unii chcemy być równymi partnerami, a nie "niczym pańszczyźniany chłop korzyć się przed Jaśnie Panem" - mówił w "Rozmowach pod krawatem" szczeciński poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński.
» więcej
2019-04-29, godz. 10:16
Napieralski o dialogu z nauczycielami: Podstawa to pieniądze na stole
To rząd powinien wystąpić z ofertą, przedstawić całościowy pakiet zmian w oświacie, ale większe pieniądze są podstawą do negocjacji - oceniał w "Rozmowach pod krawatem" Grzegorz Napieralski.
» więcej
2019-04-26, godz. 09:22
Janicki: Teatr Kameralny świadomie pracuje na standardzie teatralnym
Teatr w Bramie Portowej to tradycja, od eksperymentów są inni - tak o roli "Kameralnego" mówi w Radiu Szczecin Michał Janicki.
» więcej
2019-04-25, godz. 09:35
Wiceprzewodniczący Kukiz'15 mocno o polskim systemie oświaty
Polskiego systemu edukacji nie da się naprawić, trzeba go rozwalić i budować coś innego - oceniał w "Rozmowach pod krawatem" wiceprzewodniczący Kukiz'15 Jarosław Sachajko.
» więcej
2019-04-24, godz. 11:57
Gazoport wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne całej Europy
Rozbudowa terminalu gazowego w Świnoujściu służy bezpieczeństwu energetycznemu Europy - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.
» więcej
2019-04-24, godz. 10:13
"Prezydent Duda monitoruje sytuację. Absolutnym priorytetem jest bezpieczeństwo matur"
Absolutnym priorytetem jest bezpieczeństwo matur - Andrzej Duda na bieżąco monitoruje sytuację w sporze ZNP kontra rząd - zapewnił w "Rozmowach pod krawatem" zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.
» więcej
2019-04-24, godz. 09:17
Mucha po wyborach na Ukrainie: Spodziewam się, że kierunek atlantycki będzie utrzymany
Prezydencki minister o wyborach na Ukrainie: Jestem optymistą. Spodziewam się, że kierunek euroatlantycki będzie utrzymany - mówił Paweł Mucha w "Rozmowach pod krawatem" w dyskusji na temat polityki międzynarodowej nowego prezydenta…
» więcej
2019-04-23, godz. 09:17
Alarmujące słowa europosła PiS
Zaśmiecony Bałtyk umiera - mówił Czesław Hoc. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości w "Rozmowach pod krawatem" komentował dotychczasową politykę morską Unii Europejskiej.
» więcej
2019-04-19, godz. 09:24
"Wokół płonącej katedry jest wielka solidarność i poruszenie"
Mam nadzieje, że obraz płonącej paryskiej katedry Notre-Dame będzie dla wielu impulsem ożywienia wiary - mówił ks. dr Sławomir Zyga w "Rozmowach pod Krawatem".
» więcej
2019-04-18, godz. 12:15
Brudziński o KE: Niechęć i nienawiść do PiS-u to nie jest najlepsze paliwo
Złe emocje: niechęć i nienawiść nie są dobrym "paliwem", aby stawiać na "eklektyczny twór", jakim jest Koalicja Europejska - oceniał w "Rozmowach pod krawatem" Joachim Brudziński, "jedynka" PiS w majowych eurowyborach w okręgu obejmującym…
» więcej
2019-04-18, godz. 10:17
J. Brudziński: interes narodowy ponad inne interesy
Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości o terminie wprowadzenia w Polsce euro: - Na pierwszym miejscu musi być polski interes narodowy, a nie interes naszych sympatycznych niemieckich sąsiadów - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Joachim Br…
» więcej